KRONIKA WYPADKÓW MIŁOSNYCH na Scenie Kameralnej
12 maja na Scenie Kameralnej odbyła się premiera spektaklu KRONIKA WYPADKÓW MIŁOSNYCH na podstawie powieści Tadeusza Konwickiego. Spektakl wyreżyserował Jarosław Tumidajski, scenografię przygotował Mirek Kaczmarek.
KRONIKA WYPADKÓW MIŁOSNYCH to zapis wyjątkowej, bo pierwszej takiej wiosny w życiu, wiosny pełnej pragnień, pierwszego seksu i pierwszego alkoholu. Akcja jednej z najgłośniejszych powieści Tadeusza Konwickiego przenosi nas do przedwojennego Wilna, w którym poznajemy grupę maturzystów, a wśród nich dwoje szaleńczo w sobie zakochanych ludzi – Wicia i Alinę. Młodzi kochankowie chcą, by cały świat należał do nich i ich miłości, ale świat i historia mają wobec nich inne plany… Nad miastem rozbrzmiewają syreny alarmowe. Nadciąga wojna.
Jarosław Tumidajski o spektaklu: „KRONIKA WYPADKÓW MIŁOSNYCH to nie tylko opowieść o kochaniu, to także, a może nawet przede wszystkim, opowieść o umieraniu, przemijaniu. Rzeczywistości opisanej przez Konwickiego patronuje schorowany, kaleki i zgorzkniały bóg stworzony na podobieństwo człowieka, bóg, który nie potrafi kochać i nie ceni życia. W takiego boga nie wolno wierzyć. Bo choć na końcu jest choroba i śmierć, to wcześniej jest też ta jedna wiosna, ta jedna miłość (nawet jeśli jest tylko złudzeniem), dla której warto żyć.”
KRONIKA WYPADKÓW MIŁOSNYCH
na podstawie powieści Tadeusza Konwickiego
Adaptacja i reżyseria: Jarosław Tumidajski
Scenografia: Mirek Kaczmarek
Kostiumy: Krystian Szymczak
Światło: Katarzyna Łuszczyk
Muzyka: Dobrawa Czocher
Projekt plakatu: Julia Górka
W spektaklu występują: Adam Turczyk - Wicio, Katarzyna Borkowska - Alina, Magdalena Gorzelańczyk - Greta, Marcin Miodek - Engel, Janek Napieralski - Lowa, Jakub Nosiadek - Sylwek, Pan Henryk, Anna Kociarz - Matka, Krzysztof Matuszewski - Dziadek, Biskup, Magdalena Boć - Cecylia, Katarzyna Kaźmierczak - Olimpia, Piotr Łukawski - Nieznajomy.
Asystent reżysera: Piotr Łukawski
Inspicjent - sufler: Agnieszka Szczepaniak
Zdjęcia: Natalia Kabanow
Premiera: 12 maja 2023 roku na Scenie Kameralnej
Czas: 2 godziny i 35 minut (jedna przerwa).
Spektakl zalecany dla widzów od 15 roku życia.