W pierwszej edycji Festiwalu Lamentacje zaproszono przedstawienia, które za pomocą dialogu z wielkimi autorami odnoszą się do naszej współczesności. Punktem wyjścia są „Dziady” Adama Mickiewicza i jego słynna „Lekcja XVI”, poświęcona teatrowi i dramatowi słowiańskiemu. W obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę polski romantyzm staje się znowu ważnym punktem odniesienia. Chcieliśmy wierzyć, że historycznym i wierzyliśmy. Rzeczywistość pokazuje nam, że trzeba wrócić do doświadczeń wileńskich filomatów i filaretów. Coś o Rosji wiedzieli, czegoś doświadczyli, coś przeżyli, coś zaklęli w słowa.
Koło Sprawy Bożej w reżyserii Radka Stępnia zostanie zaprezentowane 13 kwietnia o godz. 17:00 na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego w Warszawie.
Wyzwolenie w reżyserii Jana Klaty widownia festiwalowa obejrzy na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże w Gdańsku 15 kwietnia o godz. 17:00. Organizatorzy przewidzieli w cenie biletu transport z Warszawy i z powrotem.
Bilety dostępne w kasie Teatru Polskiego oraz na stronie: Teatr Polski w Warszawie.
Więcej informacji o festiwalu: Festiwal Lamentacje.
Teatr jest jak ogród. To przestrzeń nieustających zmian, w której każdy element jest częścią większego organizmu. Spektakle rosną od pomysłu do premiery, a następnie rozkwitają w kontakcie z publicznością. To miejsce, gdzie pielęgnuje się idee, dba o emocje i pozwala rozwijać wyobraźnię.
Witamy w naszym zespole aktorskim Marka Puchowskiego, którego zobaczycie już niedługo w zastępstwie w „Romeo i Julia is not dead” oraz nadchodzących premierach - „Potop” i „Memling, czyli historia końca świata”.
Nasza dramaturżka, Ania Wakulik, jest w procesie tworzenia tekstu sztuki o Günterze Grassie. Ten projekt może realizować dzięki Stypendium Kulturalnemu Miasta Gdańska. Gratulujemy i trzymamy kciuki!