Jedenasta odsłona projektu Teatr przy Stole/Stół przy Wybrzeżu

Jedenasta odsłona projektu Teatr przy Stole/Stół przy Wybrzeżu

Dzisiaj o godzinie 18.30 w Dworku Sierakowskich w Sopocie odbędzie się jedenasta odsłona projektu Teatr przy Stole/Stół przy Wybrzeżu, którego drugi sezon poświęcony jest dramaturgii europejskiej. Na spotkaniu odczytana zostanie sztuka greckiego dramatopisarza, Andreasa Flourakisa FENIKS I JEGO PISKLĘ w przekładzie Justyny Jaworskiej. W czytaniu wezmą udział aktorzy Teatru Wybrzeże: Joanna Kreft-Baka, Marzena Nieczuja Urbańska, Jacek Labijak i Krzysztof Matuszewski. Opiekę reżyserską sprawować będzie Michał Kurkowski, natomiast oprawą merytoryczną wydarzenia zajmą się studenci Teatrologii Uniwersytetu Gdańskiego. Wstęp wolny. Zapraszamy!

Bohaterowie sztuki FENIKS I JEGO PISKLĘ spotykają się w szpitalu, ponieważ tu trafia ofiara wypadku, syn jednej z par, którą poznajemy w dramacie. Obok rodziców poszkodowanego jest tu także lekarz, pielęgniarka, przyjaciele rodziny oraz sprawczyni wypadku. Wszyscy są nieprzewidywalni, a w ich zwyczajne na pozór rozmowy i zachowania zaczynają się wkradać przemoc, seks i absurd. Doktor to prawdopodobnie maniak seksualny, a pielęgniarka, ofiara przemocy domowej, stosuje drastyczne środki w swojej pracy. Gdy stawką jest życie, wszystkie chwyty zdają się być dozwolone... Grecka badaczka teatru, Kaiti Diamantakou twierdzi, że Flourakis „bawi się słowami, rzeczami, ludźmi i ich rolami społecznymi, wystawia na próbę ich potencjał performatywny oraz granice ich autentyczności i iluzji”, a także „łączy w swoich dramatach – pośrednio, cicho i dyskretnie – wiele różnych, dawnych i współczesnych, wpływów i artystycznych mieszanek”.

Andreas Flourakis (ur. 1969) należy do nowej generacji greckich dramatopisarzy i jest uważany za jeden z najbardziej nowatorskich głosów na tamtejszej scenie teatralnej. Jest także reżyserem i nauczycielem dramatopisarstwa (m.in. jako Visiting Professor na University of Kansas). Jest twórcą ponad dwudziestu utworów dramatycznych (w tym monodramów i jednoaktówek), z których część została przetłumaczona na wiele języków. Inscenizacje jego tekstów miały miejsce m.in. w Royal Court Theatre w Londynie, Art Theatre Karolos Koun w Athenach, National Theater of Spain w Madrycie oraz w Lincoln Center Theater w Nowym Jorku. Za swoje dramaty otrzymał nagrody i wyróżnienia m.in. w konkursie monodramów Międzynarodowego Instytutu Teatralnego UNESCO, jest także laureatem nagrody artystycznej Fulbrighta oraz wyróżnienia Royal Court International Residency. W 2014 roku jego dramat MOCNE KOLANA został wyróżniony, jako jeden z trzech tekstów, nagrodą w konkursie Eurodram.