Trwa przegląd spektakli z udziałem jednego z najwybitniejszych polskich aktorów, laureata wielu prestiżowych nagród, gwiazdy naszego teatru - Mirosława Baki, który już od 25 sezonów jest twarzą Teatru Wybrzeże. Za nami prezentacja G®UPY LAOKOONA, SEKSU DLA OPORNYCH, NA POCZĄTKU BYŁ DOM, CZAROWNIC Z SALEM, otwarcie wystawy MIROSŁAW BAKA: Z WYBRZEŻOWEGO ĆWIERĆWIECZA oraz spotkanie aktora z widzami. Przed nami jeszcze ZMIERZCH BOGÓW [ostatnie przedstawienia!].
PROGRAM PRZEGLĄDU
G®UPA LAOKOONA
13, 14 marca, godz. 19.00, Scena Malarnia
SEKS DLA OPORNYCH
15, 16, 18, 19 marca, godz. 19.00, Duża Scena
NA POCZĄTKU BYŁ DOM
26, 27 marca, godz. 19.00, Scena Malarnia
CZAROWNICE Z SALEM
28, 29 marca, godz. 19.00, 30 marca, godz. 17.00, Duża Scena
ZMIERZCH BOGÓW
4, 5, 6 kwietnia, godz. 19.00, Duża Scena
SPOTKANIE Z MIROSŁAWEM BAKĄ
sobota, 29 marca, godz. 17.00, foyer Dużej Sceny, wstęp wolny
MIROSŁAW BAKA: Z WYBRZEŻOWEGO ĆWIERĆWIECZA
Wystawa fotogramów przypominających 45 ról Mirosława Baki zagranych podczas 25 sezonów jego pracy w Teatrze Wybrzeże, ekspozycja od 15 marca, foyer Dużej Sceny, wstęp wolny
O JUBILACIE
Wybitny aktor teatralny i filmowy. W 1988 roku ukończył Wydział Aktorski krakowsko-wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Gdy był jeszcze studentem Krzysztof Kieślowski powierzył mu główną rolę w KRÓTKIM FILMIE O ZABIJANIU. W tym po wielokroć nagradzanym, ważnym, wstrząsającym obrazie zagrał Jacka Łazara - dwudziestoletniego chłopaka, który zabija taksówkarza, zostaje osądzony i skazany na karę śmierci. Po pierwszym, jeleniogórskim sezonie od sierpnia 1988 roku jest aktorem Teatru Wybrzeże, w którym, dzięki wybitnym kreacjom, uznaniu publiczności i krytyki oraz wyrazistej osobowości wypracował sobie pierwszoplanową, gwiazdorską pozycję. Zagrał tu 45 ról. O aktorstwie mówi: „To niezwykle trudny zawód, którego podłoże tkwi głęboko w człowieku. Najwięcej nauczyłem się od ludzi, dużo mniej - w szkole." Na gdańskiej scenie po raz pierwszy pojawił się w spektaklu Mikołaja Grabowskiego STĄD DO AMERYKI, zaraz potem był Barabasz w WOLNOŚCI DLA BARABASZA, potem Biff w ŚMIERCI KOMIWOJAŻERA, Chłopiec w GODZINIE KOTA, On w TUTAM-ie, Valentine w ARKADII, Hanemann, szekspirowscy: HAMLET, RYSZARD III i TYTUS ANDRONIKUS, czechowowscy Wujaszek Wania i Trigorin, Angel w BECZCE PROCHU, Ojciec w G®UPIE LAOKOONA, Superiusz w PIESZO, ostatnio Karol w SEKSIE DLA OPORNYCH oraz John Proctor w CZAROWNICACH Z SALEM. Mirosław Baka ma na swoim koncie także liczne role w Teatrze Telewizji, jest cenionym i popularnym aktorem filmowym i telewizyjnym, laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, a także fundatorem Fundacji ŻYĆ Z POMPĄ, która działa na rzecz dzieci leczonych przy pomocy pomp medycznych.
O SPEKTAKLACH
Tadeusz Różewicz
G®UPA LAOKOONA
Reżyseria: Jarosław Tumidajski
Opowieść o sztuce, polityce i głupocie, a wszystko to w popkulturowej oprawie. Zremasterowana oraz zaktualizowana wersja spektaklu z 2007 roku. Nowa przestrzeń, nowe obrazki, nowe dźwięki i sprawdzona jakość.
