Promocja książki Lucyny Legut

Promocja książki Lucyny Legut

Wymyśliłam sobie świetny sposób na zabijanie czasu: cały dzień, cały wieczór, całą noc czekam na Ciebie.

Z listu Lucyny Legut do Wojciecha Hasa.

Teatr Wybrzeże i Wydawnictwo Arche zapraszają na promocję książki Lucyny Legut PTAK SREBRNOPIÓRY, która odbędzie się w Starej Aptece w najbliższy poniedziałek, 18 października o godzinie 18.00. Spotkanie poprowadzi Gabriela Pewińska. Wstęp wolny.

Lucyna Legut była wybitną aktorką, pisarką i malarką. Przez ponad trzydzieści lat występowała na scenie Teatru Wybrzeże i wykreowała tam blisko osiemdziesiąt ról. Jej dorobek pisarski obejmuje książki dla dzieci i dorosłych, słuchowiska radiowe oraz utwory sceniczne. Jako malarka miała ponad 20 wystaw indywidualnych.

W latach 50. ubiegłego wieku łączył ją namiętny związek z Wojciechem Jerzym Hasem. Has, uznawany dzisiaj za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej szkoły filmowej, był wówczas początkującym reżyserem. Gdy się poznali, przyszły twórca RĘKOPISU ZNALEZIONEGO W SARAGOSSIE oraz SANATORIUM POD KLEPSYDRĄ pracował w łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych i dopiero marzył o fabularnym debiucie.

Pod koniec życia Lucyna Legut postanowiła opowiedzieć o tym jak zapamiętała Hasa oraz opublikować listy, które pisali do siebie. Powstał w ten sposób PTAK SREBRNOPIÓRY. Musiało minąć aż 10 lat od śmierci autorki, aby ten niezwykle osobisty, intymny zapis mógł w książkowej formie trafić do czytelników.