Zmarł Stanisław Michalski

Zmarł Stanisław Michalski

Z ogromnym żalem zawiadamiamy, że dzisiaj zmarł Stanisław Michalski, wieloletni aktor i dyrektor Teatru Wybrzeże.

Stanisław Michalski, urodzony w Wilnie w roku 1932, w roku 1955 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie i od początku sezonu 1955/56 był nieprzerwanie związany z Teatrem Wybrzeże, przede wszystkim jako aktor, ale również w latach 1988-1993 jego dyrektor artystyczny i naczelny.

Od czasu debiutanckich ról w MATURZYSTACH Skowrońskiego i HUZARACH Breala z 1955 roku niemal nie schodził ze scen naszego Teatru. Lista jego ról jest imponująca, wiele z nich przeszło do historii i legendy nie tylko Teatru Wybrzeże ale i teatru polskiego, wszystkie godne są pamięci, ale te, które zyskały mu uznanie znawców i aplauz publiczności to m.in. Agent w JONASZU I BŁAŹNIE w reżyserii Zbigniewa Cybulskiego i Bogumiła Kobieli, James w LADACZNICY Z ZASADAMI w reżyserii Zygmunta Hübnera, Severino w HISTORII O MIŁOSIERNEJ w reżyserii Konrada Swinarskiego, Edek, a potem Stomil w TANGACH w reżyserii Piotra Paradowskiego i Marcela Kochańczyka, kilka ról w TRAGEDYI O BOGACZU  I ŁAZARZU w reżyserii Tadeusza Minca, Patiomkin w TERMOPILACH POLSKICH i tytułowy Otello w reżyserii Marka Okopińskiego, Fikalski w DOMU OTWARTYM w reżyserii Jerzego Kreczmara, Schmitz w BIEDERMANNIE I PODPALACZACH w reżyserii Stanisława Różewicza, Ojciec w BIAŁYM MAŁŻEŃSTWIE w reżyserii Ryszarda Majora, Czepiec w WESELU i Cześnik w ZEMŚCIE w reżyserii Stanisława Hebanowskiego, Bukara w PRZEDSTAWIENIU HAMLETA WE WSI GŁUCHA DOLNA w reżyserii Kazimierza Kutza, Danton w SPRAWIE DANTONA w inscenizacji Andrzeja Wajdy i Macieja Karpińskiego, Money w OPOWIEŚCIACH HOLLYWOODU i Iwan Timofiejewicz w BAŁAŁAJKINIE I SPÓŁCE w reżyserii Kazimierza Kutza, Ojciec w PUŁAPCE i tytułowy Wallenstein w reżyserii Krzysztofa Babickiego, Sorin w MEWIE w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego i dwie jego ostatnie Wybrzeżowe role: Starikow w OŻENKU w reżyserii Adama Orzechowskiego i Majordomus w BALU MANEKINÓW w reżyserii Ryszarda Majora.

Miał w swoim dorobku również kilkadziesiąt - w większości wyrazistych i zapadających w pamięć, chociaż drugoplanowych - ról filmowych i drugie tyle w spektaklach Teatru TV. Ogromną popularność przyniosły mu role w serialach POPIELEC i RODZINA ZASTĘPCZA.

Ukoronowaniem niezliczonej ilości nagród i wyróżnień na festiwalach teatralnych i filmowych był przyznany mu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Złoty Order Zasłużonego Kulturze Gloria Artis, a także, dla uczczenia jubileuszu 55-lecia pracy artystycznej, Nagroda Gryfa przyznana przez Marszałka Województwa Pomorskiego.

Pogrzeb Stanisława Michalskiego odbędzie się w najbliższy piątek, 4 lutego o godzinie 12.30 na gdańskim cmentarzu Srebrzysko.