Teatr Wybrzeże logo
Teatr Wybrzeże logo
  • Spektakle
  • Repertuar
  • Bilety
  • Aktualności
  • Zespół
  • Kontakt
  • Spektakle
  • Repertuar
  • Bilety
  • Aktualności
  • Zespół
  • Kontakt

NEWSLETTER


ORGANIZATORZY
Logo - Teatr Wybrzeże
Logo - Ministerstwo
Logo - Sopot
Logo - EU
Logo - Pruszcz Gdański
Logo - 20 lat Polski w UE
MECENAS TEATRU
Logo - Ziaja
PATRONAT MEDIALNY
Logo - RMF CLASSIC
Logo - trojmiasto.pl
BiletyDla mediówDostępnośćEdukacja InwestycjeKontakt
O teatrzePolityka prywatnościProjektyTeatr OnlineSpektakle archiwalneWynajem
Bilety online
Rezerwacje
facebook logo
twitter logo
instagram logo
Youtube logo
Teatr Wybrzeże ul. Św. Ducha 2, 80-834 Gdańsk, tel: 058 301 7021 NIP: 5830007614
© 2023 Teatr WybrzeżebipRealizacjaMapa strony

Zmarł Maciej Maciejewski

Zmarł Maciej Maciejewski

Z żalem zawiadamiamy, że 17 maja zmarł Maciej Maciejewski, odtwórca męskiej roli tytułowej w HOMERZE I ORCHIDEI, spektaklu inaugurującym działalność Teatru Wybrzeże.

Maciej Maciejewski urodził się 1 października 1914 roku w Augustowie. W latach 1936-38 kształcił się w Studiu Operowym przy Operze Warszawskiej. W latach 1944-46 grał w krakowskich teatrach: Rapsodycznym i Grotesce. W 1946 roku ukończył studia aktorskie w studiu Iwo Galla w Krakowie.

Od 1946 do 48 roku był związany z Teatrem Wybrzeże. Działalność sceny zainaugurował wraz z Zofią Perczyńską rolami tytułowymi w HOMERZE I ORCHIDEI Tadeusza Gajcego w reżyserii Iwo Galla. Na scenach Wybrzeża zagrał m.in. Doktora w spektaklu W MAŁYM DWORKU Tadeusza Rittnera, Gospodarza w WESELU Stanisława Wyspiańskiego, Księcia Henryka w JAK WAM SIĘ PODOBA Williama Shakespeare'a i Fon Kostryna w BALLADYNIE Juliusza Słowackiego w reżyserii Iwo Galla.

W latach 1948-1949 był aktorem Teatru Wojska Polskiego w Łodzi. Od 1949 roku związany ze warszawskimi scenami: w latach 1956-1959 grał w Teatrze Dramatycznym, natomiast w latach 1949-1956 i ponownie od 1959 roku był aktorem Teatru Polskiego. W 1978 roku przeszedł na emeryturę.

Zagrał kilkadziesiąt ról filmowych i telewizyjnych m.in. Gustawa w KANALE w reżyserii Andrzeja Wajdy i prokuratora w KRÓTKIM FILMIE O ZABIJANIU Krzysztofa Kieślowskiego.

Artysta został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi.

Maciej Maciejewski był najdłużej żyjącym polskim aktorem.

Uroczystość pogrzebowa odbędzie się 25 maja o godzinie 12.00 w Domu Pogrzebowym na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

 

Opublikowano: 21.05.2018

Galeria

Bez nazwy
Bez nazwy

Zobacz więcej

Festiwal w Gdańsku – „Wyzwolenie” w ramach Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych31.05.2025

Festiwal w Gdańsku – „Wyzwolenie” w ramach Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

Choć Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych odbywa się tradycyjnie w Łodzi, w tym roku mieliśmy niezwykłą okazję gościć jego część… na naszej Dużej Scenie w Gdańsku.

Mężczyzna w szarym garniturze z zieloną teczką wygłasza przemowę przy mikrofonie.27.05.2025

Ziaja Mecenasem Kultury Gdańska za 2024 rok

26 maja przyznano nagrody Splendor Gedanensis. To najstarsze i najważniejsze gdańskie wyróżnienie w dziedzinie kultury. Tradycją jest, że podczas gali wręczany jest także tytuł Mecenasa Kultury Gdańska. Trafił on do firmy Ziaja Polska za wsparcie bieżącej działalności Teatru Wybrzeże.

Gościnny pokaz spektaklu „CIENIE scenariusz prosto z piwnicy” w reż. Michała Jarosa26.05.2025

Gościnny pokaz spektaklu „CIENIE scenariusz prosto z piwnicy” w reż. Michała Jarosa

Koło Artystyczno-Naukowe “Next to Musical”, Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku we współpracy z Teatrem Wybrzeże zapraszają na gościnne pokazy spektaklu „CIENIE scenariusz prosto z piwnicy”.