INTELIGENCI na Scenie Kameralnej

INTELIGENCI na Scenie Kameralnej

Dzisiaj o godzinie 19.00 na Scenie Kameralnej odbędzie się premiera INTELIGENTÓW Marka Modzelewskiego w reżyserii Radosława B. Maciąga.

Anna i Szczepan to postępowe małżeństwo w średnim wieku, reprezentujące tak zwaną klasę średnią wyższą. Wspólnie wychowują dwóch synów, z których starszy - Łukasz - burzliwie wkracza w dorosłość, a młodszy - Maks - lada moment ma przystąpić do pierwszej komunii świętej. Obie te okoliczności, na pozór zupełnie błahe, wywołują w rodzinie lawinowo postępującą siatkę zdarzeń, zmuszając bohaterów do wyjścia poza utarte schematy jasno zdeklarowanych postaw.

INTELIGENCI nie są kolejną opowieścią z tezą i morałem. Sztuka Modzelewskiego to raczej apel - wołanie o niknący dialog, którego stopniowe wymieranie powoduje rozłam nie tylko między formacjami politycznymi i kulturowymi, ale przede wszystkim - pomiędzy bliskimi sobie ludźmi. Poprzez losy czwórki bohaterów obserwujemy obraz globalnego kryzysu wartości, wywołanego nieumiejętnym obchodzeniem się z wolnością, do której nie dołączono instrukcji obsługi.

Radosław B. Maciąg o INTELIGENTACH: „U Modzelewskiego fascynujące jest to, jak za sprawą dobrze skrojonego poczucia humoru potrafi on dobrać się do najbardziej niewygodnych tematów, z którymi zderzamy się na co dzień w naszej środkowoeuropejskiej rzeczywistości. Nie ma tu prostych tez i przegadanych monologów, wszystko dzieje się w ludziach, pomiędzy nimi - tak jak w życiu. Teoretyczne konflikty znajdują tu ludzką, namacalną postać osobistych tragedii, a wręcz - tragikomedii. W tym Modzelewski podobny jest Czechowowi - który stanowi dla niego jawne źródło inspiracji - że interesuje go żywy człowiek, nie abstrakcyjny problem. W wypadku INTELIGENTÓW akcent położony jest na konsekwencje, jakie niesie za sobą brak realnej komunikacji, komunikacja pozorna - dysfunkcja, która na niespotykaną dotąd skalę dotyka społeczeństwo XXI wieku. Słowa tracą tutaj swoją siłę, a spójna wizja świata, do której zdążyliśmy przywyknąć, wali się i potwornieje na naszych oczach, prowadząc do nieuchronnej katastrofy.”

Marek Modzelewski
INTELIGENCI
Reżyseria: Radosław B. Maciąg
Scenografia i kostiumy: Dominika Nikiel
Reżyseria świateł i media: Tomasz Schaefer
Kompozycje muzyczne: Katarzyna Krzewińska
Ruch sceniczny: Karolina Rentflejsz
Projekt plakatu: Mirosław Adamczyk

W spektaklu występują: Sylwia Góra-Weber - Anna, Marek Tynda - Szczepan, Adam Turczyk - Łukasz, Monika Chomicka-Szymaniak - Bożena.

Asystent reżysera: Marek Tynda
Inspicjent, sufler: Weronika Mathes

Premiera: 16 lutego na Scenie Kameralnej
Pokazy przedpremierowe: 14 i 15 lutego na Scenie Kameralnej
Kolejne spektakle: 18 i 19 lutego oraz 11, 12, 13 i 14 marca na Scenie Kameralnej

Czas: 1 godzina 20 minut (bez przerw)

Radosław B. Maciąg (ur. 1991) - reżyser, dramaturg, absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Szerokiej publiczności dał się poznać jako twórca adaptacji ONYCH Witkacego, za którą w 2017 roku otrzymał m.in. nagrodę ZAiKS-u podczas 7. edycji festiwalu Forum Młodej Reżyserii. Reżyserował m.in. w Teatrze Osterwy w Lublinie (ROK 1984/2081 na podstawie George'a Orwella), w Teatrgalerii Studio w Warszawie (ŁAKNĄĆ Sarah Kane) i Narodowym Teatrze Starym w Krakowie (NIECH ŻYJE POLSKA/ SZTUKA PRAWICOWA - scenariusz autorski). Twórca spektaklu NAJOKRUTNIEJSZA TRAGIKOMEDIA TYTUSA ANDRONIKUSA (na podstawie sztuki Williama Shakespeare’a), prezentowanego m.in. na 21. Gdańskim Festiwalu Szekspirowskim w kategorii SzekspirOFF. Realizator licznych wydarzeń z pogranicza teatru i sztuk performatywnych w Polsce i za granicą.

Dominika Nikiel (ur. 1997) - architekt wnętrz, scenograf. Jest absolwentką Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Stworzyła projekt scenografii i kostiumów do spektaklu NIECH ŻYJE POLSKA / SZTUKA PRAWICOWA w reżyserii Radosława B. Maciąga (Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie). Poza kreacjami przestrzennymi tworzy również prace malarskie, grafiki oraz wyroby rękodzieła artystycznego.

Tomasz Schaefer (ur. 1992) - twórca teatralny i filmowy, operator, scenograf, fotograf, grafik, student Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na kierunku scenografia. Autor scenografii i instalacji wideo m.in. do spektaklu TLEN (2018, Nowy Teatr w Słupsku), NIECH ŻYJE POLSKA / SZTUKA PRAWICOWA (2019, Narodowy Stary Teatr w Krakowie), ŁAKNĄĆ (2018, Teatrgaleria Studio w Warszawie). Twórca licznych plakatów oraz zdjęć promocyjnych do spektakli oraz wydarzeń teatralnych m.in. ZACHODNIE WYBRZEŻE, BURZA, WOOD… CZYLI NIEZNOŚNA LEKKOŚĆ MIKROFONU.

Katarzyna Krzewińska (ur. 1991) - kompozytorka, pianistka, producentka muzyki. Absolwentka Wydziału Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii na Akademi Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W swoim dorobku posiada kompozycje na składy kameralne i orkiestrowe oraz muzykę elektroakustyczną i teatralną. Jej utwory wykonywane były w Polsce i za granicą podczas wielu koncertów, festiwali muzycznych i konferencji naukowych. Artystka ma na swoim koncie muzykę m.in. do spektaklu NIECH ŻYJE POLSKA / SZTUKA PRAWICOWA (Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie).

Karolina Rentflejsz (ur. 1996) - choreografka, aktorka-tancerka, studentka Wydziału Teatru Tańca krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych. Stworzyła choreografie m.in. do NIECH ŻYJE POLSKA/SZTUKA PRAWICOWA (2019, Narodowy Stary Teatr w Krakowie) i ŁAKNĄĆ (2018, Teatrgaleria Studio w Warszawie). Członkini Teatru Odruchu z którym zrealizowała spektakl DEKLARACJA 6888. Występowała również w spektaklu Manisha Mitry THE AGE OF HOLOCAUST (2018, Hinduski Teatr Organiczny) i koncercie finałowym FAMA Festiwal (2018, chor. Arkadiusz Buszko).