Wystawy w ramach aneksu do V edycji Wybrzeża Sztuki

Wystawy w ramach aneksu do V edycji Wybrzeża Sztuki

Jesiennemu aneksowi do V edycj Wybrzeża Sztuki będzie towarzyszyło otwarcie dwóch wystaw - WOLNOŚĆ JEST KOBIETĄ oraz GWIAZDY MUSZĄ PŁONĄĆ.

Otwarcie wystawy WOLNOŚĆ JEST KOBIETĄ odbędzie się już jutro we foyer głównym Teatru Wybrzeże i będzie towarzyszyło prapremierze DANUTY W. z Krystyną Jandą w roli Danuty Wałęsowej. WOLNOŚĆ JEST KOBIETĄ to wyjątkową wystawa zdjęć autorstwa Chrisa Niedenthala, przedstawiających sytuację społeczną i zaangażowanie kobiet w działalność opozycji demokratycznej lat 70. i 80. Ponad trzydzieści fotogramów prezentowanych na wystawie WOLNOŚĆ JEST KOBIETĄ to kapsułki, w których zamknięta jest nasza najnowsza historia. Oglądanie ich pozwala oddać hołd nie dość dotąd docenianym bohaterkom polskiej wolności: kobietom. Organizatorem prezentacji wystawy w Teatrze Wybrzeże jest Europejskie Centrum Solidarności i Narodowe Centrum Kultury.

Dzień później, w piątek we foyer Sceny Kameralnej w Sopocie odbędzie się otwarcie wystawy GWIAZDY MUSZĄ PŁONĄĆ towarzyszącej prapremierze spektaklu TAK POWIEDZIAŁ MICHAEL J. GWIAZDY MUSZĄ PŁONĄĆ, tytuł fabularyzowanego dokumentu Andrzeja Munka z 1953 roku, o górnikach walczących o wykonanie planu wydobycia, idealnie oddaje temat naszej wystawy: gwiazdy które muszą świecić, błyszczeć, płonąć i ... spłonąć. Koniecznie: intensywnie, szybko, nie dochodząc do naturalnego kresu swych dni. Najlepiej tajemniczo, tragicznie, w nieokreślonych okolicznościach. Najchętniej tak, by można snuć rozmaite domysły, kolportować różne wersje, tworzyć legendy. By żyły, choć już ich nie ma wśród żywych, by były przedmiotem, gdy już nie mogą być podmiotem, byśmy się grzali w ich blasku, by płonęły wiecznie. Na wystawie przypomnimy i zaprezentujemy portrety m.in. Marilyn Monroe, Elvisa Presleya, Zbyszka Cybulskiego, Grzegorza Ciechowskiego, Jacka Kaczmarskiego, Jima Morrisona, Kurta Cobaina, Amy Winehouse, Janis Joplin, Edwarda Stachury, Rafała Wojaczka, Sylvii Plath, Freddiego Mercury, Toulouse Lautreca i kilkudziesięciu innych legendarnych postaci sztuki i popkultury, i nie będzie to z pewnością poczet kompletny.

Obydwie wystawy będzie można oglądać codziennie w godzinach pracy kas biletowych. Wstęp wolny. Zapraszamy!