FAHRENHEIT 451

Tekst (inspirowany powieścią Raya Bradbury'ego) Marcin Cecko

Antyutopijna opowieść o świecie przyszłości, w którym indywidualizm jest całkowicie stłamszony, wiedza nikomu niepotrzebna, a analfabetyzm mile widziany. Książki są złem, za ich posiadanie grozi kara, a strażacy palą je na wielkich stosach. Adaptacja najsłynniejszej powieści jednego z najwybitniejszych amerykańskich twórców fantastyki u nas w inscenizacji jednego z najgłośniejszych twórców współczesnego teatru Marcina Libera, laureata Lauru Konrada i szeregu innych nagród i wyróżnień.

Marcin Cecko o spektaklu: „We współczesnym polskim teatrze interesuje nas przede wszystkim możliwość dotkliwej diagnozy czasów obecnych, pogłębienie dialogu na tematy zbyt szybko zagarnięte przez publicystykę oraz konstruowanie światów odbiegających od codziennego, potocznego życia. Wszystkie te możliwości znajdujemy w pracy nad spektaklem opartym na powieści Raya Bradbury'ego 451 STOPNI FAHRENHEITA. Można by zarzucić temu pomysłowi, że wizja przyszłości w świecie przedstawionym powieści odbiega od świata, w którym cyfryzacja i internet zapobiegają „paleniu książek na stosie", chcemy jednak pozostać tutaj wierni autorowi, a cechę świata Guya Montaga, jaką jest proceder unicestwiania treści kulturowych potraktować symbolicznie i rozszerzyć jego znaczenie. Jak mówi Faber podczas spotkania z Montagiem: „Nie książek panu potrzeba, lecz kilku rzeczy, które niegdyś były w książkach. Te same rzeczy mogłyby dziś znaleźć się na ekranach ściennych. Te same drobne szczegóły, ta sama świadomość mogłaby płynąć z radia i telewizji. Ale nie płynie." Oznacza to, że dla Bradbury'ego książki i ich lektura reprezentują jakość treści i skupienia, by te treści czytać, jakość, która została wyparta przez wersje skrócone i szantażujące emocjonalnie. Obserwując, nawet pobieżnie, dzisiejszy świat mediów, trudno nie oprzeć się wrażeniu, że diagnoza sprzed 50 lat jest niezwykle trafna. W TV dominują seriale grane przez amatorów, z improwizowanymi dialogami, ale nastawione na silne emocje, bez żadnej refleksji. Algorytmy do czytania artykułów skracają treści do ich esencji. Takie przykłady można mnożyć w nieskończoność. Chcemy jednak oprzeć się łatwości prostego krytykowania technologicznego postępu i wykazania osamotnienia człowieka w świecie dominowanym przez nowoczesne media wypierające stary tryb życia i dawne sposoby obcowania z treściami kulturowymi. Doświadczenie naszych przodków przypomina, że problem zmian technologicznych istniał od zawsze, a krytyka postępu miała zastosowanie również wobec wynalazku książki, czy wcześniej pisma, które Platon w FAJDROSIE, uznaje za narzędzie, które przyszłe pokolenia pozbawi pamięci. Jak wiemy, był w błędzie."

FAHRENHEIT 451 adaptacja i wystawienie za zgodą Ray Bradbury Literary Works LLC. Copyright©1953, renewed 1981 by Ray Bradbury. Wszelkie prawa zastrzeżone.

 • Polska Premiera: - Duża Scena
 • Czas trwania: 2 godziny 40 minut (jedna przerwa)
  • Reżyseria: Marcin Liber
  • Dramaturgia: Marcin Cecko
  • Scenografia: Mirek Kaczmarek
  • Muzyka: Filip Kaniecki alias MNSL
  • Kostiumy: Grupa Mixer
  • Asystent reżysera: Katarzyna Z. Michalska
  • Inspicjent: Jerzy Kosiła

  Aktualności

  • Zdjęcie artykułu Wielka Zbiórka Książek w Teatrze Wybrzeże

   Wielka Zbiórka Książek w Teatrze Wybrzeże

   Drodzy widzowie! Do 20 maja trwa w naszym Teatrze Wielka Zbiórka Książek organizowana przez Fundację Zaczytani.org. Dla tych, którzy w tym czasie przyniosą do kas Teatru Wybrzeże choć jeden tom, czeka specjalna oferta: bilety na spektakle FAHRENHEIT 451, MARY PAGE MARLOWE oraz ŚMIERĆ BIAŁEJ POŃCZOCHY w cenie 20 zł za sztukę.
   Więcejo "Wielka Zbiórka Książek w Teatrze Wybrzeże"
  • Zdjęcie artykułu FAHRENHEIT 451 w programie KULTURA DOSTĘPNA

