JAK WAM SIĘ PODOBA Teatru Wybrzeże w Teatrze Szekspirowskim

JAK WAM SIĘ PODOBA Teatru Wybrzeże w Teatrze Szekspirowskim

Dzisiaj o godzinie 19.00 w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbędzie się premiera spektaklu Teatru Wybrzeże - JAK WAM SIĘ PODOBA Williama Shakespeare’a w reżyserii Krystyny Jandy!

Przedstawienie będzie prezentowane z angielskimi napisami wyświetlanymi nad sceną. 

O SPEKTAKLU

Jedna z najpopularniejszych komedii Shakespeare'a. Córka wygnanego księcia Rozalinda i jej kuzynka Celia porzucają życie na dworze i wyruszają w ostępy Lasu Ardeńskiego. Tam, uwolnione z okowów konwencji, dziewczyny doznają wyzwalającej transformacji. Ukrywając się w męskich przebraniach, mają szansę zasmakować innego życia i poznać, czym jest prawdziwa miłość.

Krystyna Janda o spektaklu: „Z tą sztuką Szekspira mierzę się od dawna. Najpierw całe lata marzyłam o zagraniu roli Rozalindy, namawiałam na to moich dyrektorów, niestety nie spełniło się to moje marzenie. Uwielbiam tę historię, jej humor, różne sposoby mówienia o miłości, traktowania miłości i związku dwojga ludzi, przez postaci tej sztuki. Radość, kpina, wesołość, prostota, beztroska i młodzieńcze temperamenty, zapisane w tekście, zostawiały zawsze w mojej głowie uwodzące obrazy i wciąż chciałam je ucieleśnić. Teraz mam szansę. Dziękuję Teatrowi Wybrzeże za tę szansę. Mam nadzieję, że powstanie spektakl, który przysporzy radości i przyjemności także Widzom. Dużo myślę o muzyce i ruchu w przedstawieniu. Myślę, jak okiełznać i zatrzymać „wiatr”. Spodziewam się przyjemności i z pracy, i z przedstawienia. Do zobaczenia z Szekspirem, młodym i kipiącym energią - mam nadzieję.”

William Shakespeare
JAK WAM SIĘ PODOBA
Przekład: Stanisław Barańczak
Reżyseria: Krystyna Janda
Scenografia: Magdalena Gajewska
Kostiumy: Dorota Roqueplo
Asystent kostiumografa: Zuzanna Kubicz
Choreografia: Emil Wesołowski
Układ walk: Wiesław Chmieliński
Reżyseria świateł: Katarzyna Łuszczyk
Muzyka i opracowanie muzyczne: Mateusz Dębski
Konsultacje wokalne: Anna Domżalska
Konsultacje gitarowe; gitara: Adam Matysek
Projekt plakatu: Paweł Kamiński

W spektaklu występują: Krzysztof Matuszewski - Książę wygnany; Le Beau, dworzanin księcia Fryderyka, Jarosław Tyrański - Fryderyk, młodszy brat Księcia; Ambroży Ambaras, wiejski proboszcz, Marcin Miodek - Amiens, towarzysz wygnanego Księcia; Jakub, drugi syn Rolanda de Bois, Maciej Konopiński - Jakub, towarzysz wygnanego Księcia, Grzegorz Otrębski - Oliwer, najstarszy syn Rolanda de Bois, Piotr Biedroń - Orlando, najmłodszy syn Rolanda de Bois, Jakub Nosiadek - Karol, zapaśnik; Sylwiusz, pasterz, Jerzy Gorzko - Adam, stary sługa rodu de Bois, Michał Jaros - Lakmus, błazen, Jacek Labijak - Koryn, pasterz, Magdalena Gorzelańczyk - Rozalinda, córka wygnanego Księcia, Agata Woźnicka - Celia, córka księcia Fryderyka, Katarzyna Dałek - Febe, pasterka, Małgorzata Oracz - Anielka, wieśniaczka oraz Mateusz Feliński, Dawid Kasprzyk, Mateusz Kaczanowski i Wojciech Rychłowski jako Dworzanie (gościnnie).

