Sopot Non-Fiction

Sopot Non-Fiction

Trwa VII Festiwal Teatru Dokumentalnego i Rezydencja Artystyczna Sopot Non-Fiction.

Za nami prezentacja NIEWAŻKOŚCI Wojciecha Farugi, CAN I BE WHITNEY? Tomasza Szczepanka, SPRZEDAM Szymona Kaczmarka, spektaklu CALIFORNIA Pauli Bargetto oraz NO MORE TEARS Iwo Vedrala. W ramach tegorocznej edycji zaprezentujemy również DZIEWCZYNY OPISUJĄ ŚWIAT w reżyserii Aleksandry Jakubczak, a także trzy części Maratonu Non-Fiction.

O FESTIWALU

Sopot Non-Fiction to unikalny przegląd poświęcony teatrowi dokumentalnemu. Podczas rezydencji artystycznej reżyserzy, dramaturdzy i aktorzy pracują nad projektami teatralnymi do których bazą są reportaże, wywiady, artykuły prasowe i inne materiały dokumentalne. Ich pracę zakończy Maraton Non-Fiction - dwudniowy pokaz w formule work in progress (31 sierpnia i 1 września). Oprócz rezydencji artystycznej Sopot Non-Fiction to również prezentacje spektakli, które powstały jako efekt poprzednich edycji festiwalu oraz przedstawień autonomicznych, reprezentujących nurt teatru dokumentalnego.

PROGRAM

niedziela, 26 sierpnia
19:00 Teatr Nowy Kraków NIEWAŻKOŚĆ, reż. Wojciech Faruga (Scena Kameralna)

Spektakl NIEWAŻKOŚĆ jest rekonstrukcją stanu umysłu i poziomu uwikłania osób biorących udział w eksperymencie prowadzonemu w połowie lat 60tych XX wieku. Grupa radzieckich kosmonautów została na rok zamknięta w makiecie statku kosmicznego i miała stać się polem do badań nad możliwością przeżycia lotu na Marsa. Złota era radzieckiego programu kosmicznego to okres tak samo niezwykły, jak krótki. Rozpoczyna się ona w 1961 lotem Gagarina, a kończy mniej więcej pomiędzy 66 a 68 rokiem, między śmiercią głównego konstruktora radzieckiego programu kosmicznego a śmiercią pierwszego człowieka w kosmosie.

poniedziałek, 27 sierpnia
19:00 CAN I BE WHITNEY?, reż. Tomasz Szczepanek (Teatr BOTO)

Tomasz Szczepanek nie umie śpiewać. Nie trafia w dźwięki, ma słabo postawiony głos, niedoskonałą dykcję i pewnie kilka innych problemów, o których jeszcze nie wie. Odkąd pamięta, zawsze chciał śpiewać np. jak Whitney Houston. Piosenkarka, określana przez krytyków jako „The Voice”, od lat stanowi niedościgły wzór dla wokalistów na całym świecie. Czy biały mężczyzna z Ostrołęki może nauczyć się śpiewać jak czarnoskóra kobieta z New Jersey? Odpowiedzią na to pytanie będzie projekt CAN I BE WHITNEY?, w ramach którego Tomasz Szczepanek przejdzie trzymiesięczny trening wokalny, a jego rezultatami podzieli się na scenie.

wtorek, 28 sierpnia
19:00 Małgorzata Szczerbowska SPRZEDAM, reż. Szymon Kaczmarek (Teatr BOTO)

SPRZEDAM to rodzaj gry towarzyskiej. Gra oparta jest na przypuszczeniach dotyczących osób, sytuacji, przebiegu zdarzeń. Kto, gdzie, kiedy i dlaczego. Dlaczego? Każdy z nas zadaje pytania i szuka odpowiedzi. Każdy pochodzi z jakiegoś kraju. Ja jestem z Polski. To dobrze czy źle? Polska to wolny kraj… W tym kraju się urodziłam i zakochałam się po raz pierwszy. W tym kraju zostałam zgwałcona i nie umiem tego udowodnić. W tym kraju jestem chora i nie stać mnie na leczenie. Tutaj modlę się o istnienie jakiegokolwiek Boga i zabijam siebie – na każdym spektaklu jeden raz, bo w tym kraju ja jestem aktorką. Polska to wolny kraj. Polska jest w Europie. To dobrze czy źle? Kto, gdzie, kiedy i dlaczego? Dlaczego? I co ja mam z tym wspólnego? Jak moje „ja” uzasadnić? Jak „ ja” nagrodzić albo ukarać? Jak „ja” mam siebie z siebie rozliczyć? Zadaję pytania i szukam odpowiedzi. Warunkiem gry jest ruch, więc się przemieszczam, pionowo albo poziomo… Będzie dobrze, myślę. Będzie źle, myślę. Pani Stysiu! Pani Stysiu! Nie ma jej… jak widownia chce kawy, to nigdy jej nie ma…

