Setne AMATORKI!

Setne AMATORKI!

Serdecznie zapraszamy na setne AMATORKI! Prezentacja jednego z najlepszych wybrzeżowych spektakli od lat odbędzie się już jutro o godzinie 19.00 na Scenie Malarnia.

Premiera AMATOREK noblistki Elfriede Jelinek w reżyserii jednej z najbardziej utalentowanych reżyserek młodego pokolenia Eweliny Marciniak miała miejsce 24 listopada 2012 roku na Scenie Malarnia. Spektakl zdobył znakomite recenzje i szereg nagród, Rzeczpospolita i portal Dwutygodnik uznały nasze przedstawienie za jedno z najważniejszych wydarzeń roku. AMATORKI były prezentowane na wielu festiwalach teatralnych, w tym na 9. edycji Festival Premières w Strasburgu, na 48. edycji Festiwalu Kontrapunkt (Główna Nagroda dla spektaklu) oraz na 22. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych (Nagrody aktorskie dla Doroty Androsz i Katarzyny Dałek). Poniżej zamieszczamy Państwu wyciąg z recenzji spektaklu. I już teraz serdecznie zapraszamy na kolejne przedstawienia.

„Ta brutalna, ale opowiedziana z humorem love story przerywana jest songami Ali Masskotki upozowanej na Audrey Hepburn. To spektakl poruszający, jaki rzadko zdarza się w teatrze."

Jan Bończa-Szabłowski, Rzeczpospolita

„AMATORKI to jedno z najciekawszych teatralnych wydarzeń ostatniego czasu w Trójmieście."

Jarosław Zalesiński, Dziennik Bałtycki

„Nieczęsto ogląda się spektakle, w których aktorzy dosłownie spalają się na oczach widzów, wykorzystując do maksimum swoją siłę i energię po to, aby w lekki, farsowy sposób opowiedzieć o trudnym temacie. Dlatego AMATORKI Teatru Wybrzeże zasługują na duże uznanie."

Łukasz Rudziński, Trójmiasto.pl

„AMATORKI to spektakl dopracowany, grany w dużym tempie, z perfekcyjnie dobranymi do ról aktorami."

Katarzyna Wysocka, Port Kultury

„To jedno z najmocniejszych przedstawień gdańskiej sceny."

Mirosław Baran, Gazeta Wyborcza

„AMATORKI w Wybrzeżu to spektakl znakomity, uderzający precyzją i dyscypliną gry aktorskiej."

Agnieszka Kochanowska, Dwutygodnik

„Wiele ironicznych scen wywołało śmiech na widowni. Jelinek oraz przychodząca jej w sukurs Marciniak nie pozwalają jednak, aby entuzjazm publiczności trwał długo. Śmiejemy się najprawdopodobniej po to, aby ukryć przerażenie, które rośnie wraz z kolejnymi scenami AMATOREK."

Anna Kołodziejska, Teatralia Trójmiasto

„Trzy pary funkcjonują w ciasnym świecie własnych umysłów, gotowe ujawnić mechanizmy intymności. Widzowie zostają wywołani do odpowiedzi przez kobietę w czerni - nieożywionego świadka w nierajskim ogrodzie życia."

Dziennik Dernières Nouvelles d'Alsace, Christine Zimmer

„Zachwytów w recenzjach co niemiara i chyba po raz pierwszy jestem tak zgodny z większością opinii. AMATORKI to spektakl doskonały - dopracowany w każdym calu, konsekwentny muzycznie, scenograficznie i aktorsko."

Tomasz Kaczorowski, www.tomaszkaczorowski.blogspot.com

O SPEKTAKLU

Paula i Brigitte podążają zupełnie różnymi drogami, ale cały czas zdawać by się mogło, że ich życie wygląda bardzo podobnie. Erich i Heinz podążają tą samą drogą, ale zdawać by się mogło, że ich życie w zupełnie różny sposób naznaczy Paulę i Brigitte. Postacie, które muszą tu o coś walczyć to Paula i Brigitte. Osoby, które już wszystko mają, to Erich i Heinz. I to oni rozdzielają nagrody.

Jelinek pokazuje w AMATORKACH świat, który choć opowiadany językiem pełnym emocji, opiera się przede wszystkim na kalkulacji, rywalizacji i planach. Językiem biznesowej transakcji opowiada realizację pragnień życiowych. Z pełną świadomością tego, że pierwszy milion trzeba ukraść, a bankructwo jest efektem błędnego ulokowania kapitału.

Ewelina Marciniak o spektaklu: „AMATORKI to dla mnie rodzaj pejzażu. Świat: miejsce gdzie wschodzi i zachodzi słońce. Promienie wrzynają się w spocone fabryką plecy szwaczki. Natura: miejsce gdzie wchodzi drwal i ścina drzewo. Wielkie bale zostawiają na jego rękach wielkie odciski. Krajobraz: malowniczy system składający się z form rzeźby i wód, roślinności i gleb, skał i atmosfery między nią a nim. Krajobraz, jak klasyczna relacja oznacza harmonię wszystkich elementów. W przypadku przyrody czas upiększa, w przypadku ludzi może być różnie. Człowiek stanie się piękniejszy, jeśli będzie trenowany w sposób klasyczny. Jelinek pokazuje nam piękne kobiety, które myślą w swojej prostocie, że taki właśnie jest świat: miejsce gdzie wschodzi i zachodzi słońce, i gdzie złe traktowanie nie może się zdarzyć."

Elfriede Jelinek
AMATORKI
Przekład: Anna Majkiewicz, Joanna Ziemska
Adaptacja i dramaturgia: Michał Buszewicz
Reżyseria: Ewelina Marciniak
Scenografia: Marta Stoces MizBeware
Muzyka: Ala Masskotka, Piotr Kubiak
Choreografia: Dominika Knapik

W spektaklu występują: Dorota Androsz (Brigitte), Piotr Biedroń (Heinz), Małgorzata Brajner (Matka), Katarzyna Dałek (Paula), Piotr Domalewski (Erich), Krzysztof Matuszewski (Ojciec) oraz Ala Masskotka.

Premiera: 24 listopada 2012 roku na Scenie Malarnia
Czas: 1 godzina 30 minut (bez przerw)

Spektakl zalecany dla widzów od 15 roku życia.