Serdecznie zapraszamy na LE SACRE, najwybitniejszy spektakl w dotychczasowej historii Teatru Dada von Bzdülöw. Prezentacja spektaklu odbędzie się dzisiaj i jutro o godzinie 19.00 na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże.
Jeff Perec, słynny badacz i profesor na Bard Collage w Massachusett odnalazł fragmenty pierwotnej, nigdy nie wystawionej wersji baletu ŚWIĘTO WIOSNY (Strawiński/Roerich). Swoje znalezisko udostępnił Teatrowi Dada, który wspólnie z Mikołajem Trzaską, dokonał twórczej interpretacji dzieła.
„LE SACRE jest zdecydowanie najwybitniejszą produkcją Dady. Przedstawienie to w moim prywatnym rankingu wyprzedziło dotychczasowego faworyta, czyli niespieszny, medytacyjny EDEN. LE SACRE to starannie przygotowana i przemyślana struktura, wypełniona wyśmienitymi etiudami choreograficznymi, intrygującym tekstem, błyskotliwymi rozwiązaniami scenicznymi i świetną muzyką. To teatr niezwykle efektowny, ale nie efekciarski: gęsty intelektualnie, wymagający niezwykłego skupienia, traktujący widza w stu procentach poważnie."
Mirosław Baran, Gazeta Wyborcza
Teatr Dada von Bzdülöw
LE SACRE
Reżyseria: Leszek Bzdyl i Katarzyna Chmielewska
Muzyka: Mikołaj Trzaska (Igor Strawiński)
Libretto: Leszek Bzdyl (Mikołaj Roerich)
Kostiumy: Sławek Blaszewski
Reżyseria świateł: Michał Kołodziej
Choreografia i wykonanie: Izabela Chlewińska, Katarzyna Chmielewska, Tatiana Kamieniecka, Dominika Knapik, Anna Steller, Leszek Bzdyl, Radek Hewelt, Dawid Lorenc
Premiera gdańska: 17 grudnia 2010
Czas: 1 godzina 15 minut (bez przerw)
Produkcja: Stowarzyszenie Teatr Dada von Bzdülöw, Teatr Wybrzeże/Gdańsk, Fundacja Nuova (Festiwal Wiosny)/Poznań
Koprodukcja: Art Stations Fundation/Poznań, Dom Pracy Twórczej w Burdągu
Przy wsparciu Urzędu Miasta Gdańska
W ogrodzie wszystko żyje, a to co żyje, jest w ruchu, bo ruch to życie. Warsztat z Maćko Prusakiem był prawdziwą podróżą przez świat ruchu w naturze. Na Scenie Stara Apteka uczestniczki i uczestnicy warsztatu Choreografia ogrodu odkrywali, jak ruch roślin (i nie tylko) może stać się językiem teatru.
A jeśliby pomyśleć o teatrze jako ogrodzie? Testujemy zazielenianie Teatru Wybrzeże na różne sposoby. Tym razem w ramach „Ogrodu teatralnego” oddajemy scenę słynnemu dramatowi Thomasa Köcka i zapraszamy na czytanie performatywne trzeciej części Trylogii klimatycznej w reżyserii Doroty Androsz.
W lutym zapraszamy na premierę klasycystycznego dramatu "Brytanik" Jeana Racine’a w przekładzie Antoniego Libery, który nie doczekał się jeszcze realizacji w żadnym z polskich teatrów.