Występują: Dorota Kolak (Matka), Mirosław Baka (Ojciec), Monika Chomicka-Szymaniak (Przyjaciółka), Krzysztof Gordon (Dziadek), Jerzy Gorzko (Krytyk II), Mirosław Krawczyk (Krytyk I), Dorota Androsz (Córka), Zbigniew Olszewski (Przewodniczący).
Premiera: 17 marca 2007 na Scenie Malarnia
Czas: 1 godzina 30 minut (bez przerw)
Michele Riml
SEKS DLA OPORNYCH
Reżyseria: Krystyna Janda
Karol i Barbara, uzbrojeni w egzemplarz SEKSU DLA OPORNYCH, meldują się w modnym hotelu z misją niemal rewitalizacji swojego związku. Przeżyte lata odcisnęły na nich swoje piętno, dołożyła się do tego trójka dzieci, stres i codzienna rutyna. Czy jeszcze sprostają wszystkim szalonym i swawolnym pomysłom, jakie podsuwa im autorka wyrafinowanego poradnika, mającego uratować ich więź? Czy Karol jest rzeczywiście gotowy na widok swojej pięćdziesięcioletniej żony, matki ich dzieci, ubranej w seksowne lateksowe wdzianko?
Występują: Dorota Kolak (Barbara), Mirosław Baka (Karol).
Prapremiera: 20 stycznia 2012 roku na Scenie Kameralnej w Sopocie oraz 12 lutego 2012 roku w warszawskim Teatrze Polonia
Czas: 1 godzina 45 minut (jedna przerwa)
Doris Lessing
NA POCZĄTKU BYŁ DOM
Reżyseria: Anna Augustynowicz
NA POCZĄTKU BYŁ DOM to historia Myry (alter ego Doris Lessing), kobiety liberalnej, niezależnej, kochającej wolność, która przez całe swoje życie walczyła o socjalistyczne ideały. Pewnego dnia musi jednak zmierzyć się nie z kolejną niegodziwością świata, stającego na drodze ku wiecznej szczęśliwości ale z prostym faktem, że jej syn Tony, mimo jej największych wysiłków i poświęceń, nie podziela jej poglądów, a co więcej nie godzi się na podporządkowanie życia polityce. Dla Tony'ego największą wartością jest stabilność i bezpieczeństwo, poczucie rodzinnego szczęścia, harmonii i komfortu. Syn z lekkim zażenowaniem obserwuje swoją starzejącą się matkę protestującą przeciwko testowaniu bomby wodorowej, a Myra nie może uwierzyć w to, że wychowała rasowego konserwatystę, przykładowego reprezentanta tak zwalczanej przez nią klasy mieszczańskiej.
Występują: Dorota Kolak (Myra Bolton), Mirosław Baka (Philip Durrant), Małgorzata Brajner (Milly Boles), Piotr Chys (Sandy Bolles), Piotr Domalewski (Tony Bolton), Krzysztof Gordon (Mike Ferris), Emilia Komarnicka (Rosemary).
Prapremiera: 28 października 2011 roku na Scenie Kameralnej
Czas: 1 godzina 40 minut (bez przerw)
Arthur Miller
CZAROWNICE Z SALEM
Reżyseria: Adam Nalepa
CZAROWNICE Z SALEM Arthura Millera to jeden z najważniejszych dramatów amerykańskich XX wieku. Procesy i egzekucje rzekomych czarownic, które odbyły się 1692 roku w miasteczku Salem w USA, są pretekstem do dyskusji o współczesnym świecie: świecie rozpiętym pomiędzy religią a polityką, w świecie, w którym trzeba walczyć z zalewem cynizmu, zawiści i bezwzględności. To alegoryczna, ale i bardzo brutalna opowieść o tym, jak pozornie błahe wydarzenie uruchamia spiralę zdarzeń, w której wszystkie ciosy są dozwolone, która niszczy wszystko i wszystkich oraz od której nie ma już odwrotu. A wszystko zaczyna się od grupki niewinnych dziewcząt, które idą tańczyć nocą w lesie...
