❝Grass to dla mnie świetny stylista i pisarz monumentalny. Taki, któremu zazdrości się wszechwidzenia, umiejętności patrzenia jednocześnie panoramicznego, ale i czułości do detali, opisywania ludzi i ich życia wewnętrznego oryginalnie i celnie.
Tak się składa, że nikt nigdy nie opisał w sztuce samego Grassa – a jego życiorys jest dla mnie fascynujący. Nie dość, że to nasz – gdański, chodzący po tych samych, co my, ulicach – noblista, to jest to też człowiek o bogatym życiorysie prywatnym, pełnym namiętności, podróży, przeprowadzek, ambicji, ale i chłodnej oceny światowej polityki.
Ponieważ nie jestem ani mężczyzną, ani noblistą, nie mieszkałam w Indiach, nie mam szóstki dzieci z trzema kobietami i nie oskarżano mnie pod koniec życia o antysemityzm – bardzo chcę się w tę postać wcielić, zrozumieć ją, zobaczyć ludzi, którzy żyli blisko Grassa, i pokazać historię ich życia.❞
Nasza dramaturżka, Ania Wakulik, jest w procesie tworzenia tekstu sztuki o Günterze Grassie. Ten projekt może realizować dzięki Stypendium Kulturalnemu Miasta Gdańska. Gratulujemy i trzymamy kciuki!
Co napisalibyście w swoim orędziu? Wczoraj odbył się pierwszy warsztat w ramach Dni Otwartych w Teatrze Wybrzeże.
Niech teatr będzie jak ogród – pełen różnorodnych głosów, barw i emocji. Niech rośnie w nim ciekawość świata, niech zakwitają spotkania, a każde przedstawienie kiełkuje w sercach, jak ziarno myśli, które długo dojrzewa.
Zachęcamy do przeczytania pełnego tekstu orędzia wybitnego greckiego reżysera i dramatopisarza, założyciela Teatru Attis, twórcy unikalnej metody pracy z aktorem.