Ogłaszamy Konkurs o nagrodę Nowego Yoricka. Nowy Yorick to młodszy brat Złotego Yoricka – cenionego konkursu na najlepszą w sezonie polską inscenizację utworu Williama Szekspira. Organizatorem obu wydarzeń jest Gdański Teatr Szekspirowski w ramach 28. edycji Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku.
Teatr Szekspirowski zaprosił do współpracy teatry, w których odbędzie się realizacja wybranych konkursowych projektów teatralnych. W tym roku będą to Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie i Teatr Wybrzeże w Gdańsku.
Nowy Yorick jest adresowany do twórców młodych i debiutujących w polskim teatrze. Ma na celu zachęcenie ich do czytania i inscenizowania dzieł Williama Szekspira, szukania w jego twórczości odpowiedzi na współczesne problemy oraz testowania za ich pomocą nowych form teatralnych.
Konkurs jest skierowany do studentów reżyserii wyższych szkół teatralnych i filmowych w Polsce, a także do reżyserów już po debiucie, ale po maksymalnie trzech profesjonalnych realizacjach.
Aby wziąć w nim udział, należy złożyć tekstową eksplikację reżyserską spektaklu i opis inscenizacji adaptowanego utworu w warunkach przestrzennych.
Szczegółowy regulamin konkursu:
REGULAMIN KONKURSU
W ogrodzie wszystko żyje, a to co żyje, jest w ruchu, bo ruch to życie. Warsztat z Maćko Prusakiem był prawdziwą podróżą przez świat ruchu w naturze. Na Scenie Stara Apteka uczestniczki i uczestnicy warsztatu Choreografia ogrodu odkrywali, jak ruch roślin (i nie tylko) może stać się językiem teatru.
A jeśliby pomyśleć o teatrze jako ogrodzie? Testujemy zazielenianie Teatru Wybrzeże na różne sposoby. Tym razem w ramach „Ogrodu teatralnego” oddajemy scenę słynnemu dramatowi Thomasa Köcka i zapraszamy na czytanie performatywne trzeciej części Trylogii klimatycznej w reżyserii Doroty Androsz.
W lutym zapraszamy na premierę klasycystycznego dramatu "Brytanik" Jeana Racine’a w przekładzie Antoniego Libery, który nie doczekał się jeszcze realizacji w żadnym z polskich teatrów.