Po kilkumiesięcznej przerwie na Scenę Kameralną wraca znakomita G®UPA LAOKOONA Tadeusza Różewicza w reżyserii Jarosława Tumidajskiego. Spektakl zostanie zaprezentowany w najbliższy czwartek, piątek i sobotę na Scenie Malarnia. Zapraszamy!
O SPEKTAKLU
Opowieść o sztuce, polityce i głupocie, a wszystko to w popkulturowej oprawie. Zremasterowana oraz zaktualizowana wersja spektaklu z 2007 roku. Nowa przestrzeń, nowe obrazki, nowe dźwięki i sprawdzona jakość.
Za reżyserię G®UPY LAOKOONA Jarosław Tumidajski otrzymał w 2008 roku Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego. Spektakl ten został również uznany przez portal trójmiasto.pl za najlepsze przedstawienie roku 2007.
„Czym jest gdańska G®UPA LAOKOONA? Policzkiem wymierzonym snobistycznym "artystycznym" aspiracjom klasy średniej? Z pewnością. Dyskredytacją "autorytetów", dyskutujących o sztuce pustym, pieczołowicie wyuczonym metajęzykiem? Bez wątpienia. Jednak spektakl jest przede wszystkim krytyką - a raczej dekonstrukcją - współczesnej kultury, w której cytaty i aluzje mnożą się niczym króliki w Australii, kopia zaczyna znaczyć więcej niż oryginał."
Mirosław Baran, Gazeta Wyborcza
Tadeusz Różewicz
G®UPA LAOKOONA
Reżyseria, opracowanie muzyczne: Jarosław Tumidajski
Scenografia, wideo: Mirek Kaczmarek
Ruch sceniczny: Anka Jankowska
Występują: Mirosław Baka (Ojciec), Monika Chomicka-Szymaniak (Przyjaciółka), Krzysztof Gordon (Dziadek), Jerzy Gorzko (Krytyk II), Dorota Kolak (Matka), Mirosław Krawczyk (Krytyk I), Dorota Androsz (Córka), Zbigniew Olszewski (Przewodniczący).
Premiera: 17 marca 2007 na Scenie Malarnia
Czas: 1 godzina 30 minut (bez przerw)
W ogrodzie wszystko żyje, a to co żyje, jest w ruchu, bo ruch to życie. Warsztat z Maćko Prusakiem był prawdziwą podróżą przez świat ruchu w naturze. Na Scenie Stara Apteka uczestniczki i uczestnicy warsztatu Choreografia ogrodu odkrywali, jak ruch roślin (i nie tylko) może stać się językiem teatru.
A jeśliby pomyśleć o teatrze jako ogrodzie? Testujemy zazielenianie Teatru Wybrzeże na różne sposoby. Tym razem w ramach „Ogrodu teatralnego” oddajemy scenę słynnemu dramatowi Thomasa Köcka i zapraszamy na czytanie performatywne trzeciej części Trylogii klimatycznej w reżyserii Doroty Androsz.
W lutym zapraszamy na premierę klasycystycznego dramatu "Brytanik" Jeana Racine’a w przekładzie Antoniego Libery, który nie doczekał się jeszcze realizacji w żadnym z polskich teatrów.