Asystent reżysera: Jerzy Gorzko
Inspicjent: Jerzy Kosiło
Sufler: Agnieszka Szczepaniak 

Premiera: 28 czerwca na scenie współorganizatora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego
Kolejne spektakle: 29, 30 czerwca, 4, 5, 6, 7, 11, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 21 lipca oraz 15, 16, 17 i 18 sierpnia na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

Czas: 1 godzina 45 minut (bez przerw)

Bilety do kupienia w Teatrze Wybrzeże i w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. 

CENNIK 

PARTER

Bilet normalny: 60zł
Bilet normalny grupowy: 55zł
Bilet ulgowy: 50zł
Bilet ulgowy grupowy: 45zł

FRONTOWE GALERIE NUMEROWANE

Bilet normalny: 50zł
Bilet normalny grupowy: 45zł
Bilet ulgowy: 40zł
Bilet grupowy ulgowy: 35zł

BOCZNE GALERIE NIENUMEROWANE

Bilet: 30zł
Bilet grupowy: 25zł

DODATKOWE CENY BILETÓW

Teatralny czwartek: 25zł

Wejściówka na wolne miejsca: 25 zł
(w sprzedaży na pół godziny przed spektaklem jedynie w kasie biletowej Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego)

Krystyna Janda (ur. 1952) - aktorka, reżyserka, felietonistka, dyrektorka artystyczna Teatru Polonia i Och-Teatru, prezes Fundacji Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury. Debiutowała jeszcze w trakcie studiów rolą Maszy w spektaklu Teatru TV TRZY SIOSTRY w reżyserii Aleksandra Bardiniego. Jej debiutem teatralnym były: Aniela w ŚLUBACH PANIEŃSKICH w Teatrze Ateneum i Dorian Gray w PORTRECIE DORIANA GRAYA w Teatrze Małym. Po raz pierwszy na ekranie pojawiła się jako Agnieszka w filmie Andrzeja Wajdy CZŁOWIEK Z MARMURU. Zagrała ponad 60 ról teatralnych w tym wiele monodramów, z których każdy był jej sukcesem. Ma na koncie blisko 50 ról - od klasycznych do współczesnych - w Teatrze Telewizji i tyleż samo w filmach fabularnych. Jest laureatką wielu nagród i odznaczeń przyznawanych zarówno w Polsce, jak i na świecie. Została nagrodzona Złotą Palmą na festiwalu w Cannes za rolę w filmie PRZESŁUCHANIE Ryszarda Bugajskiego i Medalem Karola Wielkiego w dziedzinie kultury, za wkład w zjednoczenie Europy. W roku 2014 została uhonorowana tytułem Człowieka Wolności 25-lecia w kategorii kultura. W 2019 tygodnik Polityka przyznał Krystynie Jandzie zaszczytny tytuł KREATORA KULTURY. A ostatnio została nagrodzona na Festiwalu Sundance za najlepszą rolę w filmie Jacka Borcucha SŁODKI KONIEC DNIA. W Teatrze Wybrzeże wyreżyserowała SEKS DLA OPORNYCH i RAJ DLA OPORNYCH.

Magdalena Gajewska (ur. 1973) - scenograf. Absolwentka wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego poznańskiej ASP oraz Wydziału Scenografii ASP w Krakowie. Autorka ponad stu scenografii w teatrach w całej Polsce. Projektuje scenografie, kostiumy oraz zajmuje się reżyserią świateł. Od 2006 roku etatowy scenograf Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. Laureatka wyróżnienia w konkursie Centrum Scenografii Polskiej za scenografię do KONOPIELKI Redlińskiego w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, nagrody im. Teresy Roszkowskiej przyznawanej przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu ITI, nagrody jury za scenografię do przedstawienia PLASTELINA Wasilija Sigariewa w Teatrze Polskim w Bydgoszczy (reż. Grzegorz Wiśniewski) na IV Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy, nagrody jury 44. Opolskich Konfrontacji Teatralnych i konkursu Klasyka Żywa za scenografię, kostiumy i światło do spektaklu ŚMIERĆ BIAŁEJ POŃCZOCHY z Teatru Wybrzeże w Gdańsku (reż. Adam Orzechowski), nagrody Komisji Artystycznej IV edycji Konkursu Klasyka Żywa za scenografię w spektaklu DAMY I HUZARY albo Play Fredro z Teatru Wybrzeże w Gdańsku (reż. Adam Orzechowski).

