Warsztat do spektaklu KTO SIĘ BOI VIRGINII WOOLF?

Warsztat do spektaklu KTO SIĘ BOI VIRGINII WOOLF?

Serdecznie zapraszamy na warsztat dramaturgiczny do spektaklu KTO SIĘ BOI VIRGINII WOOLF?, który odbędzie się dzisiaj o godzinie 18.00 w Czarnej Sali.

Jak wygląda praca tłumacza? Czy sztuka tłumaczona z obcego języka traci, czy zyskuje względem oryginału? Jak wybierać spośród kilku tłumaczeń? Czym się kierować tłumacząc nawet najprostszy dialog w dramacie? Jak pojedyncze słowa mogą mieć wpływ na odbiór całego dzieła? Warsztat dramaturgiczno - translatorski ma na celu w praktyczny sposób zapoznać uczestników z podstawami pracy dramaturga i tłumacza na przykładzie inscenizacji dramatu KTO SIĘ BOI VIRGINII WOOLF?. Uczestnicy będą pracować na fragmentach tłumaczeń oryginalnego tekstu, a także próbować samemu wcielić się w rolę tłumacza.

Zajęcia poprowadzi Jakub Roszkowski, który współpracował jako dramaturg przy KTO SIĘ BOI VIRGINII WOOLF?. Czas trwania zajęć wynosi trzy godziny. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem: weronika.lucyk@teatrwybrzeze.pl

O SPEKTAKLU

Arcydzieło dwudziestowiecznej dramaturgii. Campus uniwersytecki, noc po otwierającym rok akademicki przyjęciu u rektora. Historyk George i jego żona Martha goszczą u siebie w domu - na swoistym afterparty - nowo zaangażowanego wykładowcę biologii Nicka z żoną. Nocne rozmowy, zmęczenie, a także wciąż wypijany alkohol sprawiają, że pomiędzy tą czwórką rozpoczyna się drapieżna, okrutna, a jednocześnie pełna ciętego dowcipu gra. Gra, w której ujawniają się podrażnione ambicje, konflikty pokoleniowe, niepohamowany erotyzm, intelektualne pretensje i rodzinne sekrety. KTO SIĘ BOI WIRGINII WOOLF? to sztuka niezwykle wielowymiarowa, będąca wymarzonym materiałem do wnikliwej pracy twórczej.

„Znakomite KTO SIĘ BOI VIRGINII WOOLF? Albee'ego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku: Dorota Kolak i Mirosław Baka grają ludzi wypalonych. Obsesja zadawania sobie ran nie daje im śladu satysfakcji. Dawno nie było na scenie takiego obrazu depresji i schyłku."

Jacek Wakar, Dziennik Gazeta Prawna

Edward Albee
Przekład: Jacek Poniedziałek
KTO SIĘ BOI VIRGINII WOOLF?
Reżyseria: Grzegorz Wiśniewski
Scenografia: Barbara Hanicka
Reżyseria świateł: Marek Kozakiewicz
Opracowanie muzyczne: Rafał Kowalczyk
Współpraca dramaturgiczna: Jakub Roszkowski
Asystent reżysera: Katarzyna Dałek
Inspicjent, sufler: Agnieszka Szczepaniak

W spektaklu występują: Dorota Kolak (Marta), Mirosław Baka (George), Katarzyna Dałek (Honey), Piotr Biedroń (Nick).

Premiera: 2 października 2015 roku na Dużej Scenie

Czas: 1 godzina 40 minut (bez przerw)

Spektakl zalecany dla widzów od 16 roku życia.

Informujemy, że podczas spektaklu aktorzy palą papierosy.