MACIEJ KORBOWA I BELLATRIX

Stanisław Ignacy Witkiewicz - Rekonstrukcja spektaklu dyplomowego PWST w Krakowie z 1993 roku w reżyserii i w scenografii Krystiana Lupy

MACIEJ KORBOWA I BELLATRIX Witkacego przedstawia historię zbioru indywiduów, dotkliwie odczuwających znużenie i rozczarowanie dotychczasową przygodą w sztuce. Pod wodzą charyzmatycznego Mistrza Korbowy, w trakcie narkotycznych sesji, artyści próbują radykalnie przewartościować swoje człowieczeństwo zarazem poszukując nowej formy.

Przedstawienie Krystiana Lupy w Łaźni Nowej jest próbą powrotu do inicjalnego doświadczenia sprzed dwudziestu lat - rekonstrukcją MACIEJA KORBOWY I BELLATRIX, spektaklu dyplomowego absolwentów krakowskiej PWST wówczas przygotowanego w dwóch wzajemnie dopełniających się wersjach: MATERIA MITYCZNA i MATERIA PIERWOTNA. Konfrontacja aktorów z przedstawieniem z 1993 roku, w którym grali u progu swojej kariery, wznawianym obecnie niczym seans spirytystyczny, zasadza się na mierzeniu się z własną pamięcią, ówczesną wrażliwością artystyczną i duchową oraz wyobrażeniem zagranej przed laty roli. W rycie spektaklu z przeszłości zderzają się i wzajemnie przenikają doświadczenia przeszłe i teraźniejsze, zmienne, naznaczone upływem czasu diagnozy, dotyczące kondycji artysty, naszego świata, kultury oraz możliwości duchowej i artystycznej transgresji.

„MACIEJ KORBOWA... to fascynujące pole obserwacji zarówno dla widzów, jak też samego reżysera, który z offu na bieżąco komentuje rozgrywające się wydarzenia."

Jan Bończa-Szabłowski, Rzeczpospolita

Produkcja: Łaźnia Nowa i Teatr IMKA.

 • Premiera:
 • Czas trwania: 3 godziny 40 min (dwie przerwy)
  • Asystent reżysera: Tomasz Węgorzewski
  • Kostiumy: Piotr Skiba
  • Opracowanie muzyczne: Radosław Krzyżowski
  • Pierwsza i druga część spektaklu (MATERIA PIERWOTN: reżyseria Krystian Lupa
  • Trzecia część spektaklu (MATERIA MITYCZNA): reżyseria Tomasz Węgorzewski

  Aktualności

  • Zdjęcie artykułu VIII edycja Wybrzeża Sztuki

   VIII edycja Wybrzeża Sztuki

   Zapraszamy Państwa na VIII edycję przeglądu, który trwa od 30 października do 12 listopada. Podczas tegorocznej edycji na deskach Teatru Wybrzeże prezentujemy najciekawsze i najgłośniejsze spektakle minionego i obecnego sezonu.
   Więcejo "VIII edycja Wybrzeża Sztuki"