Wystawa towarzysząca przeglądowi Wybrzeże Sztuki

Wystawa towarzysząca przeglądowi Wybrzeże Sztuki

Zapraszamy Państwa na wystawę BO POTĘGĄ BYŁ. I BASTA! / POLSKIE TEATRALNE TOWARY EKSPORTOWE I KRAJOWE W CZASACH PRZEDUNIJNYCH, której otwarcie towarzyszy przeglądowi Wybrzeże Sztuki.

Plakat i teatr - to dwa mocne elementy polskiego dziedzictwa kulturowego. Bo ten teatr, podobnie, a może nawet bardziej niż dziś był naszą wizytówką. I to nie tylko jako ciekawostka zza żelaznej kurtyny. Spektakle naszych wybitnych, ale i mniej znanych twórców wzbudzały zainteresowanie a nierzadko i zachwyt na międzynarodowych festiwalach i spotkaniach, odbywały wielotygodniowe tournees, nie tylko dla kręgów polonijnych.

Dzięki tej drugiej, jeszcze bardziej przez naszych twórców zdominowanej dziedzinie artystycznej aktywności, poprzez plakat, przypomnimy kilkadziesiąt głośnych, ważnych i zachwyt wzbudzających spektakli firmowanych przez - między innymi oczywiście - Axera, Dejmka, Hubnera, Bardiniego, Lupę, Jarockiego, Grotowskiego, Wajdę, Hanuszkiewicza i Kantora. Spektakli, które w tamtych nierzadko ponurych czasach sławiły nasze imię w świecie, ale i takich, którym wyjazdowych papierów odmówiono.

Ta wystawa plakatów - wizytówek jest również okazją do przypomnienia ich najważniejszych twórców - pokażemy prace Tadeusza Gronowskiego, Tadeusza Trepkowskiego, Romana Cieślewicza, Jana Lenicy, Henryka Tomaszewskiego, Waldemara Świerzego, Franciszka Starowieyskiego, Jana Młodożeńca i wielu, wielu innych.

I jeszcze jeden wart dostrzeżenia szczegół - repertuar: podbijaliśmy świat nie tylko inscenizacjami światowej klasyki, ale i własnymi nowościami, a przede wszystkim polską klasyką - sprzedawali się nie tylko Mickiewicz, Wyspiański, Słowacki - ale i Mikołaj Rej, i Mikołaj Sęp-Sarzyński, i Mikołaj z Wilkowiecka!

Wystawę będzie można oglądać przez cały okres Polskiej Prezydencji w UE codziennie od 12.00 do 17.00 we foyer Dużej Sceny Teatru Wybrzeże. Wstęp wolny.