   FAHRENHEIT 451 w programie KULTURA DOSTĘPNA

   Zapraszamy Państwa na kolejny spektakl z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na język migowy prezentowany w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA. Już jutro o godzinie 18:00 na Dużej Scenie zaprezentujemy spektakl FAHRENHEIT 451.
   Więcejo "FAHRENHEIT 451 w programie KULTURA DOSTĘPNA"
  • Zdjęcie artykułu Warsztat do spektaklu FAHRENHEIT 451

   Warsztat do spektaklu FAHRENHEIT 451

   Serdecznie zapraszamy na warsztat do spektaklu FAHRENHEIT 451, który odbędzie się dzisiaj o godzinie 19.00 w Czarnej Sali.
   Więcejo "Warsztat do spektaklu FAHRENHEIT 451"
  • Zdjęcie artykułu FAHRENHEIT 451 w Krakowie

   FAHRENHEIT 451 w Krakowie

   Miło nam poinformować, że spektakl FAHRENHEIT 451 bierze udział w 30. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych ULICA. Przedstawienie zostanie zaprezentowane dzisiaj o godzinie 18.00 na Dużej Scenie Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie. 
   Więcejo "FAHRENHEIT 451 w Krakowie"
  • Zdjęcie artykułu Majówka w Teatrze Wybrzeże

   Majówka w Teatrze Wybrzeże

   Serdecznie zapraszamy na majówkę w Teatrze Wybrzeże, która potrwa od piątku, 28 kwietnia do niedzieli, 7 maja. W jej ramach zaprezentujemy Państwu 6 znakomitych tytułów – SEANS, PRZYGODY KOZIOŁKA MATOŁKA, MAPĘ I TERYTORIUM, BABĘ CHANEL, spektakl FAHRENHEIT 451, INTYMNE LĘKI oraz 31. LEKCJĘ NIEGRZECZNOŚCI. 
   Więcejo "Majówka w Teatrze Wybrzeże"
  • Zdjęcie artykułu FAHRENHEIT 451 nagrodzony w Lublinie!

   FAHRENHEIT 451 nagrodzony w Lublinie!

   Miło nam poinformować, że jury 1. edycji Festiwalu Scenografii i Kostiumów Scena w Budowie przyznało Złotą Kieszeń za najlepsze kostiumy grupie Mixer w składzie: Monika Ulańska, Dorota Gaj-Woźniak i Robert Woźniak za spektakl FAHRENHEIT 451 w reżyserii Marcina Libera.
   Więcejo "FAHRENHEIT 451 nagrodzony w Lublinie!"
  • Zdjęcie artykułu Wielka Zbiórka Książek w Teatrze Wybrzeże

   Wielka Zbiórka Książek w Teatrze Wybrzeże

   Teatr Wybrzeże bierze udział w III edycji Wielkiej Zbiórki Książek. Celem ogólnopolskiej kampanii społecznej jest tworzenie bibliotek w szpitalach, domach dziecka, hospicjach oraz promowanie czytelnictwa.
   Więcejo "Wielka Zbiórka Książek w Teatrze Wybrzeże"
  • Zdjęcie artykułu FAHRENHEIT 451 na Festiwalu Scena w Budowie

   FAHRENHEIT 451 na Festiwalu Scena w Budowie

   Miło nam poinformować, że spektakl FAHRENHEIT 451 bierze udział w 1. edycji Festiwalu Scenografii i Kostiumów Scena w Budowie. Przedstawienie zostanie zaprezentowane w czwartek, 20 kwietnia o godzinie 19.30 w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
   Więcejo "FAHRENHEIT 451 na Festiwalu Scena w Budowie"
  • Zdjęcie artykułu FAHRENHEIT 451 - opowieść o absurdalnych, wyniszczających dążeniach władzy

   FAHRENHEIT 451 - opowieść o absurdalnych, wyniszczających dążeniach władzy

   Miło nam poinformować, że znakomity FAHRENHEIT 451 został uznany przez Katarzynę Sudoł z Gazety Wyborczej za jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych 2016 roku!
   Więcejo "FAHRENHEIT 451 - opowieść o absurdalnych, wyniszczających dążeniach władzy"
  • Zdjęcie artykułu Zdjęcia spektaklu FAHNRENHEIT 451 w finale!

