Sezon 2012/2013 w Teatrze Wybrzeże

Sezon 2012/2013 w Teatrze Wybrzeże

Sezon 2012/2013 będzie - przede wszystkim z powodów ekonomicznych - odrobinę skromniejszy od sezonów poprzednich. Wierzymy jednak, że zaproszeni twórcy, przygotowywane tytuły sprawią, że będzie on niezwykle różnorodny i interesujący.

Pierwsze premiery nowego sezonu przypadną na rozpoczynający się w tym tygodniu Aneks do V edycji Festiwalu Wybrzeże Sztuki. Rozpoczynamy od mocnego uderzenia, dzień po dniu, 11 i 12 października, odbędą się prapremiery dwóch spektakli, opowiadających o dwóch ważnych postaciach w historii Polski i świata: Danucie Wałęsowej i Michaelu Jacksonie. Zapraszamy na DANUTĘ W. - monodram Krystyny Jandy w reżyserii Janusza Zaorskiego (spektakl powstały w wyniku współpracy Teatru Polonia i Teatru Wybrzeże) i TAK POWIEDZIAŁ MICHAEL J. Jolanty Janiczak w reżyserii Wiktora Rubina.

24 listopada pokażemy państwu ostatnią premierę w tym roku. Będą to AMATORKI - adaptacja ważnej powieści austriackiej noblistki Elfriede Jelinek. Spektakl ten współtworzyć będzie duet: młoda, ale już nagradzana reżyserka Ewelina Marciniak i dramaturg Michał Buszewicz.

Na kolejnych pięć premier zaprosimy państwa już w nowym, 2013 roku. Na marzec planujemy premierę wspaniałego, XVII-wiecznego dramatu ŻYCIE JEST SNEM Calderona. Reżyserować będzie Kuba Kowalski, adaptacją i dramaturgią zajmie się Julia Holewińska - duet, który tak dobrze sprawdził się w poprzednim sezonie przy pracy nad CIAŁAMI OBCYMI.

Prawdopodobnie w połowie kwietnia Adam Nalepa (reżyser uhonorowanej przez Marszałka Województwa Pomorskiego i Prezydenta Miasta Gdańska tytułem spektaklu roku NIE-BOSKIEJ KOMEDII) wystawi niezwykle pojemny i wciąż boleśnie aktualny dramat Arthura Millera CZAROWNICE Z SALEM.

Kolejną nową propozycją, która pojawi się w naszym repertuarze w maju, będzie spektakl traktujący o tragicznej postaci niezwykłego polskiego artysty XX wieku - o Władysławie Broniewskim. Tekst o nim napisał - dobrze znany z BYĆ JAK KAZIMIERZ DEYNA czy FAZY DELTA - Radosław Paczocha. Reżyserem będzie dyrektor Teatru Wybrzeże, Adam Orzechowski.

Jak co roku, na początku lata nową premierą otworzymy kolejny sezon na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim. Tym razem będzie to coś, czego w Polskim teatrze wciąż jest bardzo mało - spektakl, którego jedną z najważniejszych składowych będzie improwizacja. Nad tekstem pracuje jeden z najlepszych polskich tekściarzy kabaretowych i lider gdańskiego Kabaretu Limo - Abelard Giza i - będący reżyserem spektaklu - Jakub Roszkowski.

Ostatnią planowaną premierą tego sezonu ma być spektakl, który swoją premierę będzie miał pod koniec sierpnia, prawdopodobnie w ramach Festiwalu Solidarity od Arts. Rozmowy koncentrują się wokół kilku poważnych tytułów, ale ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. Reżyserem spektaklu będzie uznany i utytułowany reżyser - Grzegorz Wiśniewski.

Zapraszamy do Teatru Wybrzeże!

LISTA PLANOWANYCH REALIZACJI

Danuta Wałęsowa
DANUTA W.
Adaptacja i wykonanie: Krystyna Janda
Reżyseria: Janusz Zaorski
Polska prapremiera: 11 października 2012 roku na Dużej Scenie w ramach Aneksu do V edycji Festiwalu Wybrzeże Sztuki

Jolanta Janiczak
TAK POWIEDZIAŁ MICHAEL J.
Reżyseria i opracowanie muzyczne: Wiktor Rubin
Dramaturgia: Jolanta Janiczak
Scenografia i wideo: Mirek Kaczmarek
Ruch sceniczny: Artur Hess
W spektaklu występują: Dorota Androsz, Wanda Skorny, Piotr Biedroń, Michał Jaros, Jacek Labijak oraz Marek Tynda
Polska prapremiera: 12 października 2012 roku na Scenie Kameralnej w ramach Aneksu do V edycji Festiwalu Wybrzeże Sztuki

wg Elfriede Jelinek
AMATORKI
Reżyseria: Ewelina Marciniak
Adaptacja i dramaturgia: Michał Buszewicz
Scenografia: Marta Stoces
Muzyka: Zofia Wądołowska-Więcek
Choreografia: Dominika Knapik
W spektaklu występują: Dorota Androsz (Brigitte), Piotr Biedroń (Heinz), Małgorzata Brajner (Matka), Katarzyna Dałek (Paula), Piotr Domalewski (Erich), Krzysztof Matuszewski (Ojciec)
Planowana premiera: 24 listopada 2012 roku na Scenie Malarnia

wg Pedro Calderona
ŻYCIE JEST SNEM
Reżyseria: Kuba Kowalski
Adaptacja i dramaturgia: Julia Holewińska
Planowana premiera: marzec 2013 roku

wg Arthura Millera
CZAROWNICE Z SALEM
Reżyseria: Adam Nalepa
Adaptacja i dramaturgia: Jakub Roszkowski
Planowana premiera: kwiecień 2013 roku

Radosław Paczocha
POLAK, KATOLIK, ALKOHOLIK*
Reżyseria: Adam Orzechowski
Planowana prapremiera: maj 2013 roku
*Tytuł roboczy sztuki o Władysławie Broniewskim

Jakub Roszkowski, Abelard Giza, Wojciech Tremiszewski
IMPRO (tytuł roboczy)
Planowana prapremiera: lipiec 2013 roku na Scenie Letniej

Nowa realizacja Grzegorza Wiśniewskiego
W ramach Festiwalu Solidarity of Arts (jeśli się odbędzie)
Planowana prapremiera: sierpień 2013