WILLKOMMEN W ZOPPOTACH

Adolf Nowaczyński

Sopot na chwilę przed wybuchem I wojny światowej. Snobistyczna salonowa elita przybyła tutaj z trzech różnych zaborów, a nawet z Paryża, w plażowym gapipudle, modnej kawiarni z widokiem na kąpielisko, nieustannie oddaje się flirtom i intrygom, plotkuje i obgaduje, w kawiarnianych dysputach wykazuje się obeznaniem z aktualnymi trendami w modzie, sztuce a nawet filozofii, o polityce oczywiście nie zapominając. Domorosły polityk z Galicji próbuje nawet zmienić losy wielkiej światowej polityki... Do kurortu przybył bowiem Otto XXIX, książę Gelsenkirchen-Recklingshausen, którego wstawiennictwo w ważnych salonach może przywrócić Polsce upragnioną wolność. Trzeba tylko podsunąć marionetkowemu następcy tronu atrakcyjną zdobycz, "wszak wiadomo, że kobiety zmieniają losy świata"....

Adam Orzechowski o spektaklu - „WILLKOMMEN W ZOPPOTACH to znakomita komedia pełna przerysowanych, wyrazistych ale zabawnych postaci. Nowaczyński zderzając w przedwojennym kurorcie Polaków z różnych zaborów, białostocko-amerykańskich Żydów i austro-niemieckich panów daje nam niebywałą szansę, przyjrzenia się niczym w soczewce naszym nieprzemijającym (polskim ale i europejskim) kompleksom, słabościom, megalomaniom i próżnościom. Udało się Nowaczyńskiemu wykreować sopocką wieżę Babel, tygiel multikulturowy, który pozwala na chwilę refleksji nad tworzącą się na naszych oczach wspólnotą europejską, nad nową Europą."

Adolf Nowaczyński (1876-1944) - pisarz, dramaturg, satyryk, publicysta i działacz społeczny. Autor ośmiu dramatów i szesnastu jednoaktówek. Pisał „kroniki historyczne" i sztuki dotyczące współczesności. Do najbardziej znanych należą WIELKI FRYDERYK, WOJNA WOJNIE, CAR SAMOZWANIEC, WIOSNA NARODÓW W CICHYM ZAKĄTKU i CYGANERIA WARSZAWSKA przywrócona powojennej scenie dzięki odkrywczej inscenizacji Stanisława Hebanowskiego na deskach Teatru Wybrzeże w 1975 roku.

 • Premiera: - Scena Kameralna
 • Czas trwania: 2 godziny 15 minut (jedna przerwa)

  Aktualności

  • Zdjęcie artykułu Jubileusz WILLKOMMEN W ZOPPOTACH

   Jubileusz WILLKOMMEN W ZOPPOTACH

   Serdecznie zapraszamy na 100. spektakl WILLKOMMEN W ZOPPOTACH Adolfa Nowaczyńskiego w reżyserii Adama Orzechowskiego. Prezentacja jubileuszowego przedstawienia odbędzie się dzisiaj o godzinie 19.00 na Scenie Kameralnej w Sopocie.
   Więcejo "Jubileusz WILLKOMMEN W ZOPPOTACH"
  • Zdjęcie artykułu Przegląd ...DO POLSKI

   Przegląd ...DO POLSKI

   Szanowni Państwo, drodzy widzowie, trwa przegląd ...DO POLSKI, czyli prezentacja naszych wybrzeżowych spektakli związanych ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości! Nazwa przeglądu nawiązuje oczywiście do fragmentu naszego Hymnu - Mazurka Dąbrowskiego.
   Więcejo "Przegląd ...DO POLSKI"
  • Zdjęcie artykułu Siódmy sezon Sceny Letniej

   Siódmy sezon Sceny Letniej

   Trwa siódmy sezon Sceny Letniej w Pruszczu Gdańskim.
   Więcejo "Siódmy sezon Sceny Letniej"
  • Zdjęcie artykułu WILLKOMMEN W ZOPPOTACH na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim

   WILLKOMMEN W ZOPPOTACH na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim

   Dzisiaj o godzinie 21.00 na Scenie Letniej Teatru Wybrzeże w Pruszczu Gdańskim zaprezentujemy WILLKOMMEN W ZOPPOTACH Adolfa Nowaczyńskiego w reżyserii Adama Orzechowskiego. Wstęp wolny. Zapraszamy!
   Więcejo "WILLKOMMEN W ZOPPOTACH na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim"
  • Zdjęcie artykułu Szósty sezon Sceny Letniej

   Szósty sezon Sceny Letniej

   Dzisiaj ponownie otwieramy Scenę Letnią Teatru Wybrzeże!
   Więcejo "Szósty sezon Sceny Letniej"
  • Zdjęcie artykułu WILLKOMMEN W ZOPPOTACH - recenzja z Nowej Siły Krytycznej

   WILLKOMMEN W ZOPPOTACH - recenzja z Nowej Siły Krytycznej

   „Sopot to miasto, którego historia sięga VIII wieku, kiedy nad brzegiem morza istniał drewniany wczesnośredniowieczny gród kasztelański. Potem przez wieki na terenach dzisiejszego miasta funkcjonowały osady rybackie, które od XIII wieku stały się własnością oliwskich cystersów.
   Więcejo "WILLKOMMEN W ZOPPOTACH - recenzja z Nowej Siły Krytycznej"
  • Zdjęcie artykułu WILLKOMMEN W ZOPPOTACH - jubileuszowy spektakl

   WILLKOMMEN W ZOPPOTACH - jubileuszowy spektakl

   Serdecznie zapraszamy na pięćdziesiąty spektakl WILLKOMMEN W ZOPPOTACH Adolfa Nowaczyńskiego w reżyserii Adama Orzechowskiego. Prezentacja jubileuszowego spektaklu odbędzie się dzisiaj o godzinie 18.00 na Scenie Kameralnej w Sopocie.
   Więcejo "WILLKOMMEN W ZOPPOTACH - jubileuszowy spektakl"
  • Zdjęcie artykułu Piąty sezon Sceny Letniej

   Piąty sezon Sceny Letniej

   Dzisiaj ponownie otwieramy Scenę Letnią Teatru Wybrzeże!
   Więcejo "Piąty sezon Sceny Letniej"
  • Zdjęcie artykułu WILLKOMMEN W ZOPPOTACH na Scenie Kameralnej

   WILLKOMMEN W ZOPPOTACH na Scenie Kameralnej

   Serdecznie zapraszamy na WILLKOMMEN W ZOPPOTACH Adolfa Nowaczyńskiego w reżyserii Adama Orzechowskiego. Spektakl zostanie zaprezentowany w najbliższy piątek, sobotę i niedzielę na Scenie Kameralnej w Sopocie.
   Więcejo "WILLKOMMEN W ZOPPOTACH na Scenie Kameralnej"
  • Zdjęcie artykułu Teatr Wybrzeże doceniony w teatralnym podsumowaniu

   Teatr Wybrzeże doceniony w teatralnym podsumowaniu

   Teatr Wybrzeże został po raz kolejny doceniony w teatralnym podsumowaniu minionego roku. Tym razem przez redakcję Gazety Świętojańskiej, która w aż 14 kategoriach wskazała na artystów i spektakle naszego teatru!
   Więcejo "Teatr Wybrzeże doceniony w teatralnym podsumowaniu"
  • Zdjęcie artykułu Trwa IV edycja Wybrzeża Sztuki

   Trwa IV edycja Wybrzeża Sztuki

   Trwa IV edycja Wybrzeża Sztuki. Przed nami prezentacja ostatniego  spektaklu - BABEL 2 Elfriede Jelinek w reżyserii Mai Kleczewskiej.
   Więcejo "Trwa IV edycja Wybrzeża Sztuki"
  • Zdjęcie artykułu Po premierze WILLKOMMEN W ZOPPOTACH

   Po premierze WILLKOMMEN W ZOPPOTACH

   W miniony piątek na Scenie Kameralnej w Sopocie odbyła się premiera WILLKOMMEN W ZOPPOTACH Adolfa Nowaczyńskiego w reżyserii Adama Orzechowskiego. Spektakl został zaprezentowany w ramach Festiwalu Wybrzeże Sztuki i obchodów polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Warto podkreślić, że nasza premiera była pierwszą - po niemal stu latach - sceniczną prezentacją tego tekstu.
   Więcejo "Po premierze WILLKOMMEN W ZOPPOTACH"
  • Zdjęcie artykułu Premiera WILLKOMMEN W ZOPPOTACH

   Premiera WILLKOMMEN W ZOPPOTACH

   Dzisiaj o godzinie 19.00 na Scenie Kameralnej w Sopocie odbędzie się premiera WILLKOMMEN W ZOPPOTACH Adolfa Nowaczyńskiego w reżyserii Adama Orzechowskiego. Premierowy spektakl zostanie zaprezentowany z okazji polskiej prezydencji w Unii Europejskiej oraz w ramach IV edycji Festiwalu Wybrzeże Sztuki. Zapraszamy!
   Więcejo "Premiera WILLKOMMEN W ZOPPOTACH"
  • Zdjęcie artykułu Wystawa WILLKOMMEN W ZOPPOTACH

   Wystawa WILLKOMMEN W ZOPPOTACH

   Dzisiejszej premierze WILLKOMMEN W ZOPPOTACH będzie towarzyszyło otwarcie wystawy pod tym samym tytułem.
   Więcejo "Wystawa WILLKOMMEN W ZOPPOTACH"
  • Zdjęcie artykułu Przed premierą WILLKOMMEN W ZOPPOTACH - wywiad z Adamem Orzechowskim

   Przed premierą WILLKOMMEN W ZOPPOTACH - wywiad z Adamem Orzechowskim

   Zapraszamy do lektury wywiadu z Adamem Orzechowskim, dyrektorem Teatru Wybrzeże i reżyserem spektaklu WILKOMMEN W ZOPPOTACH. Wywiad przeprowadziła Martyna Wielewska z magazynu WYBRZEŻA.
   Więcejo "Przed premierą WILLKOMMEN W ZOPPOTACH - wywiad z Adamem Orzechowskim"
  • Zdjęcie artykułu WILLKOMMEN W ZOPPOTACH w Teatrze Wybrzeże

   WILLKOMMEN W ZOPPOTACH w Teatrze Wybrzeże

   W Teatrze Wybrzeże trwają próby do spektaklu WILLKOMMEN W ZOPPOTACH Adolfa Nowaczyńskiego. Reżyseruje Adam Orzechowski, scenografię do spektaklu przygotowuje Magdalena Gajewska. Planowana premiera - 1 lipca na sopockiej Scenie Kameralnej z okazji polskiej prezydencji w Unii Europejskiej oraz w ramach IV edycji Festiwalu Wybrzeże Sztuki!
   Więcejo "WILLKOMMEN W ZOPPOTACH w Teatrze Wybrzeże"