Ferie w Teatrze

Ferie w Teatrze

W okresie ferii przygotowaliśmy dla naszych młodszych i starszych widzów szereg atrakcji - warsztaty teatralne, zwiedzanie teatru, warsztat dramaturgiczny oraz kolejną odsłonę projektu "Rodzic w Teatrze".

WARSZTATY TEATRALNE

Co to znaczy teatr? Jak korzystać z wyobraźni? Ile w improwizowaniu prawdy, a ile zmyślenia? Warsztaty teatralne są propozycją dla dzieci i młodzieży, która pragnie zapoznać się z teatrem poprzez działanie. Przy użyciu formy dramy, improwizacji i ćwiczeń ruchowych uczestnicy mają okazję poznać podstawy pracy aktora czy reżysera. Tym samym pragniemy zainteresować dzieci i młodzież procesem tworzenia w teatrze, a także wykorzystać formę teatralną do badania tematów, które dotyczą wszystkich grup wiekowych.

Oferta dla grup zorganizowanych

Koszt udziału wynosi 5 zł od osoby. Czas trwania zajęć wynosi ok. 90 minut. Opiekunom przysługują bezpłatne wejściówki. Oferta skierowana do grup w każdym wieku. Jednorazowo w warsztacie może wziąć udział do 30 osób. Terminy: poniedziałek, 15 lutego, godz. 9.00, 11.00, 12.30, Czarna Sala, Gdańsk, czwartek, 18 lutego, godz. 9.00, 11.00, 12.30, Duża Scena, Gdańsk, poniedziałek, 22 lutego, godz. 9.00, 11.00, 12.30, Czarna Sala, Gdańsk. Prowadzący: Weronika Łucyk. Konieczne wcześniejsze zapisy - weronika.lucyk@teatrwybrzeze.pl

ZWIEDZANIE TEATRU

Jakie miejsce w teatrze jest najważniejsze? Po co w teatrze kulisy? Czy widz jest tak samo potrzebny jak aktor? Zapraszamy przedszkolaków, dzieci i młodzież szkolną, wycieczki półkolonii, a także dzieci i rodziców do obejrzenia kulis Teatru Wybrzeże. Trasa zwiedzania uwzględnia m.in. widownię, scenę oraz pracownie teatralne w Gdańsku.

Czas trwania wycieczki wynosi ok. 90 minut, grupa zwiedzających może liczyć maksymalnie 30 osób, koszt udziału wynosi 5 zł od osoby. Terminy: wtorek, 16 lutego, godz. 9:00, środa, 17 lutego, godz. 9.00, 11.00, piątek, 19 lutego, godz. 9.00, 11.00, wtorek 23 lutego, godz. 9:00, 11:00, piątek, 26 lutego, godz. 9.00, 11.00. Prowadzący: Weronika Łucyk. Konieczne wcześniejsze zapisy - weronika.lucyk@teatrwybrzeze.pl

WARSZTAT DRAMATURGICZNY DO SPEKTAKLU MARIA STUART

Czym właściwie jest reinterpretacja klasyki? Jak dziś czytać, interpretować i wystawiać na scenie klasyczne teksty tak, by nie zatraciły siły oryginału, a były przy tym komunikatywne i aktualne dla współczesnego widza? Jak dyskutować z historią i historią literatury? Warsztat dramaturgiczny ma na celu w praktyczny sposób zapoznać uczestników z podstawami pracy dramaturga na przykładzie inscenizacji dramatu MARIA STUART (który autor oparł zresztą na nie mającym nigdy historycznie miejsca spotkaniu dwóch królowych: Elżbiety i Marii). Uczestnicy będą pracować na fragmentach oryginalnego tekstu, a także tworzyć własne reinterpretacje klasycznych historii.

Termin: 15 lutego, godz. 18:00, Czarna Sala, Gdańsk. Zajęcia poprowadzi Jakub Roszkowski, dramaturg spektaklu MARIA STUART. Czas trwania zajęć wynosi trzy godziny. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Konieczne wcześniejsze zapisy - weronika.lucyk@teatrwybrzeze.pl

O SPEKTAKLU MARIA STUART

Dwie wielkie królowe - uwięziona Maria Stuart i panująca Elżbieta I. Jeden tron - wspaniały tron Anglii. A także dwie wspaniałe aktorki - Dorota Kolak i Katarzyna Figura. I jeden reżyser - niezwykle ceniony przez publiczność i krytykę teatralną Adam Nalepa. Słabość i siła. Romantyzm i pragmatyzm. Męskość i kobiecość. Pragnienie i spełnienie. Przepych i pustka. Wolność i niewola. Cynizm i honor. Namiętność i polityka. Władza i rewolucja. Życie i śmierć. Życie i teatr. Historia i współczesność. Wiek XVI i wiek XXI. Wielka Brytania i Polska. Kiedyś i dzisiaj. Tam i tutaj. Oni i my. MARIA STUART - w Teatrze Wybrzeże!