Dorota Roqueplo (ur. 1960) - francuska kostiumografka pracująca na stałe w Polsce. Tworzy kostiumy do filmów i spektakli teatralnych. Absolwentka Ecole Internationale Des Arts de la Mode. Zadebiutowała przy filmie Macieja Dejczera 300 MIL DO NIEBA. Od tamtej pory zrealizowała kostiumy do ponad 70 filmów i wielu spektakli w teatrach całej Polski. Tworzyła również kostiumy do wielu spektakli telewizji, współpracując z tak znakomitymi reżyserami, jak: Krystyna Janda, Gustaw Holoubek, Piotr Łazarkiewicz czy Andrzej Domalik. Wielokrotna laureatka Nagród Filmowych Orzeł i Nagród na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Mateusz Dębski (ur. 1985) - kompozytor i pianista. Ukończył studia kompozytorskie w klasie prof. Marcina Błażewicza w Akademii Muzycznej (obecnie Uniwersytecie Muzycznym) im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Absolwent szkoły muzycznej I i II stopnia w klasie fortepianu i klarnetu oraz liceum w klasie o profilu teatralno-estradowym. Jako kompozytor i pianista współpracuje z wieloma warszawskimi teatrami. Od 2011 roku jest wykładowcą na Wydziale Aktorskim Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Z grupą absolwentów warszawskiej AT współtworzy Kabaret Macież. Laureat nagród i wyróżnień, między innymi za muzykę do spektaklu CAŁE KRÓLESTWO KRÓLA w reż. Marcina Jarnuszkiewicza podczas XIX Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK (2015) oraz za muzykę do spektaklu GĘŚ, ŚMIERĆ I TULIPAN także w reż. Marcina Jarnuszkiewicza na XXVII Opolskim Festiwalu Teatrów Lalek (2015). W 2014 roku podczas Festiwalu Transatlantyk zdobył główną nagrodę w międzynarodowym konkursie natychmiastowej kompozycji i improwizacji do filmu – Transatlantyk Instant Composition Contest – otrzymując tytuł Transatlantyk Instant Composer 2014.

Emil Wesołowski (ur. 1947) - tancerz, choreograf, pedagog, reżyser. Absolwent Państwowej Szkoły Baletowej w Poznaniu (1966). W sezonie 1979/80 kierował baletem Opery Wrocławskiej, a następnie Teatru Wielkiego w Poznaniu. W połowie 1982 roku związał się z warszawskim Teatrem Wielkim jako szef baletu i solista. W 1985 roku ustąpił ze swej funkcji kierowniczej i poświęcił się przede wszystkim pracy choreograficznej w balecie, operze i teatrach dramatycznych. W latach 1995-2006 był ponownie dyrektorem baletu Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, a od początku 2007 roku do jesieni roku 2008 - dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego w Poznaniu. Potem ponownie związał się z baletem warszawskim i zajmuje obecnie pozycję etatowego choreografa Polskiego Baletu Narodowego w Teatrze Wielkim. W teatrach muzycznych i dramatycznych pracował m.in. z: Januszem Wiśniewskim, Kazimierzem Dejmkiem, Jerzym Grzegorzewskim, Krystyną Jandą, Maciejem Prusem. Emil Wesołowski został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Zasłużonego dla Kultury Polskiej oraz Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis".

Katarzyna Łuszczyk (ur. 1977) - reżyser światła. Studiowała na wydziale Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie i na wydziale Polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2002 roku jest stałym asystentem Krzysztofa Warlikowskiego. Wyreżyserowała światła do ponad 80 przedstawień w wielu polskich teatrach. Jako reżyser światła współpracowała m.in. z Agatą Dudą-Gracz, Pawłem Passinim, Krystyną Jandą, Michałem Borczuchem, Wiktorem Rubinem, Marcinem Liberem, Agnieszką Glińską, Jerzym Stuhrem, Bogusławem Lindą.