Szanowni Państwo, drodzy widzowie!
Dziś dla Teatru Wybrzeże dzień świąteczny, bo takim zwykle jest dla teatru dzień premiery, ale też to dzień przypadający prawie dokładnie w połowie między dwoma szczególnymi dla Teatru Wybrzeże datami: 20 listopada – bo przed siedemdziesięciu laty, 20 listopada 1946 odbyła się pierwsza w naszej historii premiera – i 7 stycznia, bo przed pół wiekiem, 7 stycznia 1967 261 z kolei premiera inaugurowała działalność tego gmachu.
Premierę WIŚNIOWEGO SADU poprzedzi jubileuszowa gala podczas której zostaną wręczone naszym znamienitym artystom i oddanym pracownikom jubileuszowe nagrody i pamiątkowe wyróżnienia. Dzisiejszego wieczoru w górnym foyer nastąpi również odsłonięcie ufundowanej przez Marszałka Województwa Pomorskiego okolicznościowej tablicy upamiętniającej pracowników naszego teatru w tym szczególnym sezonie.
Ale to nie wszystko! Premierze WIŚNIOWEGO SADU będzie towarzyszyło otwarcie wystawy TEATR WYBRZEŻE 1946-2016.TWÓRCY. Poświęciliśmy ją aktorom, reżyserom, scenografom, którzy szczególnie zapisali się w historii naszego teatru, poczynając od roku 1946, od Iwo Galla i wychowanków Jego Studium Dramatycznego. Już wtedy debiutowali na naszych scenach Barbara Krafftówna i Bronisław Pawlik, niebawem tutaj właśnie rozpoczynali swe kariery Kalina Jędrusik, Zbigniew Cybulski, Leszek Herdegen, Bogumił Kobiela, Stanisław Michalski, chwilę potem wszyscy podziwiali debiutujących Elżbietę Kępińską i Władysława Kowalskiego, tutaj teatralnie zaczynali Andrzej Wajda i Jerzy Goliński, rozwijali skrzydła Zygmunt Hübner, Marek Okopiński i Stanisław Hebanowski, z Wybrzeżem prawie całe swoje twórcze życie związali Marian Kołodziej i Andrzej Głowiński – im wszystkim i ich następcom, artystom ważnym, lubianym i kochanym naszą wystawę poświęcamy.
Jubileuszowej prezentacji WIŚNIOWEGO SADU będzie towarzyszyła prezentacja publikacji TEATR WYBRZEŻE 1946-2016. PREMIERY zawierającego kompletny spis 734 premier – od HOMERA I ORCHIDEI po WIŚNIOWY SAD - z nazwiskami realizatorów, obsadami, niezbędnymi informacje topograficzne i stosownymi indeksami. Tom ten to solidne, oparte na niepodważalnych faktach sprawozdanie z siedemdziesięcioletniej działalności teatru. Niebawem opublikujemy tom drugi TEATR WYBRZEŻE1946-2016. KRONIKA, zawierający wspomnienia, komentarze i rozbudowane przypisy do tego faktograficznego sprawozdania z tomu PREMIERY.
70 lat w Trójmieście! 50 lat na Targu Węglowym! Wybrzeże gra dla Pomorza! Do zobaczenia w Teatrze Wybrzeże w sezonie jubileuszowym 2016/2017!
Uprzejmie informujemy, że w dniach 24-25.12 kasy biletowe będą nieczynne. 26 grudnia kasa w Gdańsku będzie otwarta na dwie godziny przed rozpoczęciem spektaklu. Kasa w Sopocie będzie zamknięta.
15 grudnia wyruszyliśmy w podróż pociągiem po teatralnych przestrzeniach. Konduktor na wstępie ogłosił, że jesteśmy spóźnieni i nikt na nas nie czeka. Bo w Europie nikt już na nikogo nie czeka. Pociąg nie zatrzymuje się na żadnej stacji i nie wiadomo, dokąd jedzie.
Zapraszamy do spędzenia wyjątkowego wieczoru sylwestrowego w Teatrze Wybrzeże! Na naszych widzów czeka niezapomniany czas w pięknych przestrzeniach Teatru z towarzyszeniem muzyki na żywo. Na Dużej Scenie, w tym szczególnym dniu dwukrotnie zaprezentujemy „Wszystko szwindel”. Na Scenie Kameralnej zagramy „Szklaną menażerię”.