DWÓCH W TWOIM DOMU

Jelena Griemina

Punktem wyjścia DWÓCH W TWOIM DOMU stała się historia Uładzimira Niaklajeu, białoruskiego poety i działacza politycznego, rozpoznawanego w Europie przede wszystkim w kontekście ostatnich wyborów prezydenckich w tym kraju (grudzień 2010). Niaklajeu był jednym z opozycyjnych kandydatów na prezydenta. W dniu wyborów, jeszcze przed zamknięciem lokali wyborczych, został dotkliwie pobity przez nieznanych, ubranych na czarno mężczyzn. Natychmiast trafił do szpitala, skąd został uprowadzony w nieznanym kierunku przez anonimowych sprawców i dopiero po pewnym czasie okazało się, że przetrzymuje go w swojej siedzibie, w skandalicznych warunkach, białoruskie KGB. Po miesięcznym pobycie w więzieniu umieszczono go na kilka miesięcy w areszcie domowym, podczas którego ograniczono mu możliwość spotkań z kimkolwiek (w tym z rodziną i lekarzem) i poddawano nieustającej obserwacji. Areszt zakończył się procesem, w którym Niaklajeu skazano na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Tekst skupia się przede wszystkim na niecodziennej sytuacji kilkumiesięcznego aresztu domowego. Naruszenie prywatności przestrzeni maleńkiego mieszkania w bloku, przekształcenie domu w miejsce odosobnienia i podleganie nieustannej obserwacji i inwigilacji przez uzbrojonych funkcjonariuszy KGB najżywiej zainteresowało Grieminę, założycielkę, dyrektorkę i ideolożkę moskiewskiego Teatru.doc. Młodzi dramatopisarze z Teatru.doc, stali współpracownicy Grieminy przeprowadzili szereg rozmów i wywiadów z Nieklejeu i jego żoną, na podstawie których Griemina zbudowała groteskowy dramat - scenariusz spektaklu, który określiła jako „komedia o prawach człowieka". Sztuka ukazuje dramat człowieka inwigilowanego, poddawanego nieustannym ograniczeniom, pokazuje, jak z odważnego działacza opozycyjnego system potrafi uczynić człowieka słabego, bezbronnego, bezsilnego i zamkniętego w sobie.

Prapremiera spektaklu odbyła się w ramach Festiwalu Literacki Sopot.

Jelena Griemina (ur. 1956) - dramatopisarka, scenarzystka. Założycielka, dyrektorka i ideolożka moskiewskiego Teatru.doc. W 2005 roku napisała dokumentalną sztukę WRZESIEŃ.DOC o ataku terrorystycznym w Biesłanie. W 2010 roku zwróciła uwagę całego kraju jak również mediów zagranicznych na śmierć Siergieja Magnickiego w moskiewskim więzieniu poprzez dokumentalną sztukę GODZINA OSIEMNAŚCIE opartą na materiałach sądowych i rozmowach ze świadkami. W ubiegłym roku doprowadziła do powstania dokumentalnego spektaklu z udziałem moskiewskich gastarbeiterów, pracujących na moskiewskich budowach muzykach z tadżyckich filharmonii. Aktualnie pracuje nad spektaklem dotykającym kwestii młodych faszystów rosyjskich (sztuka dokumentalna oparta na policyjnych podsłuchach). Ta działalność sprowadza na Teatr.doc nieustanne ataki medialne, polityczne, inspekcje różnych służb mundurowych. Założony w 2002 roku Teatr.doc opiera się na metodzie pracy nazywanej „verbatim" przejętej od angielskiego Royal Court Theatre. Verbatim oznacza dosłowny zapis rzeczywistości. Zgodnie z tą metodą praca nad spektaklem opiera się na reporterskim wywiadzie w terenie, dokumentacji rozmów, które stanowią podstawę do prób scenicznych. Teatr.doc jest niezależny, niekomercyjny i niepoprawny politycznie. Porusza aktualne problemy, jego rdzeniem jest tekst, a punktem wyjścia są realni ludzie, a nie bohaterowi literaccy. To daje możliwość dojścia do głosu tym, którzy dotąd go nie mieli. Metoda pracy Teatru.doc pozwala poruszać trudne tematy społeczne, widziane oczami ludzi, których bezpośrednio dotyczą.

 • Polska Premiera: - Scena Kameralna
 • Czas trwania: 1 godzina 10 minut (bez przerw)
  • Przekład: Agnieszka Lubomira Piotrowska
  • Reżyseria: Rudolf Zioło
  • Scenografia, kostiumy: Katarzyna Stochalska
  • Reżyseria świateł: Damian Pawella
  • Projekcje: Adrian Krawczyk
  • Inspicjent, sufler: Agnieszka Szczepaniak

  Aktualności

  • Zdjęcie artykułu Warsztat do spektaklu DWÓCH W TWOIM DOMU

   Warsztat do spektaklu DWÓCH W TWOIM DOMU

   Serdecznie zapraszamy na warsztat do spektaklu DWÓCH W TWOIM DOMU, który odbędzie się dzisiaj o godzinie 19.00 w Czarnej Sali. Warsztat poprowadzi pedagog teatru Weronika Łucyk. Czas trwania wynosi około dwóch godzin. Na warsztat obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem: weronika.lucyk@teatrwybrzeze.pl
   Więcejo "Warsztat do spektaklu DWÓCH W TWOIM DOMU"
  • Zdjęcie artykułu DWÓCH W TWOIM DOMU w 33. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

   DWÓCH W TWOIM DOMU w 33. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

   Zapraszamy Państwa na 33. Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony spektaklowi DWÓCH W TWOIM DOMU Jeleny Grieminy. Weźmie w nim udział reżyser Rudolf Zioło i zespół aktorski. Spotkanie odbędzie się dzisiaj o godzinie 20.30 w Czarnej Sali. Wstęp wolny.
   Więcejo "DWÓCH W TWOIM DOMU w 33. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym"
  • Zdjęcie artykułu Nagroda dla Wojciecha Korkucia i Teatru Wybrzeże!

   Nagroda dla Wojciecha Korkucia i Teatru Wybrzeże!

   Z radością informujemy, że plakat do spektaklu DWÓCH W TWOIM DOMU zaprojektowany przez Wojciecha Korkucia zdobył brązowy medal na 11. Międzynarodowym Triennale Plakatu w Toyamie. Laureatowi serdecznie gratulujemy!
   Więcejo "Nagroda dla Wojciecha Korkucia i Teatru Wybrzeże!"
  • Zdjęcie artykułu Uładzimir Niaklajeu na prezentacji DWÓCH W TWOIM DOMU

   Uładzimir Niaklajeu na prezentacji DWÓCH W TWOIM DOMU

   Zapraszamy Państwa do obejrzenia galerii zdjęć z sobotniej prezentacji spektaklu DWÓCH W TWOIM DOMU, w której uczestniczył Uładzimir Niaklajeu, białoruski poeta i opozycjonista o którym opowiada nasze przedstawienie.
   Więcejo "Uładzimir Niaklajeu na prezentacji DWÓCH W TWOIM DOMU"
  • Zdjęcie artykułu DWÓCH W TWOIM DOMU na Festiwalu SOLIDARNI Z BIAŁORUSIĄ

   DWÓCH W TWOIM DOMU na Festiwalu SOLIDARNI Z BIAŁORUSIĄ

   Miło nam poinformować, że spektakl DWÓCH W TWOIM DOMU Jeleny Grieminy w reżyserii Rudolfa Zioło bierze udział w Festiwalu SOLIDARNI Z BIAŁORUSIĄ. Przedstawienie zostanie zaprezentowane jutro i pojutrze w Czarnej Sali im. Stanisława Hebanowskiego. Z przyjemnością informujemy, że na jutrzejszym spektaklu będzie obecny Uładzimir Niaklajeu, białoruski poeta i opozycjonista o...
   Więcejo "DWÓCH W TWOIM DOMU na Festiwalu SOLIDARNI Z BIAŁORUSIĄ"
  • Zdjęcie artykułu DWÓCH W TWOIM DOMU na Festiwalu SOPOT NON-FICTION

