Relacja z 13. Dyskusyjnego Klubu Teatralnego

Relacja z 13. Dyskusyjnego Klubu Teatralnego

W minioną środę na Scenie Kameralnej odbyło się 13. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Teatralnego poświęcone CIAŁOM OBCYM. Uczestniczyli w nim twórcy spektaklu: autorka Julia Holewińska, reżyser Kuba Kowalski, scenografka Katarzyna Stochalska oraz zespół aktorski. Dyskusję pomiędzy artystami a publicznością moderował dramaturg Teatru Wybrzeże, Jakub Roszkowski.

Na początku półtoragodzinnego spotkania autorka powiedziała, że od dawna chciała zmierzyć się literacko z mitem Solidarności. Bezpośrednią inspiracją do podjęcia tego tematu stała się prawdziwa historia działacza opozycyjnego Marka Hołuszko, który po latach poddał się korekcie płci. Holewińska przyznała jednak, że losy Adama, głównego bohatera CIAŁ OBCYCH, nie są wiernym odwzorowaniem biografii pierwowzoru tej postaci.

Reżyser dodał, że spektakl nie tylko opisuje dramat człowieka uwięzionego w niechcianym ciele, jest również opowieścią o Polsce - zarówno niegdysiejszej i współczesnej - oraz jej mieszkańcach, którzy, choć opowiadają się za solidarnością i wolnością, nie są w stanie zaakceptować czyjejś odmienności.

Publiczność jak zawsze dzieliła się z artystami swoimi wrażeniami. „Znakomity, wielki, fenomenalny spektakl - pochwalił jeden z widzów. - W waszym przedstawieniu nie ma słabej roli, nie ma słabej sceny."

Dziękujemy Państwu za obecność i już teraz zapraszamy na 14. Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony GENIALNEJ EPOCE. SZKICOM Z BRUNONA SCHULZA, który odbędzie się we wtorek, 24 kwietnia o godzinie 21.00 na Scenie Malarnia.