Zakończyła się VI edycja programu TEATR POLSKA

Zakończyła się VI edycja programu TEATR POLSKA

W minioną sobotę BABA CHANEL została zaprezentowana w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Była to ostatnia prezentacja w ramach programu TEATR POLSKA, dzięki któremu nasz spektakl został zagrany w aż 7 ośrodkach kultury na terenie 3 województw.

Maria Eichler z Gazety Pomorskiej w Chojnicach po prezentacji BABY CHANEL w Chojnickim Domu Kultury napisała, że „publiczność żywo reagowała na dowcipne dialogi, często kwitując je brawami, a na koniec zafundowała aktorom Teatru Wybrzeże z Gdańska owację na stojąco i nie chciała wypuścić ich ze sceny. Chyba nie może być większej nagrody...".

W podobnym tonie relacjonuje naszą wizytę w Chojnicach Monika Szymecka z portalu Chojnice24: „to była nie lada gratka. A jak wieść gminna się rozniesie, przy następnej wizycie Teatru Wybrzeże z Gdańska na widowni zabraknie chyba miejsc... Chojniccy teatromani po brawach zaserwowanych aktorom mieli chyba nadzieję, by Chojnice zapadły im w pamięć i wrócili tu w kolejnych rolach."

Z równie entuzjastycznym przyjęciem spotkaliśmy się w Wałczu, Nowym Dworze Gdańskim, Kartuzach, Malborku, Braniewie i Tczewie.

Prezentacjom spektaklu towarzyszyły tematyczne warsztaty teatralne, w których uczestniczyły rodziny, młodzież i seniorzy. Zajęcia cieszyły się dużą frekwencją i uznaniem uczestników.

Zapraszamy Państwa do obejrzenia naszej fotorelacji.

O SPEKTAKLU

Przed chwilą w Domu Kultury Stowarzyszenia Głuchoniemych triumfalnie zakończył się jubileuszowy koncert zespołu pieśni Olśnienie. Teraz, na zapleczu, przy stole zastawionym buraczkami w sosie winegret, marynowanymi ale niekoniecznie jadalnymi grzybkami, nieznanego pochodzenia alkoholem pięć solistek przystępuje do fetowania i wspominania dziesięcioletniego, jak sądzą, pasma sukcesów. I snucia planów na kolejne dekady. Nic to, że dawno już przekroczyły wiek emerytalny. Radosny nastrój mąci uwielbiany dotąd szef zespołu i akompaniator. Pragnie wprowadzić do Olśnienia, w główne światła tytułową Babę Chanel, świeżo upieczoną emerytkę, dotychczasowe solistki przesuwając pod horyzont, „daleko, kędy koczują mgły". One jednak nie zamierzają się poddać bez walki!

BABA CHANEL to tragikomedia o niewyczerpanym pragnieniu życia, walce o godność dla starości, o niezależnym od wieku głodzie szczęścia.

„BABA CHANEL w Teatrze Wybrzeże to piękny spektakl, przedstawienie, w którym udała się rzadka i trudna sztuka połączenia komizmu i powagi, lekkości i głębi, wzruszenia i zamyślenia."

Jarosław Zalesiński, Teatr

Nikołaj Kolada
BABA CHANEL
Przekład: Agnieszka Lubomira Piotrowska
Reżyseria: Adam Orzechowski
Scenografia: Magdalena Gajewska

W roli Baby Chanel występuje Ewa Jendrzejewska, w roli menadżera Maciej Konopiński a w wiekowe chórzystki wcielają się: Krzysztof Gordon, Jerzy Gorzko, Mirosław Krawczyk, Zbigniew Olszewski oraz Cezary Rybiński.

Polska prapremiera: 10 sierpnia 2012 roku na Dużej Scenie
Czas: 1 godzina 40 minut (bez przerw)

O PROGRAMIE TEATR POLSKA

Program TEATR POLSKA ma na celu ułatwienie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zintensyfikowanie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, niezależne i stowarzyszenia otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego. Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Teatr Reduta Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia kultury polskiej tamtego okresu. Program TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.