   Zdjęcia spektaklu FAHNRENHEIT 451 w finale!

   Miło nam poinformować, że zdjęcia Dominika Wernera ze spektaklu FAHNRENHEIT 451 znalazły się w finale 2. edycji Konkursu Fotografii Teatralnej!
   Więcejo "Zdjęcia spektaklu FAHNRENHEIT 451 w finale!"
  • Zdjęcie artykułu Najlepsi z Teatru Wybrzeże

   Najlepsi z Teatru Wybrzeże

   Miło nam poinformować, że Teatr Wybrzeże został wyróżniony w tegorocznej ankiecie miesięcznika Teatr „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2015/2016". Krytycy teatralni wyróżnili Dorotę Kolak i Mirosława Bakę, FARAONA, KTO SIĘ BOI VIRGINII WOOLF?, KREACJĘ, spektakl FAHRENHEIT 451 oraz PRZYGODY KOZIOŁKA MATOŁKA.
   Więcejo "Najlepsi z Teatru Wybrzeże"
  • Zdjęcie artykułu Teatr Wybrzeże w podsumowaniu Dziennika Teatralnego

   Teatr Wybrzeże w podsumowaniu Dziennika Teatralnego

   Miło nam poinformować, że Teatr Wybrzeże został doceniony w podsumowaniu mijającego sezonu, sporządzonym przez Katarzynę Gajewską z Dziennika Teatralnego Trójmiasto. 
   Więcejo "Teatr Wybrzeże w podsumowaniu Dziennika Teatralnego"
  • Zdjęcie artykułu WEEKEND ZA PÓŁ CENY

   WEEKEND ZA PÓŁ CENY

   Miło nam poinformować, że Teatr Wybrzeże przystąpił do akcji ROZSMAKUJ SIĘ W METROPOLII - WEEKEND ZA PÓŁ CENY.
   Więcejo "WEEKEND ZA PÓŁ CENY"
  • Zdjęcie artykułu Warsztat do spektaklu FAHRENHEIT 451

   Warsztat do spektaklu FAHRENHEIT 451

   Serdecznie zapraszamy na warsztat do spektaklu FAHRENHEIT 451, który odbędzie się dzisiaj o godzinie 19.00 w Czarnej Sali.
   Więcejo "Warsztat do spektaklu FAHRENHEIT 451"
  • Zdjęcie artykułu FAHRENHEIT 451 w 35. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

   FAHRENHEIT 451 w 35. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

   Zapraszamy Państwa na 35. Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony spektaklowi FAHRENHEIT 451 na motywach powieści Raya Bradbury'ego w reżyserii Marcina Libera. Weźmie w nim udział zespół aktorski. Spotkanie odbędzie się dzisiaj o godzinie 21.45 na Dużej Scenie. Wstęp wolny.
   Więcejo "FAHRENHEIT 451 w 35. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym"
  • Zdjęcie artykułu FAHRENHEIT 451 - po prapremierze

   FAHRENHEIT 451 - po prapremierze

   W minioną sobotę na Dużej Scenie odbyła się prapremiera spektaklu FAHRENHEIT 451 na motywach powieści Raya Bradbury'ego w reżyserii Marcina Libera. Miło nam poinformować, że przedstawienie spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem publiczności i części krytyki teatralnej.
   Więcejo "FAHRENHEIT 451 - po prapremierze"
  • Zdjęcie artykułu Wystawa A D A M C Z Y K 5 1

   Wystawa A D A M C Z Y K 5 1

   Dzisiejszej prapremierze spektaklu FAHRENHEIT 451 będzie towarzyszyło otwarcie wystawy z cyklu Autorzy naszych plakatów
   Więcejo "Wystawa A D A M C Z Y K 5 1"
  • Zdjęcie artykułu FAHRENHEIT 451 w Teatrze Wybrzeże

   FAHRENHEIT 451 w Teatrze Wybrzeże

   W Teatrze Wybrzeże trwają próby do spektaklu FAHRENHEIT 451 na motywach powieści Raya Bradbury'ego w reżyserii Marcina Libera. Planowana prapremiera: 6 lutego 2016 roku na Dużej Scenie.
   Więcejo "FAHRENHEIT 451 w Teatrze Wybrzeże"