Szanowni Państwo, drodzy widzowie!
Polskie teatry po raz drugi grają za grosze. I czekają na nowych widzów. 21 maja 90 teatrów publicznych w Polsce weźmie udział w organizowanej już po raz drugi akcji BILETU ZA GROSZE. W ubiegłym roku jego cena - 250 groszy - nawiązywała do okrągłej rocznicy istnienia Teatru Publicznego w Polsce. W tym roku odwołuje z kolei do 400. rocznicy śmierci dramatopisarza wszech czasów - Williama Shakespeare'a.
Teatr Wybrzeże włączył się do akcji i bilet na SEKS DLA OPORNYCH i KREACJĘ prezentowane 21 maja będzie kosztował jedynie 400 groszy!
Bilety do kupienia w kasach teatru od jutra od godziny 14.00 (jedna osoba może kupić maksymalnie dwa bilety).
O AKCJI BILET ZA GROSZE
Pomysłodawcą i koordynatorem akcji BILETU ZA GROSZE jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. W ubiegłym roku była ona jednym z ważniejszych wydarzeń w ramach obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce i cieszyła się wielkim powodzeniem. Na widowniach 100 polskich teatrów zasiadło blisko 50 tysięcy widzów - także, a może przede wszystkim, tych, którzy do teatru zaglądają rzadko, lub wcale. - Zależało nam na tym, aby w wyjątkowym roku dla polskiego teatru otworzyć się na nową publiczność i zaprosić ją do miejsca, które ma w Polsce szczególne znaczenie. W swojej historii teatr wielokrotnie udowadniał - zwłaszcza w momentach najtrudniejszych - że jest przestrzenią wspólną, przestrzenią, w której szczerze dyskutuje się o sprawach najważniejszych - wskazuje Dorota Buchwald, dyrektor Instytutu Teatralnego. - Liczyliśmy, że Dzień Teatru Publicznego, obchodzony właśnie w ten sposób, zostanie z nami na dłużej. I to się udało. Dziś znów powtarzamy, że bez finansowego wsparcia z publicznych pieniędzy, a więc z pieniędzy nas wszystkich, polski teatr publiczny, jako idea i jako konkretne miejsca na mapach polskich miast, nie mógłby istnieć - dodaje. W tym roku symboliczna cena biletu - 400 groszy - jest bezpośrednim nawiązaniem do przypadającej właśnie 400. rocznicy śmierci Williama Shakeseare'a.
Akcja organizowania przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego, finansowana z środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
O SPEKTAKLACH
sobota, 21 maja, godzina 18.00, Czarna Sala
Ireneusz Iredyński
KREACJA
Reżyseria: Jarosław Tumidajski
W KREACJI Iredyński podejmuje temat twórczości, tworzenia. Zastanawia się, czy prawdziwe dzieło sztuki może powstać na zamówienie, czy jest to raczej produkt niczym nieskrępowanego, niekontrolowanego natchnienia - natchnienia bliskiego chorobie, może nawet psychozie. KREACJA to bluźniercza Księga Rodzaju, to szydercza Droga Krzyżowa. To współczesny, kameralny FAUST à rebours, echo PIGMALIONA. To sztuka fascynująca i boleśnie prawdziwa.
W spektaklu występują: Marta Herman (Gosia), Marcin Miodek (Nikt), Robert Ninkiewicz (Pan).
Premiera: 16 stycznia 2016 roku w Czarnej Sali
Czas: 1 godzina 30 minut (bez przerw)
Spektakl zalecany dla widzów od 15 roku życia.
sobota, 21 maja, godzina 20.30, Duża Scena
Michele Riml
SEKS DLA OPORNYCH
Reżyseria: Krystyna Janda
Karol i Barbara, uzbrojeni w egzemplarz SEKSU DLA OPORNYCH, meldują się w modnym hotelu z misją niemal rewitalizacji swojego związku. Przeżyte lata odcisnęły na nich swoje piętno, dołożyła się do tego trójka dzieci, stres i codzienna rutyna. Czy jeszcze sprostają wszystkim szalonym i swawolnym pomysłom, jakie podsuwa im autorka wyrafinowanego poradnika, mającego uratować ich więź? Czy Karol jest rzeczywiście gotowy na widok swojej pięćdziesięcioletniej żony, matki ich dzieci, ubranej w seksowne lateksowe wdzianko?
W spektaklu występują: Dorota Kolak (Barbara), Mirosław Baka (Karol).
Prapremiera: 20 stycznia 2012 roku na Scenie Kameralnej w Sopocie oraz 12 lutego 2012 roku w warszawskim Teatrze Polonia
Czas: 1 godzina 45 minut (jedna przerwa)
Czym jest kieszeń? Kim jest inspicjent? Co skrywa charakteryzatornia? Wszystkich zainteresowanych kulisami teatru zapraszamy na wycieczkę po budynku Teatru Wybrzeże w Gdańsku lub Sceny Kameralnej w Sopocie.
Z przyjemnością ogłaszamy, że „Iwona, księżniczka Burgunda” zakwalifikowała się na Festiwal Gombrowiczowski w Radomiu! 12 października o godz. 19:00 na Dużej Scenie Teatru Powszechnego w Radomiu zaprezentujemy spektakl w ramach XVI Festiwalu Gombrowiczowskiego.
Z przyjemnością ogłaszamy, że „Piękna Zośka” zakwalifikowała się na kolejny festiwal! 7 października o godz. 18:00 na Dużej Scenie Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach zaprezentujemy spektakl w ramach 6. Kieleckiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego!