KREACJA

Ireneusz Iredyński

W KREACJI Iredyński podejmuje temat twórczości, tworzenia. Zastanawia się, czy prawdziwe dzieło sztuki może powstać na zamówienie, czy jest to raczej produkt niczym nieskrępowanego, niekontrolowanego natchnienia - natchnienia bliskiego chorobie, może nawet psychozie. KREACJA to bluźniercza Księga Rodzaju, to szydercza Droga Krzyżowa. To współczesny, kameralny FAUST à rebours, echo PIGMALIONA. To sztuka fascynująca i boleśnie prawdziwa.

„PAN (...) Oczywiście w takim zabiegu objawia się pewien rodzaj pychy, ale jesteś artystą i nikt nie może od ciebie wymagać przesadnej konsekwencji..."

Jarosław Tumidajski o spektaklu: „Zanurzając się w tekst Iredyńskiego, opowiemy o samotności artysty, o tragizmie tworzenia. Zderzymy ze sobą dwa żywioły - sztukę i promocję pod wspólnym mianownikiem pojęcia „kreacja". Artysta tworzy dzieło, rynek i krytycy artystę oraz zapotrzebowanie na jego twórczość. Kto więc kreuje, a kto jest kreowany? Kto jest prawdziwym kreatorem? Jakie są zasady tej relacji? Czy w ogóle są jakieś? Do tego starcia Iredyński dopisuje kobietę i alkohol, tworząc brutalny, emocjonalny kwadrat. Ostatecznie najważniejsze okaże się dzieło będące radykalną manifestacją wolnej woli. Tylko czy naprawdę wolnej... Iredyński pisze: „W zachowaniu człowieka nie ma niczego, co by nie było wyuczone. Wszystko jest naśladownictwem, wszystko jest imitacją. W nikim nie ma nic jego wyłącznie własnego". To oczywiście ironia, autor KREACJI bardzo wysoko cenił swoją oryginalność. Ale obserwując współczesność, jej manierę, można mieć wątpliwości, czy ta ironia zostanie usłyszana i zrozumiana. A może dziś te słowa należy rozumieć dosłownie? Iredyński to rasowy prowokator. Wydawać się może, że to pisarz skrajnie pesymistyczny. Jednak to tylko pozór, pierwsze wrażenie. Bo Iredyński to niepoprawny marzyciel, który przekracza wszystkie granice, depcze wszelkie wartości, by tak naprawdę pokazać je, zaakcentować i ocalić."

Spektakl zalecany dla widzów od 15 roku życia.

Premierę przygotowano w ramach realizowanego wraz z Pracownią Krytyki Artystycznej Instytutu Filologii Polskiej UG i Ośrodkiem Badań nad Polskim Dramatem Współczesnym IBL PAN przedsięwzięciem RE: Ireneusz IREDYŃSKI.

 • Premiera: - Czarna Sala
 • Czas trwania: 1 godzina 30 minut (bez przerw)
  • Reżyseria i opracowanie muzyczne: Jarosław Tumidajski
  • Scenografia, wideo, światła: Mirek Kaczmarek
  • Inspicjent, sufler: Jerzy Gutarowski

  Aktualności

  • Zdjęcie artykułu Tumidajski i Kolak nominowani!

   Tumidajski i Kolak nominowani!

   Z radością informujemy, że Jarosław Tumidajski i Dorota Kolak zostali nominowani do nagrody Splendor Gedanensis!
   Więcejo "Tumidajski i Kolak nominowani!"
  • Zdjęcie artykułu Miodek i Kolak nominowani!

   Miodek i Kolak nominowani!

   Miło nam poinformować, że Marcin Miodek został nominowany do nagrody POMORSKIE SZTORMY w kategorii Odkrycie Roku.
   Więcejo "Miodek i Kolak nominowani!"
  • Zdjęcie artykułu KREACJA, czyli poruszający spektakl, który pozostanie w pamięci

   KREACJA, czyli poruszający spektakl, który pozostanie w pamięci

   Najciekawsze, rokujące, jedyne w swoim rodzaju wydarzenia mijającego roku w trójmiejskiej kulturze wg redakcji Dziennika Bałtyckiego. Wśród nich spektakl KREACJA Ireneusza Iredyńskiego w reżyserii Jarosława Tumidajskiego!
   Więcejo "KREACJA, czyli poruszający spektakl, który pozostanie w pamięci"
  • Zdjęcie artykułu Marcin Miodek doceniony przez Gazetę Wyborczą

   Marcin Miodek doceniony przez Gazetę Wyborczą

   Z ogromną przyjemnością informujemy, że znakomite kreacje Marcina Miodka w KREACJI i WIŚNIOWYM SADZIE zostały uznane przez Katarzynę Fryc z Gazety Wyborczej za jedne z najważniejszych wydarzeń kulturalnych 2016 roku!
   Więcejo "Marcin Miodek doceniony przez Gazetę Wyborczą"
  • Zdjęcie artykułu Najlepsi z Teatru Wybrzeże

   Najlepsi z Teatru Wybrzeże

   Miło nam poinformować, że Teatr Wybrzeże został wyróżniony w tegorocznej ankiecie miesięcznika Teatr „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2015/2016". Krytycy teatralni wyróżnili Dorotę Kolak i Mirosława Bakę, FARAONA, KTO SIĘ BOI VIRGINII WOOLF?, KREACJĘ, spektakl FAHRENHEIT 451 oraz PRZYGODY KOZIOŁKA MATOŁKA.
   Więcejo "Najlepsi z Teatru Wybrzeże"
  • Zdjęcie artykułu Sukces akcji BILET ZA GROSZE

   Sukces akcji BILET ZA GROSZE

   Miło nam poinformować, że SEKS DLA OPORNYCH i KREACJA za 400 groszy zostały wyprzedane w ciągu 35 minut od otwarcia kas biletowych! Zapraszamy Państwa do obejrzenia naszej galerii zdjęć.
   Więcejo "Sukces akcji BILET ZA GROSZE"
  • Zdjęcie artykułu BILET ZA 400 GROSZY

   BILET ZA 400 GROSZY

   Szanowni Państwo, drodzy widzowie!
   Więcejo "BILET ZA 400 GROSZY"
  • Zdjęcie artykułu KREACJA w 36. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

   KREACJA w 36. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

   Zapraszamy Państwa na 36. Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony KREACJI Ireneusza Iredyńskiego. Weźmie w nim udział reżyser Jarosław Tumidajski i zespół aktorski. Spotkanie odbędzie się dzisiaj o godzinie 19.45 w Czarnej Sali. Wstęp wolny.
   Więcejo "KREACJA w 36. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym"
  • Zdjęcie artykułu Po premierze KREACJI

   Po premierze KREACJI

   W minioną sobotę w Czarnej Sali odbyła się premiera KREACJI Ireneusza Iredyńskiego w reżyserii Jarosława Tumidajskiego. Miło nam poinformować, że spektakl spotkał się ze znakomitym przyjęciem publiczności i krytyki teatralnej.
   Więcejo "Po premierze KREACJI"
  • Zdjęcie artykułu Premiera KREACJI

   Premiera KREACJI

   Dzisiaj o godzinie 20.00 w Czarnej Sali odbędzie się premiera KREACJI Ireneusza Iredyńskiego w reżyserii Jarosława Tumidajskiego.
   Więcejo "Premiera KREACJI"