Próby do PERSONY

Próby do PERSONY

W Teatrze Wybrzeże w Gdańsku trwają próby do PERSONY według scenariusza filmowego Ingmara Bergmana. Reżyseruje Grzegorz Wiśniewski. Planowana prapremiera: 26 marca 2010 roku na nowej scenie teatru - Czarnej Sali im. Stanisława Hebanowskiego.

„Persona jest rolą przypisaną jednostce przez społeczeństwo, rolą, jaką ma ona - zgodnie ze społecznymi oczekiwaniami - odegrać w życiu." - tak definiuje pojęcie persony filozof Carl Gustav Jung. Leżący w szpitalu, przechodzący rekonwalescencję po ostrym zapaleniu płuc, wielki szwedzki reżyser Ingmar Bergman, pisze, inspirowany tym tematem, jeden ze swoich najdziwniejszych, najbardziej wieloznacznych scenariuszy. PERSONA to opowieść o dwóch kobietach - wielkiej aktorce, Elżbiecie Vogler, która nagle postanowiła milczeć, i siostrze Almie, jej opiekunce. Jedna milczy, druga mówi; jedna opowiada, druga tylko słucha. Właśnie ten eksperyment Bergmana: niezwykły, urywany, na pół milczący dialog dwóch szukających zrozumienia kobiet prapremierowo w Polsce na deskach Teatru Wybrzeże.

W spektaklu występują: Joanna Bogacka i Ewa Jendrzejewska.

Grzegorz Wiśniewski - absolwent Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie. Pracował w Teatrze STU (PREZYDENTKI Schwaba, BABINIEC Czechowa) i w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie (PŁATONOW Czechowa, ZDARZENIA NA BRYGU BANDURY Gombrowicza ), w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (ZMIERZCH BOGÓW Viscontiego, SŁODKI PTAK MŁODOŚCI Williamsa, JAN GABRIEL BORKMAN Ibsena, Matka Witkacego, MEWA Czechowa, PRZED ODEJŚCIEM W STAN SPOCZYNKU Bernharda), w Teatrze Powszechnym w Warszawie (BIAŁE MAŁŻEŃSTWO Różewicza, LETNICY Gorkiego, PREZYDENTKI Schwaba, KSZTAŁT RZECZY LaBute), w Teatrze Polskim we Wrocławiu (JAN GABRIEL BORKMAN Ibsena), w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu (RZEŹNIA Mrożka), w Teatrze Polskim w Bydgoszczy (PLASTELINA Sigariewa), w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruni (MARIA STUART Schillera), w Teatrze Jaracza w Łodzi (ZAGŁADA LUDU ALBO MOJA WĄTROBA JEST BEZ SENSU Schwaba, BRZYDAL Mayenburga). Laureat wielu nagród artystycznych, m.in. Statuetka Fredry dla najlepszego przedstawienia sezonu 2000/01 - dla RZEŹNI Mrożka w Teatrze Współczesnym im. Edmunda Wiercińskiego we Wrocławiu (2001), Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego za najlepsze przedstawienie 2002 roku - MEWĘ Czechowa w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (2003), Złota Maska za reżyserię przedstawienia BRZYDAL w Teatrze Jaracza (2008). Wyróżnienie w IV Ogólnopolskim Konkursie na Teatralną Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Europejskiej za reżyserię przedstawienia MARIA STUART w Teatrze im. W. Horzycy w Toruniu (2009).

Wystawienie w porozumieniu z Josef Weinberger Limited , London za zgodą Ingmar Bergman Foundation.

www.ingmarbergman.se