Urodziny Dady

Urodziny Dady

Teatr Dada von Bzdülöw, jedno z najbardziej rozpoznawalnych zjawisk artystycznych Trójmiasta, obchodzi 17-lecie swojego istnienia. Urodziny, których gospodarzem jest Teatr Wybrzeże, zespół świętuje na Scenie Malarnia. Premierowe CAFFE LATTE Dady i gościnne - HAPPY obejrzeć będzie można w dniach 18 - 20 grudnia.

Założony przez Leszka Bzdyla i Katarzynę Chmielewską w 1992 roku zespół przygotował dotychczas blisko 40 premierowych przedstawień, wziął udział w kilkunastu międzynarodowych projektach, prezentował swoje spektakle w Europie, Indiach i w Stanach Zjednoczonych. W Teatrze Dada von Bzdülöw pierwsze kroki stawiali tacy tancerze i choreografowie, jak: Patrycja Kujawska (obecnie pracuje w Anglii), Radek Hewelt (Austria), Mariusz Jędrzejewski (Szwajcaria), Rafał Dziemidok, Magdalena Reiter, Anna Steller, Filip Szatarski, Ula Zerek i inni. Od 2008 roku Teatr Dada współpracuje z Teatrem Wybrzeże, na którego scenie zrealizował dotychczas dwa premierowe przedstawienia: BARRICADE OF LOVE (2008) oraz CZERWONĄ TRAWĘ (lipiec 2009).

Rok przed osiągnięciem dojrzałości (w ludzkim wymiarze Teatr Dada von Bzdülöw mając lat 17 nadal jest nastolatkiem) zapraszamy na współrealizowane z duetem muzycznym SzaZa z Warszawy CAFFE LATTE, które z założenia nie chce być dziełem dojrzałym. SzaZa i Dada uwodzić się będą wzajemnie na oczach tych, którzy zdecydują się uczestniczyć w zdarzeniu. Zdarzeniu, które nie jest ani spektaklem inkrustowanym muzyką, ani też koncertem uatrakcyjnionym tanecznymi figurami. CAFFE LATTE nie chce być dziełem skończonym. CAFFE LATTE to wymiana energii między muzyką i tańcem, którym sprzyja „bycie razem". Zarazem jednak, twórcy wiedząc że owemu naturalnemu połączeniu muzyki i tańca grozi estetyczne samozadowolenie, decydują się na otwartą strukturę zdarzenia, przypadkowość i swobodną kreację.

W ramach obchodów jubileuszu Teatru Dada na scenę Teatru Wybrzeże zaproszono także gościnny spektakl HAPPY Nigela Charnocka z udziałem Anny Steller, wychowanki teatru Dada. Brytyjczyk, Nigel Charnock to jedna z największych osobowości współczesnego tańca, współzałożyciel kultowego DV8 Physical Theatre, świetny improwizator, performer i choreograf. Przybył do Polski, „by uszczęśliwiać ludzi". Pod jego wodzą dziewięcioro niezwykłych, młodych performerów wkracza na scenę, by z prawdziwie polską pasją opowiedzieć historię miłości, pożądania, wódki i śmierci. „Grunt to poczucie humoru", mówi Nigel.


CAFFE LATTE

Teatr Dada von Bzdülöw: Katarzyna Chmielewska i Leszek Bzdyl
SzaZa: Paweł Szamburski i Patryk Zakrocki
Kostiumy: Kasia Piątek
Reżyseria świateł: Michał Kołodziej

produkcja: Stowarzyszenie Teatru Dada von Bzdülöw
przy wsparciu: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Urząd Miejski w Gdańsku
podziękowania dla Domu Pracy Twórczej w Burdągu

CAFFE LATTE jest projektem permanentnie podlegającym transformacji, zatem nie można określić pierwszej prezentacji w Gdańsku mianem premiery. 18 grudnia artyści wypiją pierwszą szklankę CAFFE LATTE a 19 grudnia - drugą.


18, 19 grudnia
godzina 19.00
Teatr Wybrzeże, Scena Malarnia

****

HAPPY

choreografia: Nigel Charnock
reżyseria światła: Ewa Garniec
dźwięk: Łukasz Kędzierski
tańczą: Basia Bujakowska, Natalia Draganik, Bartek Figurski, Maciej Kuźmiński, Janusz Orlik, Renata Piotrowska, Ania Steller, Aleksandra Ścibor, Karol Tymiński
kurator projektu: Joanna Leśnierowska
koordynacja projektu: Piotr Grzymisławski
produkcja / touring: Joanna Leśnierowska, Art Stations Foundation
koprodukcja: Instytut Adama Mickiewicza
Happyproject - A part of Polska! Year 2009-2010


Spektakl prezentowany był w The Place w Londynie, najbardziej prestiżowej brytyjskiej scenie tańca.

20 grudnia,
Teatr Wybrzeże, Scena Malarnia
godzina 18.00

Bilety na spektakle CAFFE LATTE i HAPPY w cenie 40 zł normalny, 35 zł ulgowy (poza spektaklem CAFFE LATTE z 18 grudnia - spektakl zamknięty, wyłącznie na zaproszenia).