Jedenasta Recepta w Starej Aptece

Jedenasta Recepta w Starej Aptece

Dzisiaj o godzinie 18.00 zapraszamy na jedenastą Receptę w Starej Aptece, w ramach której zaprezentujemy film OPERA O POLSCE Piotra Stasika. Po projekcji odbędzie się rozmowa z reżyserem. Spotkanie poprowadzi Michał Kurkowski. Wstęp wolny!

Polaku, kim jesteś? Próbą odpowiedzi na to pytanie jest filmowy kolaż, który łączy materiały archiwalne i współczesne, zdjęcia dokumentalne i inscenizowane, a wśród nich doniesienia prasowe, ogłoszenia towarzyskie, oferty sprzedaży i fragmenty przemówień. Nawiązując do rodzimej tradycji dokumentu kreacyjnego w ujęciu Wojciecha Wiszniewskiego, film pokazuje różne przejawy polskości: rytuały patriotyczne i religijne, codzienne obyczaje, ale także charakterystyczne pejzaże czy intymne wspomnienia z dzieciństwa.

OPERA O POLSCE
Scenariusz i reżyseria: Piotr Stasik
Zdjęcia: Piotr Stasik, Adam Palenta, Paweł Chorzępa, Barbara Kaniewska, Piotr Rosołowski, Małgorzata Szyłak, Piotr Pawlus, Kacper Kowalski
Montaż: Dorota Wardęszkiewicz, Piotr Stasik
Muzyka: Artur Zagajewski
Obsada: Wojciech Kalarus, Piotr Kędzierski, Dominika Knapik
Producent: Anna Gawlita
Produkcja: Kijora Film
Czas: 41 minut

Piotr Stasik (ur. 1976) - reżyser. Absolwent Szkoły Wajdy i Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim. Współtworzył Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, wykładał w Przedszkolu Filmowym w Szkole Wajdy, był prezesem Stowarzyszenia Film 1,2. Zrealizował cykle filmów JAK ZROBIĆ FILM (2010) oraz MUZYKOTEKA SZKOLNA (2011). Jego dokumenty OPERA O POLSCE (2017), 21 X NOWY JORK (2016), DZIENNIK Z PODRÓŻY (2013), KONIEC LATA (2010), 7 X MOSKWA (2005) były prezentowane i nagradzane na wielu festiwalach. W 2016 roku zdobył nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej za film 21 X NOWY JORK. Za ten projekt został również laureatem Polskich Nagród Filmowych ORŁY w kategorii najlepszy film dokumentalny.

O Recepcie w Starej Aptece

W każdy trzeci poniedziałek miesiąca zapraszamy Państwa na spotkania odbywające się w ramach Recepty w Starej Aptece. W tym sezonie prezentujemy polskie filmy dokumentalne realizowane przez twórców i twórczynie młodszego oraz średniego pokolenia. Wspólnie odkrywajmy nowe światy!