Torben Betts, autor NIEZWYCIĘŻONEGO w 51. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym!

Torben Betts, autor NIEZWYCIĘŻONEGO w 51. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym!

Zapraszamy Państwa na 51. Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony spektaklowi NIEZWYCIĘŻONY! Weźmie w nim udział Torben Betts, autor sztuki, jeden z najbardziej cenionych współczesnych brytyjskich dramatopisarzy, znakomita tłumaczka sztuki Małgorzata Semil, a także reżyser spektaklu Jarosław Tumidajski i zespół aktorski. Spotkanie poprowadzi Michał Kurkowski. 51. Dyskusyjny Klub Teatralny odbędzie się dzisiaj o godzinie 21.40 na Scenie Kameralnej. Wstęp wolny.

O AUTORZE

Torben Betts (ur. 1968) - jeden z najbardziej cenionych współczesnych brytyjskich dramatopisarzy. Ukończył Uniwersytet w Liverpoolu i pierwotnie zajmował się aktorstwem. Jego talent pisarski odkrył Alan Ayckbourn, który w roku 1999 zaproponował mu objęcie funkcji dramaturga rezydenta w Stephen Joseph Theatre w Scarborough. Był to przełomowy moment w karierze pisarza. Jego twórczość szybko zyskała uznanie publiczności i krytyków, czego dowodem jest przyznana mu nagroda za Najlepszą Nową Sztukę sezonu 2006/2007. Zarówno jego własne sztuki jak i adaptacje prezentowane są obecnie na deskach najważniejszych scen w Wielkiej Brytanii oraz wielu teatrów zagranicznych. Liz Lockhead, wybitna szkocka poetka opisuje go jako „najlepszego obecnie autora teatralnego”. Z kolei opiniotwórczy magazyn Time Out charakteryzuje Bettsa sztuki jako „błyskotliwe i wymagające”.

O SPEKTAKLU

Emily i Oliver właśnie wyprowadzili się na przedmieścia, z dala od Londynu, „ohydnego, kapitalistycznego zbiorowego gwałciciela”. Pewnego dnia zapraszają swoich nowych sąsiadów, Dawn i Alana, na wieczorek zapoznawczy. To spotkanie potoczy się w dość niespodziewanym kierunku, obnaży skrajne różnice dzielące te dwie pary, ale – co najważniejsze – ujawni, że oba związki znajdują się w głębokim kryzysie. Czy ta świadomość okaże się oczyszczająca, czy wyniszczająca? Komediodramat Torbena Bettsa nie daje łatwych odpowiedzi, ale bardzo wnikliwie opisuje chaos postaw i racji, w jakim współcześnie żyjemy.

„Spektakl Tumidajskiego jest gorzką przypowieścią o tym, że przynależność klasowa niezmiennie determinuje nasz los, wyznaczając horyzont marzeń, lęków i aspiracji.”

Michał Centkowski, Newsweek

Torben Betts
NIEZWYCIĘŻONY
Przekład: Małgorzata Semil
Reżyseria i opracowanie muzyczne: Jarosław Tumidajski
Scenografia i kostiumy: Katarzyna Sobańska, Marcel Sławiński
Światło: Hektor Werios
Projekt plakatu: Andrzej Klimowski

W spektaklu występują: Katarzyna Z. Michalska - Emily, Piotr Chys - Oliver, Dorota Androsz - Dawn, Piotr Łukawski - Alan.

Asystent reżysera: Piotr Chys
Asystent scenografów: Sławomir Szondelmaje
Inspicjent, sufler: Weronika Mathes

Premiera: 13 lipca 2019 roku na Scenie Letniej
Czas: 2 godziny 30 minut (jedna przerwa)