Jubileusz

Jubileusz

70 lat w Trójmieście! 50 lat na Targu Węglowym! Wybrzeże gra dla Pomorza! Szanowni Państwo, drodzy widzowie, w Teatrze Wybrzeże trwa jubileuszowy sezon artystyczny 2016/2017.

W najbliższą niedzielę, 20 listopada 2016 roku mija 70 lat od inauguracji działalności Teatru Wybrzeże prapremierą sztuki Tadeusza Gajcego HOMER I ORCHIDEA w reżyserii Iwo Galla.

Premiera ta odbyła się w przystosowanym naprędce na potrzeby teatru budynku, tzw. stodole przy Placu Grunwaldzkim w Gdyni. Spektakl został zaprezentowany 30 razy i obejrzało go ponad 12 tysięcy widzów. Zapraszamy Państwa do przeczytania wspomnień Iwo Galla oraz recenzji spektaklu.

Ale to nie wszystko! Widzów niedzielnego SEANSU, KTO SIĘ BOI VIRGINII WOOLF? i spektaklu SKRZYNK@PANDORY zapraszamy na jubileuszową lampkę wina i urodzinowy tort.

Zapraszamy również do składania Teatrowi Wybrzeże życzeń urodzinowych w jubileuszowej księdze, która od 20 listopada aż do końca sezonu będzie wyeksponowana we foyer Dużej Sceny.

Do zobaczenia w sezonie jubileuszowym 2016/2017!

O HOMERZE I ORCHIDEI

„Pochwała należy się przede wszystkim zespołowi, jako całości po mistrzowsku prowadzonej przez reżysera. Cały ten zespół przepięknie, nie tylko z ekspresją wypowiada poetyckie słowo - jest to rzadkością w Polsce. Sam czar tego słowa zdolen by był oddziaływać. W połączeniu z niezrównanym pięknem tła plastycznego, z nastrojem muzycznym, rolą światła, przemyślaną grą indywidualną, grupową i całym zespołem - słowo poetyckie dramatu Gaycego wrażało się do głębi wszystkich czujących serc.”

Edmund Misiołek, Dziennik Bałtycki (fragment recenzji z 21 listopada 1946 roku)

Iwo Gall o prapremierze spektaklu: „Prac remontowych prawie się nie prze­rywało, a mimo to próby szły z pełnym zapałem i pasją i nawet nie słyszeliśmy młotów czy pił przykrawających klepki parkietowe, bo spalała nas sztuka i wykańczanie upragnionego naszego warsztatu.I chociaż zimno było w tym nie wykończonym budynku teatralnym, to jednak akto­rzy nie dali za wygrane i w cienkich tkaninach ubiorów greckich, na nagie ciała wdzianych, sini, skostniali z zimna, próbowali z taką powagą, że w całej tej, jak mówiłem, fabryce, zapanowała nikomu nie narzucona cisza. Pod ścianami sceny widziało się zatrzymanych w ruchu w toku pracy zasłuchanych majstrów i robotników. Prawda sztuki zabierała dla siebie całą ich uwagę. Takie, mniej więcej, bywały nastroje tych ostatnich prób. Doczekaliśmy się wreszcie premiery! 19 listopada 1946 r. przyjechał z Kra­kowa Tadeusz Kudliński, który zgodził się wy­głosić przemówienie na otwarcie Teatru Wy­brzeże w Gdyni. Premiera HOMERA I ORCHIDEI Tadeusza Gajcy-Topornickiego przyjęta była bar­dzo dobrze.”

Tadeusz Gajcy
Homer i Orchidea
Reżyseria: Iwo Gall
Scenografia: Stanisław Łuckiewicz
Muzyka: Eugeniusz Dziewulski

Obsada: Homer – Maciej Maciejewski, Orchidea – Zofia Perczyńska, Ojciec – Roman Stankiewicz, Hippiasz – Bronisław Pawlik, Chilon – Konrad Łaszewski, Medon – Mieczysław Górkiewicz, Echefron – Ryszard Mucha [Ryszard Barycz], Naksos – Jerzy Ćwikliński, Eurykleja – Maria Bogurska, Eutyfron – Witold Kałuski, Diodor – Ludwik Benoit, Adrastos – Włodzimierz Kwaskowski, Kreuza – Izabela Wilczyńska, Polidos – Ludwik Wytysiński, Argea – Zofia Ankwicz, Lykos – Jerzy Szpunar, Tekmessa – Aniela Świderska, Tłum rybaczek i rybaków – Celina Bartyzel, Anna Jarecka, Jadwiga Karczewska, Renata Kossobudzka, Ewa Krasiejko, Barbara Krafftówna, Hanna Sewer, Janina Szydłowska, Magdalena Zbyszewska, Leon Górecki, Anatol Kobyliński, Jan Romaniuk, Prelegent – Tadeusz Kudliński

Prapremiera: 20 listopada 1946 Teatr Miejski Gdynia, 30 przedstawień

JUBILEUSZOWA PROMOCJA

Drodzy widzowie, w najbliższą niedzielę w dniu 70 rocznicy inauguracji działalności Teatru Wybrzeże mogą Państwo zakupić 4 bilety w promocyjnej cenie 25 zł każdy na dowolnie wybrany spektakl z naszego repertuaru. Promocja nie łączy się z innymi zniżkami, nie dotyczy spektakli sylwestrowych i przysługuje widzom, którzy zakupią bilety wyłącznie w kasach teatru.