STOLIK

Grupa Karbido

Przestrzeń muzyczna, w której spotykają się muzycy zespołu Karbido, zawężona została do jednego przedziwnego instrumentu, jakim jest stół. Nie jest to jednak zwykły mebel, ale specjalnie wykonany obiekt muzyczny, wyposażony w aparaturę wychwytującą najmniejszą amplitudę drgań. Każdy z grających transponuje na stół partie wykonywane dotąd na zwykłym instrumencie. Czasem do ogólnej rytmiki utworów dokładane są wartości brzmieniowe rekwizytów stojących na blacie. Duży udział w budowaniu przestrzeni dźwiękowej ma również cisza. Ów swoisty teatr dźwięku jest niezwykłą, psychologiczną i pełną kulturowych odniesień opowieścią siedzącego przy stole. Poszczególne części przedstawienia odnoszą się do kolejnych czterech stron świata: Wschód - Południe - Zachód - Północ. Cztery różne akty i cztery różne palety barw odbijające różne nastroje. Szum stepowego wiatru i minimalizm Zen spotykają się we Wschodzie z polskimi pieśniami ludowymi. Dynamiczne rytmy Południa przywołują kulturę Afryki, Ameryki Południowej i Antypodów. Zachód jest energetyczną mieszanką dźwiękowych odwołań do industrializacji, przeplatanych muzyką popularną i filmową. Wreszcie Północ, która przynosi atmosferę spokoju - szum morza, odgłos trzeszczących gałęzi i oddech aktorów.

W programie m.in. Sofie Koval - Nordic Eskimo Suite part I, Yamatsuka Horokada - Haiku Games Performance, Antoni Głaz Zarzeka - Makowe Poletko, Volodymir Borovchany - Vastok Moi, Lary Cusic, Edie Schnaider, Kris Komeda - Lullaby for R.B, Steven Brendan - Etiude el Sud in D minor.

Materiały promocyjne grupy Karbido

„STOLIK zespołu Karbido to projekt światowy - absolutna awangarda instrumentalna, dowód na to, że w muzyce ograniczać nas może wyłącznie nasza wyobraźnia. [...] Karbido to zespół, który pokazuje, czym tak naprawdę jest wolność w sztuce i muzyce. Wielkie brawa!"

Grzegorz Cholewa, Gazeta Wyborcza

 • Premiera:
 • Czas trwania: 1 godzina (bez przerw)
  • Pomysł, realizacja i wykonanie: Karbido
  • Realizacja dźwięku: Jacek Fedorowicz
  • Realizacja światła: Tomasz Sikora

  Aktualności

  • Zdjęcie artykułu Zakończyła się V edycja Wybrzeża Sztuki

   Zakończyła się V edycja Wybrzeża Sztuki

   Wczoraj zakończyła się V edycja Wybrzeża Sztuki, podczas której zaprezentowaliśmy sześć znakomitych spektakli: STOLIK grupy Karbido, W IMIĘ JAKUBA S. Pawła Demirskiego i Moniki Strzępki, TRYLOGIĘ w reżyserii Jana Klaty, DUETY NIEISTNIEJĄCE Teatru Dada von Bzdülöw, CIAŁA OBCE w reżyserii Kuby Kowalskiego oraz mistrzowskie TANGO w reżyserii Jerzego Jarockiego.
   Więcejo "Zakończyła się V edycja Wybrzeża Sztuki"
  • Zdjęcie artykułu Finał Wybrzeża Sztuki

   Finał Wybrzeża Sztuki

   V edycja Wybrzeża Sztuki zbliża się ku końcowi. Za nami prezentacja STOLIKA grupy Karbido, W IMIĘ JAKUBA S. Pawła Demirskiego i Moniki Strzępki, TRYLOGII w reżyserii Jana Klaty, DUETÓW NIEISTNIEJĄCYCH Teatru Dada von Bzdülöw, CIAŁ OBCYCH w reżyserii Kuby Kowalskiego i pierwszego pokazu TANGA.
   Więcejo "Finał Wybrzeża Sztuki"