„MARIA STUART to brawurowo zagrany spektakl z dwiema wielkimi kreacjami aktorskimi. To również inne wcielenie reżyserskie samego Nalepy niż to znane z poprzednich jego przedstawień w Wybrzeżu."

Łukasz Rudziński, Trójmiasto.pl

Friedrich Schiller
MARIA STUART
Przekład: Jacek St. Buras
Reżyseria: Adam Nalepa
Dramaturg: Jakub Roszkowski
Scenografia i kostiumy: Maciej Chojnacki
Muzyka: Stefan Wesołowski
Asystent reżysera: Justyna Bartoszewicz
Inspicjent: Jerzy Kosiła
Sufler: Joanna Januszewska

W spektaklu występują: Justyna Bartoszewicz (Hanna Kennedy), Katarzyna Figura (Elżbieta Tudor, królowa Anglii), Dorota Kolak (Maria Stuart, królowa Szkocji), Marzena Nieczuja-Urbańska (Melvil), Mirosław Baka (Robert Dudley, hrabia Leicester), Krzysztof Matuszewski (Amias Paulet), Robert Ninkiewicz (William Davison), Zbigniew Olszewski (George Talbot, hrabia Shrewsbury), Cezary Rybiński (Wilhelm Cecil, baron Burleigh), Jarosław Tyrański (Hrabia Pomponne de Bellievre), Piotr Witkowski (Mortimer Paulet).

Premiera: 26 września 2014 roku na Dużej Scenie

Czas: 2 godziny 40 minut (jedna przerwa)

RODZIC W TEATRZE

Jesteś rodzicem? Chcesz wybrać się do Teatru, ale nie masz z kim zostawić dziecka? Mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie! "Rodzic w Teatrze" zapewni Tobie i Twojemu dziecku niezapomniane wrażenia. Na teatralnym placu zabaw na Twoje dziecko czeka szereg gier ruchowych, zadań plastycznych, a nawet mała charakteryzacja...

W czasie ferii zimowych spektakl prezentowany w ramach "Rodzica w Teatrze" to SKRZYNK@PANDORY z 21 lutego. Czas opieki obliczony jest na pół godziny przed spektaklem do pół godziny po spektaklu. Wejście od ul. Teatralnej przez portiernię. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy dzieci (już od 3 roku życia) oraz rezerwacja miejsc na wybrany spektakl pod adresem: aleksandra.weber@teatrwybrzeze.pl.

O SPEKTAKLU SKRZYNK@PANDORY

Czy jedno nieopatrzne kliknięcie może spowodować lawinę wypadków, które doprowadzą do nieodwracalnych zmian w życiu nie jednej, ale pięciu osób? Oczywiście! Trzy kobiety i dwaj mężczyźni w serii błyskotliwych dialogów prowadzonych on-line wprowadzą nas w historie swoich erotycznych przygód i podbojów, chwilowych miłosnych wzlotów i częstszych upadków. SKRZYNK@PANDORY, chociaż w całości oparta na e-mailach, dowodzi, że, wbrew pozorom, prawdziwe życie nie przeniosło się do sieci... I jeśli nawet nie skłoni nas do życia w prawdzie, to może przynajmniej uczyni uważniejszymi w obsłudze własnej skrzynki, gdy już zalęgnie się w niej Pandora ;-)

„SKRZYNK@PANDORY to komedia z lekkim zabarwieniem dygresyjnym, bez pretensji do dydaktyzmu i moralizowania. Przeznaczona dla spragnionych śmiechu z innych, których los (patrz: czatowanie w internecie) doświadczył spektakularnie i naprzemiennie w parach."

Katarzyna Wysocka, Port Kultury

Billy Van Zandt i Jane Milmore
SKRZYNK@PANDORY
Przekład: Emilia Miłkowska
Reżyseria: Adam Orzechowski
Scenografia: Magdalena Gajewska
Opracowanie muzyczne: Rafał Kowalczyk
Ruch sceniczny: Jarosław Staniek
Inspicjent, sufler: Katarzyna Wołodźko

W spektaklu występują: Joanna Kreft-Baka (Stephanie), Anna Kociarz (Kate), Marzena Nieczuja-Urbańska (Peggy), Robert Ninkiewicz (Richard) oraz Jarosław Tyrański (George).

Prapremiera: 14 lipca 2012 roku na Scenie Letniej
Czas: 1 godzina 20 minut (bez przerw)

Spektakl zalecany dla widzów dorosłych.