BRONIEWSKI w programie TEATR POLSKA

BRONIEWSKI w programie TEATR POLSKA

Dzisiaj o godzinie 18.00 BRONIEWSKI zostanie zaprezentowany w zespole szkół ponadgimnazjalnych w Sierakowicach w ramach programu TEATR POLSKA realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Sierakowice, 13 listopada, godz. 18:00, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, ul. Dworcowa 3, we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury, woj. pomorskie

Bilety dostępne w kasie lokalnego ośrodka kultury.

O PROGRAMIE TEATR POLSKA 2016

Program TEATR POLSKA powstał, by ułatwiać dostęp do oferty teatralnej przez wspieranie aktywności teatrów poza ich siedzibami i umożliwić prezentacje spektakli w miejscowościach mających utrudniony dostęp do kultury. Dzięki dofinansowaniu w ramach programu teatry instytucjonalne oraz organizacje pozarządowe mają możliwość zorganizowania pokazów spektakli w miastach, w których nie ma teatrów instytucjonalnych. Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia polskiego teatru tamtego okresu. Program TEATR POLSKA organizowany jest po raz ósmy. Do tegorocznego programu zgłosiło się 101 spektakli, spośród których Komisja Artystyczna zakwalifikowała do drugiego etapu 18 przedstawień, a Komitet Organizacyjny przyznał dotacje wszystkim z 18 wybranych teatrów. W ramach programu TEATR POLSKA od 1 sierpnia do 30 listopada 2016 roku odbywają się prezentacje następujących spektakli:

BRONIEWSKI, reż. Adam Orzechowski, Teatr Wybrzeże w Gdańsku
DROGA ŚLISKA OD TRAW. JAK TO DIABEŁ WSIĄ SIĘ PRZESZEDŁ, reż. Paweł Wolak, Katarzyna Dworak, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
DZIEJE GRZECHU, reż. Michał Kotański, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
EWELINA PŁACZE, reż. Anna Karasińska, TR Warszawa
HYDROKOSMOS, reż. Konrad Dworakowski, Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego
KOPIDOŁ, reż. Iwona Woźniak, Fundacja Szafa Gra, Mikołów- Bujaków
KRĘCIPUPA, reż. Tomasz Maśląkowski, Fundacja LALE.Teatr, Wrocław
LABIRYNT, reż. Alicja Morawska- Rubczak, Art Fraction Foundation, Suchy Las
LALKA, reż. Aneta Groszyńska, Teatr Polski w Bielsku- Białej
OBCY Z MONS, reż. Maciej Masztalski, Teatr Ad Spectatores, Wrocław
OJCZYZNA, reż. Justyna Sobczyk, Teatr Polski w Poznaniu
PRELUDIUM SŁOWIAŃSKIE, reż. Agnieszka Glińska, Fundacja Art Color Ballet, Kraków
PYZA NA POLSKICH DRÓŻKACH, reż. Daniel Arbaczewski, Teatr im. Hansa Christiana Andresena w Lublinie
TROLLGATAN. ULICA TROLLI, reż. Tomasz Kaczorowski, Teatr Współczesny w Szczecinie
WOT TAKAJA ŻYZN, reż. Paweł Szkotak, Stowarzyszenie Teatralne Teatr Biuro Podróży, Poznań
WZIOŁOWSTĄPIENIE, reż. Piotr Tomaszuk, Teatr Wierszalin w Supraślu
ZAPOLSKA- SUPERSTAR (CZYLI JAK PRZEGRYWAĆ, ŻEBY WYGRAĆ), reż. Aneta Groszyńska, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
ZNAK JONASZA, reż. Paweł Passini, Stowarzyszenie Artystów “Bliski Wschód”, Lublin

Program TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dotychczas aż trzy spektakle Teatru Wybrzeże wzięły udział w programie - KAMIEŃ, AMATORKI i BABA CHANEL.

