APOLLO w ramach IV Tygodnia Ukraińskiego

APOLLO w ramach IV Tygodnia Ukraińskiego

Serdecznie zapraszamy na spektakl APOLLO w reżyserii Niny Chyżnej z Teatru Nieft. Przedstawienie zostanie zaprezentowane w sobotę, 9 listopada o o godzinie 19.00 na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże w ramach IV Tygodnia Ukraińskiego w Gdańsku.

O TYGODNIU UKRAIŃSKIM

Tydzień Ukraiński w Gdańsku to coroczna, szeroka prezentacja kultury ukraińskiej, zapoczątkowana z inicjatywy Konsula Generalnego Ukrainy w Gdańsku Lwa Zacharczyszyna i małżonki Tetiany Yermak oraz inspirowana sukcesem Tygodnia Ukraińskiego w Gdańsku 2016, który został zorganizowany wspólnie z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim w ramach cyklu Teatry Europy. Tydzień Ukraiński w Gdańsku odbędzie się w dniach 7-16 listopada w różnych instytucjach i przestrzeniach kulturalnych Gdańska. Celem wydarzenia jest lepsze zaprezentowanie polskiej publiczności współczesnej kultury Ukrainy.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: Ambasador Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej Andrii Deshchytsia, Prezydent Miasta Gdańska Pani Aleksandra Dulkiewicz, Marszałek Województwa Pomorskiego Pan Mieczysław Struk.

O SPEKTAKLU

Teatr Nieft, Charkiw
APOLLO
Reżyseria: Nina Chyżna
Muzyka: Orkiestra kameralna Nova Simfonietta
Dyrygent: Stanisław Chrystenko
Kompozytor: Stanisław Kononow
Światło: Ołekandr Czyż
Projekcja: Hlib Kowalow
Kostiumy: DTN8
Charakteryzacja: Waleria Kuzmenko
Reżyser dźwięku: Anton Behmenko
Dekoracje: Timirsun – warsztat mebli designerskich

Performatywno-plastyczny spektakl, inspirowany baletem Igora Strawińskiego APOLLON MUSAGÉTE. To historia artysty, który szuka swojego miejsca i przeznaczenia; ciągle przebywa w stanie niepokoju, staje przed koniecznością dokonywania wyborów i brania za nie odpowiedzialności. Rola tytułowa krąży między aktorkami i aktorami, z których każdy interpretuje ją po swojemu. W przedstawieniu pojawia się również postać samego Strawińskiego. „Uważał siebie za kosmopolitę, kilka razy zmieniał obywatelstwo nie był związany z jednym domem czy miejscem. To także jest ważnym faktem w naszej historii, w którą chcemy wciągnąć i państwa, Szanowni Widzowie. Możliwe, że ta kosmopolityczna podróż zainspiruje was do zadania samym sobie osobistych pytań”.

W spektaklu występują: Artem Wusyk - Strawiński, Apollo, Dmytro Tretiak - Polihymny, Apollo, Nina Batowska - Latona, Apolla, Anna Jeromenko/Julia Linnyk - Terpsichora, Apolla, Ołeksandr Szaj - maleńki Apollo, Apollo, Maria Łozowa - Kalliope, Apolla.

Premiera: 25 czerwca 2019 roku
Czas: 1 godzina i 10 minut (bez przerw)

O TEATRZE NIEFT

Alternatywny teatr niezależny, który mieści się w Charkowie od 2018 roku. Założyli go Artem Wusyk i Ihor Klucznik, którzy znani są widzom jako aktorzy teatru Prekrasni Kwity. Nieft to otwarta platforma teatralna, która stawia sobie zadanie zrywania ze standardami i wychodzenia poza ramy.

BILETY

Bilety do kupienia w kasach Teatru Wybrzeże i na stronie www.bilety.teatrwybrzeze.pl.
Bilety w cenach:
normalny/ulgowy: 65/50
balkon i galerie boczne: 45/35