DANUTA W. na Dużej Scenie

DANUTA W. na Dużej Scenie

Dzisiaj i jutro o godzinie 19.00 na Dużej Scenie zaprezentujemy DANUTĘ W. w reżyserii Janusza Zaorskiego z Krystyną Jandą w roli tytułowej.

Książka MARZENIA I TAJEMNICE, wydana jesienią 2011 roku, stała się wydarzeniem medialnym i gorącym tematem społecznym. W odważnej i przejmującej autobiografii - jak reklamuje swój bestseller wydawca, krakowskie Wydawnictwo Literackie - autorka opowiada o sobie, swojej rodzinie i burzliwej historii Polski ostatnich dekad. Kiedy Lech Wałęsa stawał się ikoną Solidarności, Danuta była bohaterką dnia codziennego. Pragnęła miłości i rodzinnego szczęścia, a los wrzucił ją w wir rewolucyjnych wydarzeń, które przetaczały się przez Polskę i jej małą kuchnię na gdańskim blokowisku. On siedział w obozie internowania, ona, w piątym miesiącu ciąży, zdobywała świniaka, żeby dzieci na Boże Narodzenie nie były głodne. Świat poznał jej klasę, kiedy w zastępstwie męża odbierała nagrodę Nobla. Jako prezydentowa, potrafiła znaleźć się w każdej sytuacji, nigdy nie wysuwała się na pierwszy plan i bardzo strzegła swojej prywatności. Teraz, jako dojrzała kobieta, opowiada światu swoją wersję wydarzeń. Mówi - jak zawsze naturalna i silna - zarówno o chwilach wspaniałych, jak i o cenie, którą przyszło za nie zapłacić. Danuta Wałęsowa przerwała milczenie nie tylko po to by mówić o sobie - oddała głos wszystkim kobietom. Czytelniczki odnajdują w niej swoje losy i idą za głosem Autorki. To zaskakujące zjawisko kulturowe, które wciąż żyje.

Krystyna Janda o DANUCIE W.: „Ten spektakl i ta rola, z legendarnym przywódcą Solidarności i Prezydentem Polski  w tle, to jedno w największych moich wyzwań życiowych, nie tylko zawodowych, ale także ludzkich i obywatelskich. Każdego dnia wyznania pani Danuty Wałęsowej budzą mój podziw i wzruszenie. Prostota i szczerość tych wypowiedzi zdumiewa i wywołuje szacunek. Wszystko to budzi ochotę, aby w ogóle historię Polski opowiedzieć od strony kobiet."

Kazimierz Kutz o DANUCIE W.: „Niezwykły los i osobowość pani Danuty oraz talenty pani Krystyny obdarowały mnie przeżyciami, jakich nie miałem w teatrze od DZIADÓW Konrada Swinarskiego i UMARŁEJ KLASY Tadeusza Kantora."

Danuta Wałęsowa
DANUTA W.
Adaptacja i wykonanie: Krystyna Janda
Reżyseria: Janusz Zaorski
Producent wykonawczy: Ewa Ratkowska

Premiera gdańska: 11 października 2012 roku
Premiera warszawska: 12 października 2012 roku

Czas: 2 godziny 30 minut (jedna przerwa)

Przedstawienie Teatru Polonia w Warszawie.
Premiera gdańska zaistniała w wyniku współpracy Teatru Polonia i Teatru Wybrzeże.