Występują: Magdalena Boć (Ann Putnam), Małgorzata Brajner (Elizabeth Proctor), Monika Chomicka-Szymaniak (Rebeca Nurse), Katarzyna Dałek (Abigail Williams), Sylwia Góra-Weber (Tituba Hoynami-Nalerros), Katarzyna Kaźmierczak (Susanne Walcott) , Katarzyna Z. Michalska (Mary Warren), Krystyna Łubieńska (Ruth Putnam), Mirosław Baka (John Proctor), Piotr Domalewski (J.F. Danforth), Krzysztof Matuszewski (Thomas Putnam), Robert Ninkiewicz (Samuel Parris), Cezary Rybiński (John Hale), Maciej Szemiel (Clint Cheevers), Jarosław Tyrański (Giles Corey) oraz Anna Kaszuba (Mercy Lewis), Zofia Nather (Betty Parris, gościnnie), Marcin Mirowski (Muzykant z wioski).
Premiera: 24 kwietnia 2013 roku na Dużej Scenie w ramach VI edycji Festiwalu Wybrzeże Sztuki
Czas: 2 godziny 40 minut (jedna przerwa)
Luchino Visconti, Enrico Medioli, Nicola Badalucco
ZMIERZCH BOGÓW
Reżyseria: Grzegorz Wiśniewski
ZMIERZCH BOGÓW to polska prapremierowa adaptacja nominowanego do Oscara scenariusza będącego podstawą jednego z najważniejszych filmów w historii kina. Reżyser i współautor tekstu - Luchino Visconti - stworzył kameralną, mrocznie perwersyjną opowieść o upadku wielkiego niemieckiego rodu von Essenbecków w momencie narodzin faszyzmu, w międzywojennych Niemczech. Teatralna adaptacja tej historii - łącząca klaustrofobiczną historię zmierzchu mieszczańskiej rodziny z brutalnością i krwawą żądzą władzy zawartą w szekspirowskim Makbecie - jest próbą zadania najistotniejszych, ponadczasowych pytań: o człowieczeństwo, władzę, rodzinę. Pytań, które były ważne i w latach trzydziestych, i podczas powstawania filmu, i które równie ważne są także dzisiaj.
Występują: Dorota Kolak (Sophie von Essenbeck), Mirosław Baka (Aschenbach), Mariusz Bonaszewski (Friederich Bruckmann), Piotr Domalewski (Martin von Essenbeck), Krzysztof Gordon (Joachim von Essenbeck), Sylwia Góra-Weber (Elizabeth Thallmann), Michał Kowalski (Oficer I), Krzysztof Matuszewski (Konstantin von Essenbeck), Cezary Rybiński (Herbert Thallmann), Maciej Szemiel (Oficer II), Jarosław Tyrański (Oficer III).
Prapremiera: 29 sierpnia 2009 roku na Dużej Scenie
Czas: 2 godziny 15 minut (jedna przerwa)
KARNET 5XBAKA
Karnet zawiera 5 biletów, do wykorzystania w marcu i kwietniu 2014 roku na wszystkich scenach Teatru - bez możliwości przedłużenia! Obejmuje po jednym bilecie na spektakle: CZAROWNICE Z SALEM, G®UPA LAOKOONA, SEKS DLA OPORNYCH, NA POCZĄTKU BYŁ DOM, ZMIERZCH BOGÓW. Cena karnetu wynosi 120 zł.
Czym jest kieszeń? Kim jest inspicjent? Co skrywa charakteryzatornia? Wszystkich zainteresowanych kulisami teatru zapraszamy na wycieczkę po budynku Teatru Wybrzeże w Gdańsku lub Sceny Kameralnej w Sopocie.
Z przyjemnością ogłaszamy, że „Iwona, księżniczka Burgunda” zakwalifikowała się na Festiwal Gombrowiczowski w Radomiu! 12 października o godz. 19:00 na Dużej Scenie Teatru Powszechnego w Radomiu zaprezentujemy spektakl w ramach XVI Festiwalu Gombrowiczowskiego.
Z przyjemnością ogłaszamy, że „Piękna Zośka” zakwalifikowała się na kolejny festiwal! 7 października o godz. 18:00 na Dużej Scenie Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach zaprezentujemy spektakl w ramach 6. Kieleckiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego!