Zmarła Zofia Czerwińska

Zmarła Zofia Czerwińska

Z żalem informujemy, że dzisiaj zmarła Zofia Czerwińska, aktorka przede wszystkim estradowa, filmowa i telewizyjna ale także teatralna, związana z Teatrem Wybrzeże u zarania swojej kariery, w latach 1958-1960.

Po ukończeniu w 1957 krakowskiej PWST i sezonie spędzonym w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, kolejne dwa oddała Teatrowi Wybrzeże, potem występowała w teatrach warszawskich, przede wszystkim w Teatrze Syrena. W Wybrzeżu zagrała m.in. Piastunkę Agatę w spektaklu JONASZ I BŁAZEN w reż. Zbigniewa Cybulskiego i Bogumiła Kobieli, Luzzi w PIERWSZYM DNIU WOLNOŚCI i Sklepikarkę w NOSOROŻCU w reż. Zygmunta Hübnera, a także Betty w OPERZE ZA TRZY GROSZE w reż. Jerzego Golińskiego.

W filmie debiutowała w 1954 rolą barmanki Loli w filmie POKOLENIE Andrzeja Wajdy. W jej filmografii są takie tytuły jak POPIÓŁ I DIAMENT Wajdy, LEKARSTWO NA MIŁOŚĆ Batorego, EROICA Munka, REJS Piwowskiego czy POSZUKIWANY, POSZUKIWANA i MIŚ Barei. Zagrała w ponad 70 filmach, największą popularność przyniosły jej role serialowe, a przede wszystkim Zosia Nowosielska w Czterdziestolatku.

W 2008 roku aktorka odebrała Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.