W ramach dziesiątej i zarazem ostatniej Recepty w Starej Aptece ON-LINE zapraszamy Państwa do obejrzenia pięciu filmów z cyklu Przewodnik do Polaków, który został zrealizowany przez Instytut Adama Mickiewicza w ramach Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011. To pięć znakomitych dokumentów, pokazujących Polskę z nieznanej strony, odsłaniających naszą kreatywność i unikatowe rozumienie wolności. Pierwszym z serii jest SZTUKA WOLNOŚCI Wojtka Słoty oraz Marka Kłosowicza, fascynująca historia polskich himalaistów, którzy w latach 70. i 80. uważani byli za najlepszych na świecie i to pomimo braków finansowych oraz sprzętowych. Film przybliża postaci m.in. Jerzego Kukuczki, Wandy Rutkiewicz, Krzysztofa Wielickiego oraz Andrzeja Zawady. TOYS Andrzeja Wolskiego jest dokumentem o tym, w jaki sposób i czym bawiły się dzieci w czasach realnego socjalizmu. Ich zabawki były często gorszej jakości, niż na Zachodzie, często stanowiły zaledwie podróbki tych zagranicznych, lecz wystarczyły do tego, by dzieci uczyły się niezależności i samodzielnego myślenia. POLITICAL DRESS Judyty Fibiger ukazuje zmiany w postrzeganiu wolności na różnych etapach PRL-u. Od ciężkiego stalinizmu, przez lata 50., 70., aż do stanu wojennego i lat 80., gdy w Polsce eksplodowała moda na punk. SZTUKĘ ZNIKANIA Bartosza Konopki i Piotra Rosołowskiego mogli Państwo zobaczyć w ramach cyklu Recepta w Starej Aptece w Teatrze Wybrzeże. To opowieść o haitańskim kapłanie wudu, Amonie Frémonie, który na zaproszenie Jerzego Grotowskiego odwiedził Polskę w 1980 roku. Film łączy w sobie archiwalne kroniki ze współczesnymi zdjęciami, to zarazem rekonstrukcja, jak też artystyczna kreacja. Film przewrotny, daleki od sentymentalizmu, niejednoznaczny. Ostatnim z serii jest NEON Erica Bednarskiego, opowiadający historię warszawskich neonów od czasów przedwojennych, aż po czasy współczesne. Poprzez wielkie, świetliste reklamy udaje się przyjrzeć burzliwej przeszłości Polski, w losach neonów dostrzeżemy odzwierciedlenie mentalnych przemian, które następowały nad Wisłą na przestrzeni minionych dziesięcioleci. Poniżej znajdą Państwo link do wszystkich pięciu dokumentów.
Link: https://ninateka.pl/filmy/guide-to-the-poles
SZTUKA WOLNOŚCI
Reżyseria, scenariusz: Wojciech Słota, Marek Kłosowicz
Wojciech Słota, Marek Kłosowicz
Zdjęcia: Piotr Wacowski, Dariusz Szymura
Muzyka: Łukasz Pieprzyk
Montaż: Wojciech Słota
Kierownictwo produkcji: Monika Derenda
Producent: Paweł Potoroczyn
Produkcja: IAM, 2011
TOYS
Reżyseria, scenariusz: Andrzej Wolski
Zdjęcia: Andrzej Adamczyk, Kacper Lisowski, Wojciech Staroń
Dźwięk: Marcin Lenarczyk
Montaż: Piotr Waldemar Zajączkowski
Kierownictwo produkcji: Julia Groszek
Producent wykonawczy: Zbigniew Domagalski
Producent: Paweł Potoroczyn
Produkcja wykonawcza: Studio Filmowe Kalejdoskop
Produkcja: IAM, 2011
POLITICAL DRESS
Reżyseria: Judyta Fibiger
Scenariusz: Judyta Fibiger, Ewa Olbrychska
Zdjęcia: Andrzej Wojciechowski
Muzyka: Daniel Bloom
Dźwięk: Marcin Kossowski
Montaż: Wojciech Słota
Charakteryzacja: Natalia Zdrojek, Dagmara Wróbel, Iwona Kajszczak
Kierownictwo produkcji: Maja Zielony
Producent wykonawczy: Kama Janczyk
Producent: Paweł Potoroczyn
Producent wykonawczy: Follow Me Film Production
Produkcja: IAM, 2011
SZTUKA ZNIKANIA
Reżyseria, scenariusz: Bartosz Konopka, Piotr Rosołowski
Zdjęcia: Piotr Rosołowski
Muzyka: Maciej Cieślak
Dźwięk: Franciszek Kozłowski
Muzyka: Andrzej Dąbrowski
Kierownictwo produkcji: Marta Golba
Producent: Paweł Potoroczyn, Anna Wydra
Produkcja: IAM, Otter Films, 2013
NEON
Reżyseria, scenariusz: Eric Bednarski
Zdjęcia: Jacek Knopp
Muzyka: Daniel Bloom
Dźwięk: Jacek Nowakowski
Montaż: Rafał Samborski, Katarzyna Zajączkowska
Kierownictwo produkcji: Dorota Przyłubska
Producent: Paweł Potoroczyn, Dorota Przyłubska, Ryszard Urbaniak
Produkcja: IAM, TVP Kultura, Pado Studio Film, 2014
Czym jest kieszeń? Kim jest inspicjent? Co skrywa charakteryzatornia? Wszystkich zainteresowanych kulisami teatru zapraszamy na wycieczkę po budynku Teatru Wybrzeże w Gdańsku lub Sceny Kameralnej w Sopocie.
Z przyjemnością ogłaszamy, że „Iwona, księżniczka Burgunda” zakwalifikowała się na Festiwal Gombrowiczowski w Radomiu! 12 października o godz. 19:00 na Dużej Scenie Teatru Powszechnego w Radomiu zaprezentujemy spektakl w ramach XVI Festiwalu Gombrowiczowskiego.
Z przyjemnością ogłaszamy, że „Piękna Zośka” zakwalifikowała się na kolejny festiwal! 7 października o godz. 18:00 na Dużej Scenie Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach zaprezentujemy spektakl w ramach 6. Kieleckiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego!