GRZEGORZ DYNDAŁA Moliera w reżyserii Martello Frangivetriego weźmie udział w 15. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii TALIA. Przedstawienie zostanie zaprezentowane dzisiaj o godzinie 17.00 i 20.00 na Dużej Scenie Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Zapraszamy!
O FESTIWALU
Ogólnopolski Festiwal Komedii TALIA swoją nazwę wziął od Talii, greckiej muzy komedii. Festiwal ten jest konfrontacją spektakli komediowych, ich różnorodnych gatunków i form. Widzowie tarnowskiego teatru mają co roku okazję zobaczyć najlepsze komedie, których premiery odbyły się w ubiegłym sezonie artystycznym, zarówno wielkie nazwiska polskiego teatru, jak i debiutujących twórców z teatrów alternatywnych. Główną częścią imprezy jest przegląd mający formułę konkursu. Nagrodę główną stanowi statuetka "Tarnowskiej Talii". Konkursowe jury przyznaje również nagrody indywidualne dla aktorów, reżyserów i scenografów.
O SPEKTAKLU
Grzegorz Dyndała jest uwikłany w polityczną bezpardonową walkę. Stawia czoło obłudzie, by jak Wołodyjowski, albo Superman walczyć o prawdę. Pragnie zniszczyć liberalizację stosunków seksualnych, których stał się ofiarą. Zdrady jego żony stanowią tylko fabularny zabieg, by ukazać jak okrutny i bezlitosny jest świat dla ludzi z silnym kręgosłupem moralnym. Grzegorz Dyndała wie, że to nie jest walka wyłącznie o to czy będzie Panem w małżeńskim łożu. To walka o coś więcej: Walka o Łoże.
GRZEGORZ DYNDAŁA, CZYLI MĄŻ POGNĘBIONY może wydawać się na pierwszy rzut oka błahą komedią, ale to pełnokrwista tragedia, pełna zdrady, powikłanych stosunków, prób samobójczych. I gdy na chwilę pojawia się na naszych ustach uśmieszek, to momentalnie jest on zmrożony przez monologi głównego bohatera, które mogłyby być słowami wypowiadanymi przez Makbeta, Króla Leara, czy Mickiewiczowskiego Gustawa/ Konrada. Śmiech staje się płaczem. Teatr staje się życiem. "Sam tego chciałeś, Grzegorzu Dyndało"
„Frangiverti swym spektaklem dał solidnego klapsa przez kolano Europie, całej jej hipokryzji i zasłanianiu swych gospodarczo-społecznych interesów rozmytymi ideałami równości i sprawiedliwości wspólnotowej. Ta bezpardonowa karykatura i satyra w jednym celuje w wszystkie grzeszki, które opinii publicznej są znane i równie skutecznie maskowane sprzedawczykowską kurtuazją."
Anna Kołodziejska, Teatralia Trójmiasto
Molier
GRZEGORZ DYNDAŁA
Przekład: Tadeusz Boy-Żeleński
Reżyseria, opracowanie muzyczne: Martello Frangivetri
Scenografia: Marcin Chlanda
Występują: Joanna Bogacka (Pani de Dupeck.de), Anna Kociarz (Aniela.ue), Wanda Skorny (Klaudyna.com), Krzysztof Gordon (Pan de Dupeck.fr), Jerzy Gorzko (Lubinsky.usa), Krzysztof Matuszewski (Dyndała.pl), Cezary Rybiński (Klitandroff.ru).
Premiera: 9 lipca 2011 roku na Scenie Letniej Teatru Wybrzeże
Czas: 1 godzina (bez przerw)
Czym jest kieszeń? Kim jest inspicjent? Co skrywa charakteryzatornia? Wszystkich zainteresowanych kulisami teatru zapraszamy na wycieczkę po budynku Teatru Wybrzeże w Gdańsku lub Sceny Kameralnej w Sopocie.
Z przyjemnością ogłaszamy, że „Iwona, księżniczka Burgunda” zakwalifikowała się na Festiwal Gombrowiczowski w Radomiu! 12 października o godz. 19:00 na Dużej Scenie Teatru Powszechnego w Radomiu zaprezentujemy spektakl w ramach XVI Festiwalu Gombrowiczowskiego.
Z przyjemnością ogłaszamy, że „Piękna Zośka” zakwalifikowała się na kolejny festiwal! 7 października o godz. 18:00 na Dużej Scenie Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach zaprezentujemy spektakl w ramach 6. Kieleckiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego!