WIELKA IMPROWIZACJA

Abelard Giza, Jakub Roszkowski, Wojciech Tremiszewski

Trwa trzecia próba generalna do nowej premiery w Teatrze Wybrzeże. Patriotycznej premiery o gdańskim rewolucjoniście - Elektryku. W pewnym momencie reżyser ma... wypadek i nie jest w stanie dokończyć pracy. W związku z tym aktorzy postanawiają przejąć władzę nad przedstawieniem i sami doprowadzić do premiery. Rozpoczyna się całonocna, improwizowana walka o utworzenie nowego porządku, w której aktorom towarzyszyć będą lalki, mickiewiczowskie frazy Gustawa-Konrada, komiksowy Kapitan Opozycja, a także... tajemniczy Gość Specjalny... Rozpoczyna się WIELKA IMPROWIZACJA!

Jakub Roszkowski o spektaklu:

Historie
Wokół nas dzieją się historie. Ta Wielka Historia, która ma wpływ na całe państwa, która zmienia obraz dziejów, ale też małe historie, nasze, intymne - takie, które w szerokiej perspektywie znikają, ale dla nas mają ogromne znaczenie. Ciekawi mnie, jak te historie się przeplatają, jak na siebie wpływają. Co czerpią z siebie nawzajem?
Rewolucja
Znowu Wielka i mała. My, Polacy, lubimy krytykować, lubimy nie lubić, lubimy bunty, zrywy, powstania... Ale kiedy stoimy na zgliszczach tego, co było, a sami mamy zbudować coś nowego... tu już zazwyczaj bywa gorzej...
Teatr
To co na scenie i to co poza sceną. Różne style gry, konwencje. Tysiące zasad, które cały czas obowiązują, ale które coraz bardziej próbuje się naginać, łamać. A jakby tak zrobić teatr w teatrze... w teatrze?
Improwizacja
Wciąż - moim zdaniem - zbyt mało wykorzystywana we współczesnym polskim teatrze. Wciąż się jej trochę boimy. Z jednej strony, że zbyt poważna, zbyt głęboka psychologicznie; z drugiej - że zbyt płaska, zbyt kabaretowa. Improwizacja jest jednak czymś bardzo nęcącym, dlatego, że jest świeża, nieprzewidywalna. I ryzykownym. No i jeszcze ten Gość Specjalny...
Zabawa
Wszystko to, co napisałem wyżej, jest dość poważne. Mam nadzieję, że spektakl już taki nie będzie...

Jakub Roszkowski (ur. 1984) - dramaturg, dramatopisarz, reżyser. Absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, finalista Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej za tekst MORZE OTWARTE; od 2007 roku dramaturg Teatru Wybrzeże, gdzie współrealizował m.in.: SŁODKIEGO PTAKA MŁODOŚCI Tennessee Williamsa i ZMIERZCH BOGÓW Luchino Viscontiego w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego, BLASZANY BĘBENEK wg Güntera Grassa, KAMIEŃ Mariusa von Mayenburga, NIE-BOSKĄ KOMEDIĘ Zygmunta Krasińskiego oraz CZAROWNICE Z SALEM Arthura Millera w reżyserii Adama Nalepy. Pracuje również jako dramaturg przy realizacjach w innych teatrach Polski.  Reżyser spektaklu STALKER na podstawie PIKNIKU NA SKRAJU DROGI braci Strugackich w Teatrze Wybrzeże.

Abelard Giza
Rocznik '80. Komik, tekściarz, lider kabaretu LIMO. Zawód wyuczony - politolog, zawód uprawiany - opowiadacz historii wszelakich.

Wojciech Tremiszewski
Rocznik '78. Syn stoczniowca. Mąż i ojciec. Czytelnik. Meloman. Filmofil. Koszykarz i kociarz. Polonista, kabareciarz, improwizator, aktor.

Spektakle Teatru Wybrzeże wystawiane na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim zrealizowano przy wsparciu finansowym Miasta Pruszcz Gdański.

 • Polska Premiera: - Scena Letnia
 • Czas trwania: 1 godzina 40 minut (bez przerw)

  Aktualności

  • Zdjęcie artykułu Siódmy sezon Sceny Letniej

   Siódmy sezon Sceny Letniej

   Trwa siódmy sezon Sceny Letniej w Pruszczu Gdańskim.
   Więcejo "Siódmy sezon Sceny Letniej"
  • Zdjęcie artykułu Weekend majowy w Teatrze

   Weekend majowy w Teatrze

   Serdecznie zapraszamy na weekend majowy w Teatrze Wybrzeże, podczas którego zaprezentujemy Państwu trzy znakomite spektakle - STATEK SZALEŃCÓW, WIELKĄ IMPROWIZACJĘ i BABĘ CHANEL!
   Więcejo "Weekend majowy w Teatrze"
  • Zdjęcie artykułu WIELKA IMPROWIZACJA na Scenie Letniej

   WIELKA IMPROWIZACJA na Scenie Letniej

   Już jutro o godzinie 21.00 na Scenie Letniej Teatru Wybrzeże w Pruszczu Gdańskim zaprezentujemy WIELKĄ IMPROWIZACJĘ Abelarda Gizy, Jakuba Roszkowskiego i Wojciecha Tremiszewskiego w reżyserii Jakuba Roszkowskiego. Wstęp wolny. Zapraszamy!
   Więcejo "WIELKA IMPROWIZACJA na Scenie Letniej"
  • Zdjęcie artykułu Szósty sezon Sceny Letniej

   Szósty sezon Sceny Letniej

   Dzisiaj ponownie otwieramy Scenę Letnią Teatru Wybrzeże!
   Więcejo "Szósty sezon Sceny Letniej"
  • Zdjęcie artykułu WIELKA IMPROWIZACJA w 20. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

   WIELKA IMPROWIZACJA w 20. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

   Dzisiaj o godzinie 20.45 w Czarnej Sali odbędzie się 20. Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony WIELKIEJ IMPROWIZACJI. Weźmie w nim udział reżyser Jakub Roszkowski oraz zespół aktorski. Wstęp wolny. Zapraszamy!
   Więcejo "WIELKA IMPROWIZACJA w 20. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym"
  • Zdjęcie artykułu WIELKA IMPROWIZACJA - recenzja na łamach Gazety Wyborczej

   WIELKA IMPROWIZACJA - recenzja na łamach Gazety Wyborczej

   „WIELKA IMPROWIZACJA, najnowszy spektakl na deskach Teatru Wybrzeże, to przedstawienie, podczas którego widz niemal nie przestaje się śmiać. Śmieje się śmiechem unieważniającym sprawy, zdawałoby się, ważne i niepodważalne. Unieważniającym sprawy, które sprawiały wrażenie bycia fundamentem współczesnej polskiej tożsamości.
   Więcejo "WIELKA IMPROWIZACJA - recenzja na łamach Gazety Wyborczej"
  • Zdjęcie artykułu SOPOT NON-FICTION

   SOPOT NON-FICTION

   Trwa festiwal teatru dokumentalnego SOPOT NON-FICTION 2013.
   Więcejo "SOPOT NON-FICTION"
  • Zdjęcie artykułu WIELKA IMPROWIZACJA na Scenie Malarnia

   WIELKA IMPROWIZACJA na Scenie Malarnia

   Serdecznie zapraszamy na WIELKĄ IMPROWIZACJĘ Abelarda Gizy, Jakuba Roszkowskiego i Wojciecha Tremiszewskiego w reżyserii Jakuba Roszkowskiego. Spektakl zostanie zaprezentowany w najbliższą środę, czwartek i piątek o godzinie 19.00 na Scenie Malarnia.
   Więcejo "WIELKA IMPROWIZACJA na Scenie Malarnia"
  • Zdjęcie artykułu Po prapremierze WIELKIEJ IMPROWIZACJI

   Po prapremierze WIELKIEJ IMPROWIZACJI

   W minioną sobotę na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim odbyła się polska prapremiera WIELKIEJ IMPROWIZACJI Abelarda Gizy, Jakuba Roszkowskiego i Wojciecha Tremiszewskiego w reżyserii Jakuba Roszkowskiego. Z przyjemnością informujemy, że spektakl spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem publiczności i części krytyki teatralnej!
   Więcejo "Po prapremierze WIELKIEJ IMPROWIZACJI"
  • Zdjęcie artykułu WIELKA IMPROWIZACJA - prapremiera!

   WIELKA IMPROWIZACJA - prapremiera!

   Dzisiaj o godzinie 21.00 na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim odbędzie się polska prapremiera WIELKIEJ IMPROWIZACJI Abelarda Gizy, Jakuba Roszkowskiego i Wojciecha Tremiszewskiego w reżyserii Jakuba Roszkowskiego. Spektakl zainauguruje piąty sezon Sceny Letniej Teatru Wybrzeże w Pruszczu Gdańskim. Wstęp wolny. Zapraszamy!
   Więcejo "WIELKA IMPROWIZACJA - prapremiera!"
  • Zdjęcie artykułu Piąty sezon Sceny Letniej

   Piąty sezon Sceny Letniej

   Dzisiaj ponownie otwieramy Scenę Letnią Teatru Wybrzeże!
   Więcejo "Piąty sezon Sceny Letniej"
  • Zdjęcie artykułu Wystawa plakatów Wojciecha Korkucia

   Wystawa plakatów Wojciecha Korkucia

   Premierze WIELKIEJ IMPROWIZACJI będzie towarzyszyła wystawa z cyklu AUTORZY NASZYCH PLAKATÓW, prezentująca plakaty Wojciecha Korkucia, której autor nadał tytuł PIERDU, PIERDU - DOOKOŁA WOJTEK! Plakaty o tematyce nie tylko teatralnej, ale także społeczno-politycznej eksponujemy we foyer Malarni Teatru Wybrzeże.
   Więcejo "Wystawa plakatów Wojciecha Korkucia"
  • Zdjęcie artykułu WIELKA IMPROWIZACJA - trailer

   WIELKA IMPROWIZACJA - trailer

   Zapraszamy Państwa do obejrzenia trailera spektaklu WIELKA IMPROWIZACJA w reżyserii Jakuba Roszkowskiego. Realizacja: Paweł Krzemiński i Abelard Giza.
   Więcejo "WIELKA IMPROWIZACJA - trailer"