KOŁO SPRAWY BOŻEJ w finale Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

KOŁO SPRAWY BOŻEJ w finale Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

Z przyjemnością informujemy, że KOŁO SPRAWY BOŻEJ Konrada Hetela w reżyserii Radka Stępnia znalazło się w finale 29. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej! Laureatów Konkursu poznamy pod koniec czerwca.

O KONKURSIE

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs jest organizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

O SPEKTAKLU

KOŁO SPRAWY BOŻEJ opowiada o jednej nocy, podczas której spotykają się członkowie sekty towiańczyków - mesjanistycznego ruchu religijnego, który założony został w latach czterdziestych XIX wieku przez tajemniczego przybysza z Litwy, Andrzeja Towiańskiego. Charyzmatyczny przywódca i jego przebiegła żona zdołali uwieść i przekonać do swojej Sprawy zmęczonych polistopadową emigracją polskich wygnańców, a wśród nich także największych poetów epoki: Słowackiego, Goszczyńskiego, Mickiewicza - oraz jego chorą psychicznie żonę, Celinę. Teraz wszyscy oni zbierają się na paryskim stryszku, by w oparach haszyszu odprawić dziady i napisać list do cara, a przy okazji pokłócić się o stosunek Polaków do Rosji, świata i siebie samych. Romantyczne dylematy architektów naszej wyobraźni po prawie dwustu latach wracają echem i zmuszają nas do zajęcia stanowiska.

„Zaskakująco dowcipny i bardzo dobrze zagrany spektakl to jednak coś więcej niż tylko fantazja na temat sekty Towiańczyków. […] Wskazanie ciągot polskiej inteligencji XIX wieku ma jednak na celu nie tylko rozrywkę, która dzięki dobrze prowadzonej dramaturgii nie dłuży się pomimo blisko dwóch godzin bez antraktu. Towiański przypomina inkarnacje dzisiejszych polityków, swoimi absurdalnymi wizjami i ideami mącących ludziom w głowach. Zachęta do pojednania z Rosją, ukorzenie się przed nią i przeprosiny za flirt z Zachodem brzmią w dzisiejszych czasach równie prowokacyjnie jak wtedy.”

Łukasz Rudziński, Trójmiasto.pl

Paweł Pogorzałek został uhonorowany Nagrodą Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego im. prof. Jana Ciechowicza „za zróżnicowaną, błyskotliwą i precyzyjnie poprowadzoną aktorską kreację Juliusza Słowackiego”.

Konrad Hetel
KOŁO SPRAWY BOŻEJ
Reżyseria: Radek Stępień
Dramaturgia: Konrad Hetel
Scenografia: Konrad Hetel i Paweł Paciorek
Kostiumy: Aleksandra Harasimowicz
Muzyka: Bartosz Dziadosz
Światła: Klaudyna Schubert
Projektu plakatu: Tomek Wolff

W spektaklu występują: Robert Ciszewski - Seweryn Goszczyński, Paweł Pogorzałek - Juliusz Słowacki, Karolina Kowalska - Celina Mickiewiczowa, Joanna Kreft-Baka - Karolina Towiańska, Michał Jaros - Adam Mickiewicz, Maciej Konopiński - Andrzej Towiański.

Asystent reżysera: Robert Ciszewski
Inspicjent-sufler: Weronika Mathes
Zdjęcia: Krzysztof Bieliński

Prapremiera: 14 października 2022 roku w Starej Aptece.
Czas: 1 godzina i 55 minut (bez przerw)