   DWÓCH W TWOIM DOMU na Festiwalu SOPOT NON-FICTION

   Miło nam poinformować, że spektakl DWÓCH W TWOIM DOMU Jeleny Grieminy w reżyserii Rudolfa Zioło bierze udział w festiwalu SOPOT NON-FICTION. Prezentacja spektaklu odbędzie się dzisiaj o godzinie 19.00 na Scenie Kameralnej w Sopocie.
   Więcejo "DWÓCH W TWOIM DOMU na Festiwalu SOPOT NON-FICTION"
  • Zdjęcie artykułu Po prapremierze DWÓCH W TWOIM DOMU

   Po prapremierze DWÓCH W TWOIM DOMU

   Wczoraj na Scenie Kameralnej odbyła się polska prapremiera DWÓCH W TWOIM DOMU Jeleny Grieminy w reżyserii Rudolfa Zioło. Z radością informujemy, że spektakl spotkał się ze znakomitym przyjęciem publiczności, części krytyki teatralnej, a także zyskał uznanie obecnej na prapremierowym spektaklu autorki.
   Więcejo "Po prapremierze DWÓCH W TWOIM DOMU"
  • Zdjęcie artykułu DWÓCH W TWOIM DOMU - prapremiera!

   DWÓCH W TWOIM DOMU - prapremiera!

   Dzisiaj o godzinie 19.00 na Scenie Kameralnej w Sopocie odbędzie się prapremiera DWÓCH W TWOIM DOMU Jeleny Grieminy w przekładzie Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej. Spektakl wyreżyserował Rudolf Zioło, scenografię przygotowała Katarzyna Stochalska. Przedstawienie zostanie zaprezentowane w ramach Festiwalu Literacki Sopot. Miło nam poinformować, że na prapremierowym spektaklu będzie obecna autorka sztuki.
   Więcejo "DWÓCH W TWOIM DOMU - prapremiera!"
  • Zdjęcie artykułu FAKTY NA AKTY (TEATRALNE) PRZEROBIONE [TEATR NON-FICTION]

   FAKTY NA AKTY (TEATRALNE) PRZEROBIONE [TEATR NON-FICTION]

   Dzisiejszej prapremierze DWÓCH W TWOIM DOMU będzie towarzyszyło otwarcie wystawy FAKTY NA AKTY (TEATRALNE) PRZEROBIONE [TEATR NON-FICTION].
   Więcejo "FAKTY NA AKTY (TEATRALNE) PRZEROBIONE [TEATR NON-FICTION]"
  • Zdjęcie artykułu Przed prapremierą DWÓCH W TWOIM DOMU - wywiad z Magdaleną Boć

   Przed prapremierą DWÓCH W TWOIM DOMU - wywiad z Magdaleną Boć

   Zapraszamy Państwa do lektury wywiadu z Magdaleną Boć kreującą postać Olgi w spektaklu DWÓCH W TWOIM DOMU Jeleny Grieminy w reżyserii Rudolfa Zioło. Wywiad przeprowadziła Martyna Wielewska z magazynu WYBRZEŻA.
   Więcejo "Przed prapremierą DWÓCH W TWOIM DOMU - wywiad z Magdaleną Boć"
  • Zdjęcie artykułu DWÓCH W TWOIM DOMU w Teatrze Wybrzeże

   DWÓCH W TWOIM DOMU w Teatrze Wybrzeże

   W Teatrze Wybrzeże trwają próby do DWÓCH W TWOIM DOMU Jeleny Grieminy w przekładzie Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej. Spektakl reżyseruje Rudolf Zioło, scenografię przygotowuje Katarzyna Stochalska. Planowana prapremiera: 24 sierpnia na Scenie Kameralnej w ramach Festiwalu Literacki Sopot. Przedstawienie zostanie również zaprezentowane 30 sierpnia na Festiwalu Sopot Non-Fiction.
   Więcejo "DWÓCH W TWOIM DOMU w Teatrze Wybrzeże"
  • Zdjęcie artykułu Lato w Teatrze - Lato prapremier

   Lato w Teatrze - Lato prapremier

   Serdecznie zapraszamy do spędzenia lata z Teatrem Wybrzeże! Od dzisiaj do 31 sierpnia na pięciu scenach teatru zaprezentujemy dwadzieścia jeden tytułów, w tym aż cztery prapremiery.
   Więcejo "Lato w Teatrze - Lato prapremier"