Solness

Henrik Ibsen

Halvard Solness jest właścicielem świetnie prosperującej pracowni projektowej. Właśnie finalizuje budowę swojego nowego domu, którego właściwie ani on, ani jego żona już nie potrzebują. Stary spłonął dwanaście lat wcześniej. W pożarze zginęły ich kilkumiesięczne bliźniaki. Któregoś dnia w pracowni Solnessa zjawia się o połowę od niego młodsza Hilda Wangel. Nie ma bagaży ani pieniędzy. Twierdzi, że kiedy miała dwanaście lat, w górskim Lysanger, Solness całując ją i przytulając obiecał, że pewnego dnia powróci i zbuduje dla niej królestwo. Znużona czekaniem zjawia się po dziesięciu latach i żąda spełnienia obietnicy...

BUDOWNICZY SOLNESS to jeden z najbardziej tajemniczych dramatów Ibsena. Autor pisał go pod koniec życia, kiedy jego twórczość naznaczona była już wyraźnym piętnem symbolizmu.

Iwo Vedral o sztuce: „Snujący się po anonimowych korytarzach nowoczesnego hotelu bohaterowie filmu MIĘDZY SŁOWAMI czują ten sam niepokój, co postaci Ibsena. To depresja, której pochodną jest przejmująca samotność w tłumie, wśród bliskich i rzeczy, które tak bardzo pragnęliśmy mieć, w miejscach, do których pragnęliśmy dotrzeć. Jeśli do objawów depresyjnego zachowania zaliczylibyśmy tak częste, obiegowe nawet wypalenie, niepokój, zmęczenie, uczucie zniechęcenia to z pewnością byłyby to określenia przydatne w charakterystyce Solnessa. On właściwie nie znajduje już ani sensu ani celu własnej drogi. Jego ambicja realizuje się już jedynie w uniemożliwieniu innym osiągnięcia sukcesu. Za tą apatią i niezadowoleniem kryje się jakże współczesne przeczucie, że świat dzieli się tylko na wygranych i przegranych. Ostatkiem sił Solness dąży, by nie stać się przegranym."

 • Premiera: - Scena Malarnia
 • Czas trwania: 1 godzina 40 minut (bez przerw)
  • Tłumaczenie: Włodzimierz Lewik
  • Reżyseria: Iwo Vedral
  • Scenografia: Karolina Sulih
  • Konsultacja ruchu scenicznego: Filip Szatarski
  • Opracowanie muzyczne: Iwo Vedral
  • Asystent reżysera: Maciej Konopiński

  Aktualności

  • Zdjęcie artykułu SOLNESS na Scenie Malarnia

   SOLNESS na Scenie Malarnia

   Zapraszamy Państwa na jeden z najbardziej tajemniczych dramatów Ibsena - SOLNESSA w reżyserii Iwo Vedrala ze znakomitym Grzegorzem Gzylem w roli tytułowej. Spektakl zostanie zaprezentowany jutro oraz w najbliższy piątek na Scenie Malarnia.
   Więcejo "SOLNESS na Scenie Malarnia"
  • Zdjęcie artykułu Recenzja SOLNESSA - miesięcznik Teatr

   Recenzja SOLNESSA - miesięcznik Teatr

   „Ibsen chyba nigdy nie brzmiał w teatrze tak współcześnie. I tak dotkliwie zarazem. Iwo Vedral doskonale przepisał go na wrażliwość i doświadczenie dzisiejszego człowieka. Zrobił to subtelnie i z wyczuciem, zostawiając tylko to, co niezbędne. A zadanie miał niełatwe, bo mało znany BUDOWNICZY SOLNESS nie należy do kanonu arcydzieł Wielkiego Norwega.
   Więcejo "Recenzja SOLNESSA - miesięcznik Teatr"
  • Zdjęcie artykułu Po premierze SOLNESSA - wywiad z Iwo Vedralem

   Po premierze SOLNESSA - wywiad z Iwo Vedralem

   Zapraszamy do lektury fragmentów wywiadu z reżyserem Iwo Vedralem. Wywiad przeprowadził Mateusz Jażdżewski z internetowego magazynu Teatralia.
   Więcejo "Po premierze SOLNESSA - wywiad z Iwo Vedralem"
  • Zdjęcie artykułu Kolejna recenzja SOLNESSA

