LUBIEWO

Michał Witkowski

LUBIEWO to jedna z najgłośniejszych powieści w polskiej literaturze w ostatnich dziesięciu latach. To gorzka, smutna, a zarazem niezwykle ironiczna opowieść o parze starzejących się homoseksualistów, którzy utracili sens życia. Dwoje starych mężczyzn: Patrycja i Lukrecja nawiedza dziennikarz, który spisuje ich historię życia, nocnych podrywów, dziwnego świata polski PRL. Patrycja i Lukrecja prześcigają się w opisach tajemniczych gejowskich miejsc Wrocławia z lat 70. i 80. Ale przede wszystkim przechwalają się miłosnymi wyczynami z heteroseksualnymi mężczyznami. Te niezwykle barwne historie utrzymane są w nurcie nostalgii za dawnymi czasami seksu w toaletach i w parkach - to bezprecedensowe wydarzenie w polskiej literaturze i polskiej obyczajowości.

Starzejący się homoseksualiści: on- Patrycja i on-Lukrecja, którzy w latach swojej świetności „polowały" w parku na heteroseksualnych mężczyzn zostają zamknięte w swojej przeszłości w starym gomułkowskim bloku. Nieustannie toczą swe opowieści o AIDS, które zbierało pierwsze żniwo wśród ich przyjaciół, kiedy wolna Polska otworzyła swe granice, o seksualnych przygodach w parku, o rosyjskich żołnierzach stacjonujących w komunistycznej Polsce, o młodości i swym pierwszym „pedalskim" razie.

„To, co udało się stworzyć Siekluckiemu, to genialny przykład, że teatr wciąż może bawić, nie stając się jednocześnie pustą i spłyconą rozrywką, a trudne tematy da się podejmować na różne sposoby, niekoniecznie popadając w patos i nudę."

Joanna Gaudyn, www.homemadelondonfog.blox.pl

Spektakl Teatru Nowego z Krakowa prezentowany w ramach VI edycji Festiwalu Wybrzeże Sztuki.

 • Premiera:
 • Czas trwania: 1 godzina 30 minut (bez przerwy)
  • Reżyseria: Piotr Sieklucki
  • Scenografia: Łukasz Błażejewski
  • Choreografia: Mikołaj Mikołajczyk
  • Producent: Marek Kutnik

  Aktualności

  • Zdjęcie artykułu VI edycja Wybrzeża Sztuki

   VI edycja Wybrzeża Sztuki

   Temperatura rośnie na Wybrzeżu Sztuki! Trwa VI edycja przeglądu podczas której prezentujemy najciekawsze i najgłośniejsze spektakle minionego i obecnego sezonu oraz naszą najnowszą premierę.
   Więcejo "VI edycja Wybrzeża Sztuki"