Festiwal between.pomiędzy

Festiwal between.pomiędzy

Trwa Międzynarodowy Festiwal Literatury i Teatru between.pomiędzy. Za nami prezentacja spektaklu WSZYSCY ŚWIĘCI. ZABŁUDOWSKI CUD. Przed nami wielokrotnie nagradzany i szeroko komentowany BÓG NIŻYŃSKI.

O SPEKTAKLACH

poniedziałek, 13 maja 2013 roku, godzina 20.00, Scena Kameralna
WSZYSCY ŚWIĘCI. ZABŁUDOWSKI CUD
Inscenizacja i reżyseria: Piotr Tomaszuk
Współpraca reżyserska: Rafał Gąsowski
Muzyka: Piotr Nazaruk

WSZYSCY ŚWIĘCI. ZABŁUDOWSKI CUD odnosi się do wydarzeń z 13 maja 1965 roku, kiedy to kilkunastoletniej Jadwidze Jakubowskiej z Zabłudowa ukazała się Matka Boska. Nieuznany przez Kościół cud stał się bezpośrednią przyczyną zamieszek i starć z ZOMO, które do dziś są nie do końca opisane i wyjaśnione. Szczątkowe informacje i dokumentacja zachowała się w zbiorach IPN, jednak są to jedynie materiały zebrane przez SB, a świadkowie wydarzeń milczą. Piotr Tomaszuk ma nadzieję swoim spektaklem pobudzić pamięć świadków, którzy mogliby uzupełnić fragmentaryczne, nieukończone dzieło. Twórcy traktują przedstawienie jako otwarte i gotowi są je zmienić, jeśli pojawią się nowe relacje i fakty.

W spektaklu występują: Katarzyna Grajlich (Jadziunia), Paula Czarnecka (matka Jadziuni - Jakubowska), Rafał Gąsowski (biskup Archidiecezji w B., celnik), Dariusz Matys (ojciec Jadziuni - Jakubowski, sekretarz KW PZPR w B.), Jan Tuźnik (proboszcz parafii w Z.), Katarzyna Siergiej (Marianna od cudu), Miłosz Pietruski (prokurator rejonowy w B.).

Premiera: 7 lipca 2012 roku
Czas trwania: 1 godzina 30 minut (bez przerw)

Bilety w cenie: 70 zł normalny, 50 zł ulgowy

czwartek, 16 maja 2013 roku, godzina 20.00, Scena Kameralna
BÓG NIŻYŃSKI
Scenariusz i reżyseria: Piotr Tomaszuk
Scenografia: Eva Farkasova, Jano Zavarski
Muzyka: Piotr Nazaruk

BÓG NIŻYŃSKI jest inspirowany wstrząsającymi DZIENNIKAMI Niżyńskiego spisanymi w ciągu sześciu tygodni dzielących ostatni występ publiczny tancerza od zamknięcia go w szpitalu psychiatrycznym. Spektakl zdobył wiele nagród, w tym Grand Prix II Festiwalu Sztuk Współczesnych Raport i główną nagrodę XXI Międzynarodowego Festiwalu Kopriva w Czechach. Reżyser Piotr Tomaszuk otrzymał za to przedstawienie wyróżnienie, a aktorzy zespołową nagrodę aktorską w XIII Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

W spektaklu występują: Rafał Gąsowski, Katarzyna Siergiej, Ewa Gajewska-Jasińska/Paula Czarnecka, Dariusz Matys, Miłosz Pietruski

Premiera: 29 września 2006 roku
Czas trwania: 1 godzina 30 minut (bez przerwy)

Bilety w cenie: 70 zł normalny, 50 zł ulgowy

O FESTIWALU

between.pomiędzy 2013 jest czwartą edycją międzynarodowego festiwalu poświęconego związkom teatru i literatury, organizowanego od 2010 roku przez Uniwersytet Gdański oraz Urząd Miasta Sopotu we współpracy m.in. z Teatrem Polskiego Radia, Teatrem Wybrzeże, dwumiesięcznikiem literackim „Topos". Organizację festiwalu koordynuje Fundacja Sztuki Un Gusto A Miel. Festiwal jest wydarzeniem interdyscyplinarnym o charakterze popularnonaukowym, w którego organizację zaangażowanych jest wiele podmiotów z dziedziny sztuki, kultury i nauki na poziomie lokalnym, ogólnopolskim oraz międzynarodowym. Pomysłodawcami i autorami programu festiwalu są: profesor David Malcolm, dr Tomasz Wiśniewski oraz dr Monika Szuba. Dotychczasowe dyskusje podczas konferencji naukowych, które odbywają się za każdym razem przy festiwalu, pozwoliły określić rok 1983 jako istotny punkt odniesienia dla tematyki i twórców, wokół których skupia się festiwal, dlatego najbliższa edycja between.pomiędzy zostanie zogniskowana na wybranych zjawiskach literackich i teatralnych ostatnich trzydziestu lat. Na wszystkim tym, co wydarzyło się u interesujących organizatorów twórców w roku 1983 i później („since 1983"), a co stanie się punktem wyjścia do dyskusji o tym, jak w tym czasie zmienił się świat, jak zmieniła się literatura, jak teatr.