Dzisiaj o godzinie 17.00 w Starej Aptece odbędzie się wieczór poświęcony pamięci Joanny Puzyny-Chojki, wyjątkowej osobowości polskiego teatru – wybitnej gdańskiej teatrolożki, krytyczki, recenzentki, wykładowczyni Uniwersytetu Gdańskiego i animatorki życia teatralnego, która 28 czerwca 2018 roku zginęła w tragicznym wypadku na Bałkanach.
W ramach spotkania DZIŚ WIECZÓR IMPROWIZUJEMY, CZYLI CHOJKA W PIĘCIU ODSŁONACH Joanna Puzyna-Chojka zostanie zaprezentowana we wspomnieniach przyjaciół, znajomych i współpracowników kolejno jako krytyk i recenzentka, organizatorka, kierownik i dyrektor, pedagog, badaczka oraz prywatnie. Krótkie wprowadzenia do poszczególnych aktów-odsłon, wypełnianych przez głosy publiczności, przedstawią Zbigniew Majchrowski, Joanna Ostrowska, Paulina Tryba i Małgorzata Woźniak, Monika Żółkoś oraz Ewa Nawrocka. W ramach intermediów usłyszymy Władysława Zawistowskiego, Stefana Chwina oraz Mieczysława Abramowicza. Podczas wieczoru wystąpią aktorzy Teatru Wybrzeże – Marzena Nieczuja Urbańska z towarzyszeniem gitar wykona pieśni fado, a Dorota Androsz i Michał Kowalski przeczytają fragmenty recenzji autorstwa Joanny Puzyny-Chojki. Wieczór poprowadzą – od Prologu do Pożegnania epilogowatego – Małgorzata Jarmułowicz, Katarzyna Kręglewska i Barbara Świąder-Puchowska.
Wieczorowi będzie towarzyszyć promocja tomu TEATR WYBRZEŻE W LATACH 1996-2016. ZJAWISKA – LUDZIE – PRZEDSTAWIENIA pod redakcją Joanny Puzyny-Chojki, Katarzyny Kręglewskiej i Barbary Świąder-Puchowskiej, dedykowanego pamięci Puzyny-Chojki oraz drugiej wybitnej postaci polskiej i gdańskiej teatrologii, Jana Ciechowicza, który zmarł we wrześniu 2017 roku. Książka obejmuje zagadnienia, prezentujące okresy trzech dyrekcji gdańskiej sceny: Krzysztofa Nazara (1995 – 2000), Macieja Nowaka (2000 – 2006) i Adama Orzechowskiego (od 2006 roku). Autorzy tekstów zawartych w publikacji są teatrologami i krytykami teatralnymi, reprezentującymi różne ośrodki (przede wszystkim Uniwersytet Gdański), a także różne pokolenia oraz odmienne perspektywy badawcze. Tom, wydany przez Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, dzięki wsparciu Miasta Gdańska, Rektora UG, Wydziału Filologicznego UG i Instytutu Filologii Polskiej UG, jest pokłosiem ogólnopolskiej konferencji naukowej KREACJE. OSTATNIE DWUDZIESTOLECIE TEATRU WYBRZEŻE (1996-2016), która odbyła się w Gdańsku w dniach 14-15 października 2016 roku z okazji 70-lecia Teatru Wybrzeże. Jej organizatorami byli Teatr Wybrzeże oraz Katedra Dramatu, Teatru i Widowisk UG. Joanna Puzyna-Chojka odpowiadała za koncepcję konferencji, a Jan Ciechowicz sprawował nad nią opiekę naukową. Był to prawdopodobnie ich ostatni wspólny projekt, który właśnie się finalizuje.
Zapraszamy wszystkich Bliskich, Przyjaciół i Znajomych Joanny oraz Teatru Wybrzeże do wspólnych rozmów i wspomnień. Wstęp wolny.
Organizatorzy: Przyjaciele z Uniwersytetu Gdańskiego i Teatru Wybrzeże.
Uprzejmie informujemy, że w dniach 24-25.12 kasy biletowe będą nieczynne. 26 grudnia kasa w Gdańsku będzie otwarta na dwie godziny przed rozpoczęciem spektaklu. Kasa w Sopocie będzie zamknięta.
15 grudnia wyruszyliśmy w podróż pociągiem po teatralnych przestrzeniach. Konduktor na wstępie ogłosił, że jesteśmy spóźnieni i nikt na nas nie czeka. Bo w Europie nikt już na nikogo nie czeka. Pociąg nie zatrzymuje się na żadnej stacji i nie wiadomo, dokąd jedzie.
Zapraszamy do spędzenia wyjątkowego wieczoru sylwestrowego w Teatrze Wybrzeże! Na naszych widzów czeka niezapomniany czas w pięknych przestrzeniach Teatru z towarzyszeniem muzyki na żywo. Na Dużej Scenie, w tym szczególnym dniu dwukrotnie zaprezentujemy „Wszystko szwindel”. Na Scenie Kameralnej zagramy „Szklaną menażerię”.