Sukcesem zakończyła się niedzielna prezentacja ZMIERZCHU BOGÓW na 31. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych! Festiwalowa publiczność, która wypełniła po brzegi widownię Teatru Polskiego, przyjęła nasz spektakl niezwykle ciepło i entuzjastycznie. Zespół aktorski wychodził parokrotnie do ukłonów, a widzowie dzielili się po spektaklu swoimi pozytywnymi opiniami.
O SPEKTAKLU
ZMIERZCH BOGÓW to polska prapremierowa adaptacja nominowanego do Oscara scenariusza będącego podstawą jednego z najważniejszych filmów w historii kina. Reżyser i współautor tekstu - Luchino Visconti - stworzył kameralną, mrocznie perwersyjną opowieść o upadku wielkiego niemieckiego rodu von Essenbecków w momencie narodzin faszyzmu, w międzywojennych Niemczech. Teatralna adaptacja tej historii - łącząca klaustrofobiczną historię zmierzchu mieszczańskiej rodziny z brutalnością i krwawą żądzą władzy zawartą w szekspirowskim Makbecie - jest próbą zadania najistotniejszych, ponadczasowych pytań: o człowieczeństwo, władzę, rodzinę. Pytań, które były ważne i w latach trzydziestych, i podczas powstawania filmu, i które równie ważne są także dzisiaj.
Za reżyserię ZMIERZCHU BOGÓW Grzegorz Wiśniewski otrzymał prestiżową Nagrodę im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera sezonu 2009/2010. Nagrody przyznało także jury V Ogólnopolskiego Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Europejskiej - nagroda aktorska dla Doroty Kolak i nagroda dla Barbary Hanickiej za najlepszą scenografię. ZMIERZCH BOGÓW otrzymał również Nagrodę Honorową Marszałka Województwa Pomorskiego dla najlepszego spektaklu 2009 roku.
Luchino Visconti, Enrico Medioli, Nicola Badalucco
ZMIERZCH BOGÓW
Przekład: Halina Kralowa
Adaptacja: Grzegorz Wiśniewski, Jakub Roszkowski
Reżyseria: Grzegorz Wiśniewski
Scenografia: Barbara Hanicka
Muzyka: Wojciech Blecharz
Współpraca dramaturgiczna: Jakub Roszkowski
Światło: Wojciech Puś
Występują: Mirosław Baka (Aschenbach), Mariusz Bonaszewski (Friederich Bruckmann), Piotr Domalewski (Martin von Essenbeck), Krzysztof Gordon (Joachim von Essenbeck), Marta Jankowska (Elizabeth Thallmann), Dorota Kolak (Sophie von Essenbeck), Michał Kowalski (Oficer I), Krzysztof Matuszewski (Konstantin von Essenbeck), Cezary Rybiński (Herbert Thallmann), Maciej Szemiel (Oficer II), Jarosław Tyrański (Oficer III).
Prapremiera: 29 sierpnia 2009 roku (w ramach Festiwalu Solidarity of Arts)
Czas: 2 godziny 15 minut (jedna przerwa)
Blask flesza retro fotobudki, palmy z balonów i pawich piór, muzyka na żywo, eleganckie panie i wytworni panowie. O północy zimne ognie na tarasie z widokiem na panoramę Gdańska. To nie blaga, choć graliśmy "Wszystko szwindel"! Tak bawiliśmy się w Gdańsku w ostatni wieczór 2024 roku.
Już dziś od godziny 12:00 dostępne będą bilety na nasze spektakle zaplanowane na luty. Repertuar zapowiada się wyjątkowo ekscytująco, z dwoma spektaklami premierowymi na czele:
Zieleń w przestrzeni miejskiej to nie tylko dekoracja, ale także sposób na poprawę jakości życia. W poradniku Teatru Wybrzeże Paweł Sztarbowski dzieli się praktycznymi wskazówkami, jak wprowadzić rośliny w nasze codzienne otoczenie – na dachy, fasady budynków, balkony, tarasy, a nawet wzdłuż ulic.