wtorek, 28 sierpnia
20:30 Teatr Trans-Atlantyk CALIFORNIA, reż. Paul Bargetto (Scena Kameralna)

CALIFORNIA - nowy spektakl oparty na wspomnieniach i refleksjach reżysera Paula Bragetto oraz losach gigantów amerykańskiej historii, którzy wstrząsnęli światem w okolicy 1968 roku – Regana, Rand, Kaczynskiego, Wozniaka. Zapraszamy Państwa na spacer po słonecznych kalifornijskich plażach, wycieczkę po lasach pełnych sekwoi i plam krwi oraz na wzgórza Berkeley, gdzie mieszkał i pracował Czesław Miłosz. Pokażemy Nagą Kalifornię oczami chłopca, który nie może zasnąć.

środa, 29 sierpnia
19:00 Polski Teatr Tańca NO MORE TEARS, reż. Iwo Vedral (Scena Kameralna)

NO MORE TEARS – obiecywała reklama szamponu na początku lat 90. XX w. Promienny uśmiech Barbary Piaseckiej Johnson, imigrantki, najpierw służącej w domu milionerów, wreszcie jednej z najbogatszych wówczas kobiet świata, wdowy po potentacie w branży farmaceutycznej starszym od niej o ponad 40 lat. Kolekcjonerka dzieł sztuki, filantropka, dobrodziejka polskiej Solidarności dawała nadzieję, że bolesny proces ustrojowej transformacji również obędzie się bez łez.

czwartek, 30 sierpnia
19:00 DZIEWCZYNY OPISUJĄ ŚWIAT, reż. Aleksandra Jakubczak (Scena Kameralna)

Traktując dar i spotkanie jako metody twórcze, artystka uczyniła punktem wyjścia podarowane jej dziewczyńskie pamiętniki oraz serię spotkań, dyskusji i warsztatów z dziewczynami i młodymi kobietami wokół zebranej kolekcji zapisków. Bezpośrednio zapisane doświadczenia dorastania stały się podstawą dla opowieści o świecie widzianym z perspektywy kształtującego się kobiecego podmiotu. Surowość, witalność, niezgrabność, szczerość, nadmiar emocji, a do tego humor – dziewczyńska energia przeniesiona z kart pamiętników w przestrzeń teatru. Dziewczyny opisują świat to efekt wiosennej rezydencji Aleksandry Jakubczak w poznańskiej Scenie Roboczej.

piątek, 31 sierpnia
17:00 – 20:30 Maraton Non-Fiction cz. 1 (Scena Kameralna)

sobota, 1 września
13:00 – 15:15 Maraton Non-Fiction cz. 2 (Scena Kameralna)
17:00 – 20:30 Maraton Non-Fiction cz. 3 (Scena Kameralna)

Bilety do kupienia w kasach teatru i na stronie www.bilety.teatrwybrzeze.pl

Szczegółowy program Festiwalu znajdą Państwo na stronie www.sopotnonfiction.pl

Miejsca: Scena Kameralna Teatru Wybrzeże w Sopocie oraz Teatr BOTO
Organizator: Fundacja Teatru BOTO
Współorganizator: Teatr Wybrzeże w Gdańsku
Partnerzy: Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sopocie, Muzeum Sopotu, Victus Sopot
Kuratorzy: Adam Nalepa, Adam Orzechowski, Roman Pawłowski
Patroni medialni: teatralny.pl, e-teatr.pl, trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Dziennik Batycki, Prestiż. Magazyn Trójmiejski