   Kolejna recenzja SOLNESSA

   „W SOLNESSIE reżyser Iwo Vedral przekazał treści i uczucia zawarte w dramacie Ibsena umiejętnie i z rozwagą. To piękne i mądre przedstawienie. Poetyckie, ze snującą się, zintegrowaną z tekstem, muzyką. Wycyzelowane pod każdym względem. Wszystko wnika do wnętrza widza, skłania do myślenia.
   Więcejo "Kolejna recenzja SOLNESSA"
  • Zdjęcie artykułu Relacja z 7. Dyskusyjnego Klubu Teatralnego

   Relacja z 7. Dyskusyjnego Klubu Teatralnego

   Wczoraj na Scenie Malarnia Teatru Wybrzeże odbyło się 7. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Teatralnego poświęcone SOLNESSOWI Henrika Ibsena. Uczestniczył w nim reżyser Iwo Vedral oraz zespół aktorski. Dyskusję pomiędzy zespołem artystycznym a licznie zgromadzoną publicznością (ponad 60 osób) moderował dramaturg Jakub Roszkowski.
   Więcejo "Relacja z 7. Dyskusyjnego Klubu Teatralnego"
  • Zdjęcie artykułu Po premierze SOLNESSA

   Po premierze SOLNESSA

   W minioną sobotę na Scenie Malarnia odbyła się premiera SOLNESSA Henrika Ibsena w reżyserii Iwo Vedrala. Spektakl spotkał się z pozytywnym przyjęciem zarówno publiczności jak i krytyki teatralnej. Powrót norweskiego dramatopisarza na deski Teatru Wybrzeże należy uznać za zdecydowanie udany.
   Więcejo "Po premierze SOLNESSA"
  • Zdjęcie artykułu SOLNESS w 7. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

   SOLNESS w 7. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

   Serdecznie zapraszamy na 7. Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony SOLNESSOWI Henrika Ibsena w reżyserii Iwo Vedrala. Spotkanie odbędzie się dzisiaj o godzinie 21.00 na Scenie Malarnia. Wstęp wolny.
   Więcejo "SOLNESS w 7. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym"
  • Zdjęcie artykułu Premiera SOLNESSA

   Premiera SOLNESSA

   Już jutro o godzinie 19.00 na Scenie Malarnia odbędzie się premiera spektaklu SOLNESS Henrika Ibsena w reżyserii Iwo Vedrala. Scenografię do spektaklu przygotowała Karolina Sulih, w roli tytułowej Grzegorz Gzyl. Kolejne spektakle odbędą się 15, 16 i 17 maja. Zapraszamy!
   Więcejo "Premiera SOLNESSA"
  • Zdjęcie artykułu SOLNESS - mapa

   SOLNESS - mapa

   Zapraszamy do lektury „mapy" SOLNESSA Henrika Ibsena. Autorem tajemniczego tekstu jest Iwo Vedral. Premiera spektaklu w jego reżyserii odbędzie się w przyszłym tygodniu, w sobotę, 14 maja na Scenie Malarnia.
   Więcejo "SOLNESS - mapa"
  • Zdjęcie artykułu Relacja z 6. Dyskusyjnego Klubu Teatralnego

   Relacja z 6. Dyskusyjnego Klubu Teatralnego

   Wczoraj odbyło się 6. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Teatralnego poświęconego najnowszemu spektaklowi Teatru Wybrzeże - PANU TADEUSZOWI Adama Mickiewicza. W spotkaniu uczestniczył reżyser Jarosław Tumidajski oraz zespół aktorski. Spotkanie przyciągnęło rekordową jak do tej pory liczbę 100 osób. Dyskusję pomiędzy zespołem artystycznym i publicznością moderował dyrektor Teatru Wybrzeże, Adam Orzechowski.
   Więcejo "Relacja z 6. Dyskusyjnego Klubu Teatralnego"
  • Zdjęcie artykułu Próby do spektaklu SOLNESS

   Próby do spektaklu SOLNESS

   W Teatrze Wybrzeże trwają próby do spektaklu SOLNESS Henrika Ibsena. Reżyseruje Iwo Vedral, scenografię przygotowuje Karolina Sulih. Planowana premiera: 14 maja 2011 roku na Scenie Malarnia.
   Więcejo "Próby do spektaklu SOLNESS"