Persona

Ingmar Bergman

„Persona jest rolą przypisaną jednostce przez społeczeństwo, rolą, jaką ma ona - zgodnie ze społecznymi oczekiwaniami - odegrać w życiu." - tak definiuje pojęcie persony filozof Carl Gustav Jung. Leżący w szpitalu, przechodzący rekonwalescencję po ostrym zapaleniu płuc, wielki szwedzki reżyser Ingmar Bergman, pisze, inspirowany tym tematem, jeden ze swoich najdziwniejszych, najbardziej wieloznacznych scenariuszy. PERSONA to opowieść o dwóch kobietach – wielkiej aktorce, Elżbiecie Vogler, która nagle postanowiła milczeć, i siostrze Almie, jej opiekunce. Jedna milczy, druga mówi; jedna opowiada, druga tylko słucha. Właśnie ten eksperyment Bergmana: niezwykły, urywany, na pół milczący dialog dwóch szukających zrozumienia kobiet prapremierowo w Polsce na deskach Teatru Wybrzeże.

Wystawienie w porozumieniu z Josef Weinberger Limited , London za zgodą Ingmar Bergman Foundation.

www.ingmarbergman.se

 • Polska Premiera: - Czarna Sala
 • Czas trwania: 1 godzina 40 minut (bez przerw)

  Aktualności

  • Zdjęcie artykułu PERSONA na Scenie Kameralnej

   PERSONA na Scenie Kameralnej

   Zapraszamy Państwa na sceniczną wersję jednego z najbardziej oryginalnych scenariuszy w historii kina - PERSONĘ Ingmara Bergmana w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego z przejmującymi kreacjami Joanny Bogackiej i Ewy Jendrzejewskiej. Spektakl zostanie zaprezentowany dzisiaj, jutro i pojutrze o godzinie 20.00 na Scenie Kameralnej w Sopocie.
   Więcejo "PERSONA na Scenie Kameralnej"
  • Zdjęcie artykułu Bogacka i Androsz wśród najlepszych

   Bogacka i Androsz wśród najlepszych

   Joanna Bogacka - mistrzostwo, Dorota Androsz - na fali. Tak aktorki Teatru Wybrzeże ocenia krytyk teatralny, Jacek Sieradzki, w swoim corocznym przeglądzie najciekawszych dokonań scenicznych minionego sezonu. Joannę Bogacką obejrzał w OŻENKU i PERSONIE („potrafiłaby wejść w szranki z Liv Ullmann"), Dorotę Androsz - w ZAWISZY CZARNYM („intensywna obecność w...
   Więcejo "Bogacka i Androsz wśród najlepszych"
  • Zdjęcie artykułu Po premierze PERSONY

   Po premierze PERSONY

   „Zarówno filmowej, jak i teatralnej PERSONY nie da się odczytać jednoznacznie i ostatecznie. Łączy je tylko to, że Bergman badając serce ludzkie odkrywa tam niezgłębione otchłanie i fascynujące tajemnice. Wydaje mi się, że także Wiśniewski dotknął tajemnicy.”
   Więcejo "Po premierze PERSONY"
  • Zdjęcie artykułu Ze sceny na ekran/z ekranu na scenę

   Ze sceny na ekran/z ekranu na scenę

   W Międzynarodowy Dzień Teatru, 27 marca, otwieramy naszą nową ekspozycję plakatów. Do głównego foyer Teatru Wybrzeże zapraszamy na wystawę ZE SCENY NA EKRAN/Z EKRANU NA SCENĘ.
   Więcejo "Ze sceny na ekran/z ekranu na scenę"
  • Zdjęcie artykułu Międzynarodowy Dzień Teatru - dwie premiery i promocja

   Międzynarodowy Dzień Teatru - dwie premiery i promocja

   Międzynarodowy Dzień Teatru przypada 27 marca, jednak my obchodzimy go w tym roku przez cały weekend. Teatr Wybrzeże przygotował na to święto dla Państwa aż dwa prapremierowe spektakle: PERSONĘ Ingmara Bergmana w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego (prapremiera: 26 marca na Czarnej Sali), oraz NASZYCH NAJDROŻSZYCH Philipa Osmenta w reżyserii Rudolfa Zioło...
   Więcejo "Międzynarodowy Dzień Teatru - dwie premiery i promocja"
  • Zdjęcie artykułu Próby do PERSONY

   Próby do PERSONY

   W Teatrze Wybrzeże w Gdańsku trwają próby do PERSONY według scenariusza filmowego Ingmara Bergmana. Reżyseruje Grzegorz Wiśniewski. Planowana prapremiera: 26 marca 2010 roku na nowej scenie teatru - Czarnej Sali im. Stanisława Hebanowskiego.
   Więcejo "Próby do PERSONY"