Druga LEKCJA NIEGRZECZNOŚCI

Druga LEKCJA NIEGRZECZNOŚCI

Serdecznie zapraszamy na drugą LEKCJĘ NIEGRZECZNOŚCI, która odbędzie się jutro o godzinie 13.00 w Czarnej Sali im. Stanisława Hebanowskiego.

Tematem drugiej lekcji będzie WRÓŻKA Z KRANU - OPOWIEŚCI Z ULICY BROCA Pierre'a Gripari'ego. Lekcję poprowadzą: Magdalena Boć, Małgorzata Brajner, Katarzyna Z. Michalska, Piotr Biedroń oraz Krzysztof Matuszewski. Czytanie udźwiękowi Oleg Dziewanowski.

Przypominamy, że LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI przeznaczone są dla widzów od 6 roku życia. Koszt jednej lekcji wynosi 5 zł (konieczne wcześniejsze rezerwacje).

O OPOWIEŚCIACH Z ULICY BROCA

Ulica Broca istnieje w Paryżu, choć może być trudno znaleźć ją na mapie miasta. Mieszkają na niej ludzie z różnych krajów, których wspólnym zainteresowaniem jest zamiłowanie do zmyślonych historii. Bohaterami tych opowieści są czarownice, olbrzymy, syreny, wróżki, dobre diabełki, a nawet para butów i tajemniczy pan Tereferekuku.

Michał Derlatka o OPOWIEŚCI Z ULICY BROCA: „W tekście francuskiego autora padają słowa tak ostre jak "siusiukupa", podnoszone są tematy tak ważkie jak choćby to, co robi niemowlak, kiedy nikt nie patrzy, czy jakie są konsekwencje niesłuchania złych rodziców. Tym, którzy uważają, że OPOWIEŚCI Z ULICY BROCA to teksty nie dla dzieci, wszelkie argumenty z rąk wybija fakt, że bajki autor wymyślał właśnie wspólnie z grupą... dzieci. Powstały szalone historie, często surrealistyczne, często absurdalne, nasycone nieskrępowaną dziecięcą wyobraźnią, konsekwentnie niekonsekwentne. Na Ulicy Broca bajki są "niegrzeczne" i zwykle baaaaardzo śmieszne. A pod "niegrzeczną" bajkową formą, od czasu do czasu udaje się autorowi przemycić treści skłaniające do refleksji nie tylko dzieci..."

„W OPOWIEŚCIACH Z ULICY BROCA liczy się nie tylko wyobraźnia, ale i absurd. Ten ostatni uzyskuje autor przez ciągłe odwołania do alternatywnej rzeczywistości, ale także przez język. Żarty czy humor abstrakcyjny wydobywa się właśnie przez stylistyczną ascezę. Jest tomik tym, co lubią dzieci - zbiorem pomysłowych, krótkich historyjek zaprawionych baśniowością."

Izabela Mikrut, wortal o literaturze granice.pl

Pierre Gripari (ur. 1925 zm. 1990) - poeta, prozaik i dramaturg. W jego bogatym dorobku literackim można także znaleźć książki dla dzieci m.in. OPOWIEŚCI Z ULICY BROCA i BAJKĘ O KSIĘCIU PIPO, KONIU PIPO I KSIĘŻNICZCE POPI. Pisarz chętnie uprawiał tzw. fantastykę nowoczesną, łączącą stare rekwizyty baśniowe z realiami współczesności, niejednoznaczną, pełną filozoficznych podtekstów.

O LEKCJACH NIEGRZECZNOŚCI

LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI to cykl czytań dla dzieci i młodzieży, których celem jest przybliżenie starszej i nowej literatury w atrakcyjnej, udramatyzowanej formie. Opiekę artystyczną nad cyklem objął Michał Derlatka.

Michał Derlatka o nowym cyklu Teatru Wybrzeże: „LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI to przegląd literatury starszej i nowszej w formie udramatyzowanych czytań z domieszką magii teatru, których wspólnym mianownikiem jest różnorako pojmowany, obecny w literaturze dziecięcej od zawsze, „bohater niepokorny". Patronami tego nurtu mogliby być Pippi Pończoszanka, Pchła Szachrajka czy nawet Włóczykij - outsiderzy, ekscentrycy, wizjonerzy, powody twórczego fermentu, refleksji, nierzadko popadający w niemałe tarapaty, które konsekwentnie i twórczo przezwyciężają... Silne osobowości, często płynące wbrew ogólnie przyjętym nurtom, które fascynują, inspirują i dodają wiary w to, że nie ma rzeczy niemożliwych, a „chcieć" znaczy „móc". „Niegrzeczność" pojmowana jest tu jako wierność samemu sobie. Jej konsekwencje, dobrodziejstwa i ryzyko jakie ze sobą niesie, jej plusy i minusy - będą głównym tematem serii."

Trzecia LEKCJA NIEGRZECZNOŚCI odbędzie się 2 marca na Dużej Scenie i będzie poświęcona EMILOWI ZE SMALANDII Astrid Lindgren. Szczegóły wkrótce.

PROMOCJA

Dla posiadaczy wejściówek na LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI Teatr Wybrzeże przygotował atrakcyjne zniżki - 5 zł rabatu na bilety na spektakle z repertuaru Teatru Wybrzeże (warunkiem skorzystania z promocji jest okazanie wejściówki).