O BRONIEWSKIM

Sztuka młodego polskiego autora, uznanego i nagradzanego, nieźle już na Wybrzeżu zadomowionego. Epizody z fascynującej biografii wybitnego poety, nierozerwalnie związane ze sporym fragmentem dwudziestowiecznej historii Polski. Nieoczywista analiza często niekonwencjonalnych zachowań tego, jak sam o sobie mówił „Polaka, katolika, alkoholika" pozwala autorowi raz jeszcze przyjrzeć się przełomowym wydarzeniom kształtującym naszą międzywojenną i powojenną rzeczywistość. Próba zrozumienia wewnętrznych pęknięć Broniewskiego, jego wyborów i postawy po drugiej wojnie światowej, jego konszachty w władcami PRL oraz sławienie Stalina, którego był przecież przez półtora roku więźniem na tle jego młodzieńczych zasług w walce o niepodległość Polski u boku Piłsudskiego, żołnierskiej odwagi, jaką wtedy okazał, staje się zarazem zbiorowym portretem całego polskiego pokolenia naszych zawiedzionych, uwiedzionych i oszukanych rodaków.

Nagroda dla najlepszego spektaklu na 21. Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi.

Nagroda dla najlepszego aktora dla Roberta Ninkiewicza za rolę tytułową na 21. Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi.

Nagroda aktorska dla Roberta Ninkiewicza za rolę tytułową na 13. edycji Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy.

Jedno z najważniejszych wydarzeń 2014 roku według Dziennika Bałtyckiego, Gazety Świętojańskiej i portalu Trójmiasto.pl

Nagroda Teatralna Miasta Gdańska dla Adama Orzechowskiego za reżyserię i dla Roberta Ninkiewicza za rolę tytułową.

Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego dla Adama Orzechowskiego za reżyserię oraz dla Roberta Ninkiewcza i Michała Jarosa za rolę tytułową.

Nagroda Honorowa Marszałka Województwa Pomorskiego dla Teatru Wybrzeże za Spektakl Roku.

Nagroda POMORSKI SZTORM dla Adama Orzechowskiego za reżyserię.

Drugie miejsce w plebiscycie na najlepszy spektakl Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski.

„W gdańskim przedstawieniu Paczocha i Orzechowski bardzo mocno pytają, po co wraca dziś Broniewski jako postać, bohater zbiorowej wyobraźni? Za czym gardłuje? Co dziś z nim zrobić, jak go rozumieć? Jego i jego pokolenie. Ten spektakl wieńczy proces przywracania poety w naszej świadomości. Najpierw była płyta galerii Raster z wierszami Broniewskiego zaśpiewanymi choćby przez Muńka i Grabaża, Pustki i Siostry Wrońskie. Potem książka Mariusza Urbanka. A teraz ta zdumiewająco czysta, szczera i ważna wypowiedź Paczochy i Orzechowskiego. W finale rozgrywa się coś w rodzaju sądu nad pijanym poetą: Broniewski - nasza duma czy wstyd. A może i duma, i wstyd równocześnie? Szalenie podoba mi się ten gdański spektakl. Bo jest w nim złość na poetów, że przegrali z Historią."

Łukasz Drewniak, portal Teatralny.pl

Radosław Paczocha
BRONIEWSKI
Reżyseria: Adam Orzechowski
Scenografia: Magdalena Gajewska
Muzyka: Marcin Mirowski
Inspicjent: Jerzy Kosiła

W spektaklu występują: Michał Jaros - Broniewski (młodszy), Sledowatiel, Robert Ninkiewicz - Broniewski (starszy), Agata Bykowska - Janina Broniewska, Katarzyna Dałek - Maria Zarębińska, Sylwia Góra Weber - Matka, Wanda Broniewska, Dorota Androsz - Anka, Anna Kaszuba - Pipcia, Katia, Działaczka, Ola Watowa, Piotr Witkowski - Aleksander Wat, Piotr Chys - Kiciński, Działacz, Kirster, Historyk sztuki z Leningradu, Anders, Hłasko, Piotr Biedroń - Stande, Działacz, Grydzewski, Pasternak, Gałczyński, Marek Tynda - Nowicki, Stern, Działacz, Matuszewski, Stawar, Słonimski, Bierut, Cezary Rybiński - Julian Tuwim, Piotr Łukawski - Daszewski, Hempel, Jakub Mróz - Kencbok, Wandurski, Działacz, Balicki.

Polska prapremiera: 27 czerwca 2014 roku na Dużej Scenie
Czas: 3 godziny 15 minut (jedna przerwa)